برو به محتوای اصلی

برای وارد شدن به حوزه دیجیتال مارکتینگ اولین قدم چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

احسان خواجوی
احسان خواجوی، موسس آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

اگر منظورتون ورود به این حوزه برای یادگیری هست توصیه همیشگی من اینه که ابتدا یکی از بخش‌های دیجیتال مارکتینگ رو بر اساس علاقه یا نیاز فعلی کسب و کارتون انتخاب کنید: مثلا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی. مطالعه، آموزش و کسب تجربتون فقط در همین زمینه باشه تا بتونید در این حوزه تسلط نسبی رو به دست بیارید. در مرحله بعد به سراغ بخش‌های مکمل برید یا بخش‌هایی که نیاز دیگه‌ای از کسب و کارتونه: مثلا بازاریابی محتوایی که با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هم مرتبطه. در این مرحله هم باید سعی کنید دانش بازاریابی محتوایی رو یاد بگیرید و از همه مهم‌تر، بین بازاریابی محتوایی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کنید و به صورت یه پکیج مکمل، این دو رو یاد بگیرید و با هم استفاده کنید. به همین ترتیب بخش‌های دیگه دیجیتال مارکتینگ رو هم یاد بگیرید.
اما نکته آخر، کلیه فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ سه بخشه: تحقیق و استراتژی - اجرا - تحلیل و بهینه‌سازی. برای شروع، شما از مرحله اجرا باید استارت بزنید و به تدریج و در مرحله بعد، فاز تحقیق و طراحی استراتژی رو یاد بگیرید و وقتی تجربه و دانش بالایی کسب کردید بهتره سراغ فاز تحلیل و بهینه‌سازی عملکرد برید. اگر مایل بودید از مقالات و دوره‌های آموزشی آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا۱۸ هم می‌تونید استفاده کنید.

۷
مهدی صابری منش
مهدی صابری منش، سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

به نظر من برای ورود به حوزه مارکتینگ (نه تنها دیجیتال مارکتینگ)، اولین قدم وضعیت‌سنجی شامل نیازسنجی، امکان‌سنجی، آینده‌نگری و... هست. ممکنه شما به حوزه‌ای از دیجیتال مارکتینگ وارد و کارتون رو شروع کنید، ولی ادامه مسیر با توجه به نبود نیاز به بازار کاری شما روند نزولی رو در پیش بگیره و شاید شما بتونید بازار خوبی رو برای شروع کار شناسایی کنید ولی ساختار لازم برای استارت کار رو نداشته باشید و در میانه کار مجبور به ترک اون بشین.

۶
امین علوی
امین علوی، ۱دنبال‌کننده

مطمئنا اولین و مهم‌ترین قدم برای ورود به حوزه دیجیتال مارکتینگ طراحی یک استراتژی برای بازاریابی دیجیتال هست. آشنایی با روش‌های تولید محتوا، تکنیک‌های تبلیغات آنلاین و البته در اولویت نسبت به موارد قبل، آشنایی با شبکه‌های اجتماعی قرار داره. 

اگر بتونید یک استراتژی هدفمند برای کسب و کار خودتون آماده کنید، اون موقع باید به سراغ طراحی وبسایت و رسانه‌های اجتماعی برید.

۵