برو به محتوای اصلی

به نظر شما موثرترین راهکارهای تبلیغ و بازاریابی برای جواب‌کو و افزایش تعداد کاربران آن کدام‌اند؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

محمّد کیهانی ، استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)

در مباحث مربوط به استراتژی و اقتصاد پلتفرم‌ها یک موضوع شناخته شده این است که رشد و آثار شبکه‌ای (Network Effect) ممکن است در حوزه‌های مرزبندی شده معنی داشته باشد. مثلا OpenTable وقتی پلتفرم رزرو کردن رستورانش را راه انداخت اول به اشتباه در چندین شهر همزمان سعی کرد رشد کند ولی متوجه شد که داشتن انگشت شماری رستوران در سان فرانسیسکو و صد شهر دیگر هیچ فایده‌ای ندارد چون کاربر در هر شهر فقط رستوران‌های همان شهر برایش مهم‌اند. اوبر و خیلی پلتقرم‌های دیگر هم تا حدی همینطورند.

در مورد جواب‌کو به نظرم تا حدی این مرزبندی‌های رشد وجود دارد و مربوط به حوزه‌های موضوعی خاص می‌شود. بنابراین به نظر من جواب‌کو باید در Nicheهای مختلف جداگانه مخصوص آن مخاطب‌های خاص بازاریابی کند. مثلا گروه‌های تلگرامی و فروم‌های مخصوص مسائل مربوط به مهاجرت یا پذیرش گرفتن یک نیش جدا است. گروه‌های پدر و مادرها (به خصوص مادرها) برای مسائل مربوط به پرورش فرزند در سنین مختلف. گروه‌های علاقه‌مندان به خودرو، گروه‌های علاقه‌مندان به فوتبال و... در هر کدام از این گروه‌ها کاربر فقط وقتی جواب‌کو برایش جالب است که از همان گروه کاربران دیگر زیاد باشند. برای همین الان جواب‌کو برای فعالین حوزه استارتاپ جذاب است ولی مثلا هنوز برای علاقه‌مندان به خودرو یا گل و گیاه یا دکور خانه یا فرزند داری منبع جذابی نیست.

برای جلب هر یک از این گروه‌ها نیاز به کار آفلاین زیاد هم هست. در میتینگ‌ها و گردهمایی‌های این گروه‌ها شرکت کنید، جواب‌کو را معرفی کنید، مسابقه برگزار کنید، تشویقشان کنید محتوایی که قبلا تولید کرده‌اند را در جواب‌کو بگذارند و...

۶

به نظرم اینجور سرویس‌ها نیاز به زمان دارند تا جا افتاده و رشد کنند. و وقتی رشد کنند دیگر چیزی جلودارشون نیست.

با وضعیت ایران که اکثرا حوصله پاسخ گویی ندارن، رشدتون در این مدت قابل تحسین هست.

۶
مهدی راش، عنواین رو باید دور ریخت!

من خودم از طریق یه "لینک پاسخ" با جوابکو آشنا شدم، که فکر میکنم این مدل غیر‌مستقیم به اشتراک‌گذاری لینک‌ها خیلی خوبه.
البته بنده تخصصی در این زمینه (بازاریابی) ندارم.

۵
مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

اینکه فضای توییتر بر جوابکو تاثیر داشته خیلی مهمه. واقعیت این که برای بالا رفتن کیفیت جوابکو شاید لازم باشه همه‌گیر شدنش در چند فاز اتفاق بیوفته. الان نزدیک به دو ماه از شروع جوابکو میگذره، وضعیت کاربران رو میشه کاملا درک کرد، همه افرادی هستند مشتاق و پر از انگیزه یادگیری و یاددهی، درست مثل چت-روم‌های یاهو در ۱۵سال پیش! همیشه یک درصد معلوم از افراد کارآمد و ناکارآمد وجود دارند، با افزایش افراد، این درصد هم بالا می‌روند به همان اندازه بوولینگ و اهانت بالا خواهد رفت و بهمان اندازه پاسخگوهایی با پاسخ‌های خاص و آس. 

شاید نیاز به فازهای بعدی زمانی احساس شود که سایت به یک حد بالا از معلومات خوب (نه الزاما قابل ارجاع، چون از نظر افراد استفاده می‌کنیم نه داده‌های علمی) و پس از آن بصورت یک ماشین هوش مصنوعی کار کند.

۵