برو به محتوای اصلی

آیا قبل از ازدواج باید عاشق همسر خود بود؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

امیر مومنیان
امیر مومنیان، برنامه‌نویس (Javascript)

عشق واقعی بنظرم خیلی با اون عشق ادبی که توی کتاب‌ها و فیلم‌ها هست فرق داره. ما انسان‌ها (و کلا همه موجودات) هیچوقت کاری انجام نمیدیم که به ضرر ما باشه! مفهوم از خودگذشتگی و فدا کردن خود، همه نوع پیشرفته‌تری از خودخواهی ماست. اگه واقعا این قضیه رو درک کنی مفهوم عشق هم واست شاید تغییر کنه.

ما عاشق کسی میشیم که ما رو راضی کنه. یکی واسش زیبایی مهمه، یکی اخلاق و یکی هوش طرف مقابل. نمیشه خوب بودن و بد بودن آدم‌ها برای ازدواج رو کلی تعیین کرد. برای اینکه با کسی ازدواج کنی باید نیازهای مهم خودت رو بدونی. بعد دنبال کسی باشی که بتونه اون نیازهات رو براورده کنه. معمولا یه حس کشش سطحی (عشق در یک نگاه و اینها) هست که نباید خیلی جدی بگیریش و به جاش باید بتونی کنترلش کنی و نیازهای عمیقت رو بررسی کنی. قطعا اگه طرف مقابلت نتونه نیازهای جدی تو رو براورده کنه و از طرفی تو نتونی نیازهای جدی همسرت رو برطرف کنی، بعد از مدتی به مشکل می‌خوری.

پس برای جواب سوالت اینطوری مینویسم که:

بنظرم نیاز هست یه شناخت کامل و رابطه طولانی قبل از ازدواج وجود داشته باشه تا بتونی زندگی موفقی داشته باشی. اگر اینطور نباشه مواردی مثل گذشت طرفین توی اتفاقات و شانس ممکنه کمکت کنه.

۱۶
تارا یحیی نژاد
تارا یحیی نژاد، Researcher Adviser Author Analyst Teacher

پروسه ازدواج اینه:

یه جرقه (خوش اومدن)

شناخت (حداقل ۵۰۰ساعت، دیداری، شنیداری، حسی، لمسی و موقعیت‌های متفاوت و حتی سخت)

بعد از این میزان شناخت اگه علاقه بوجود اومد میشه عشق واقعی! و تازه کارتون شروع میشه. مثل پرورش دادن یک جنین و کودک... عشق فقط مراقبت میخواد و رسیدگی و هر روز یادگرفتن. یادگرفتن همدیگه.. تا بشه زیر یه سقف بودن و عادت کردن و عادی شدن رو با مشکلاتی که در آینده ممکنه رخ بده هر روز آسون‌تر و جذاب‌تر کرد. اینا رویا نیست واقعیته.

ما هیچوقت دنبال دانشش نبودیم و هرگز یاد نگرفتیم که زندگی کردن با یه شخص دیگه و تشکیل خونواده آگاهی کسب دانش و مهارت میخواد.

۱۱
سید ساجد متولیان
سید ساجد متولیان، مربی و مدرس طراحی زندگی

در جواب این سؤال، به سؤال شما نیز پاسخ دادم. پیشنهاد می‌کنم جواب من به این سؤال را بخوانید.

۱۱
ناشناس

به نظر من هیچ باید و نبایدی در مورد ازدواج وجود نداره. خیلی‌ها به صورت سنتی ازدواج کردن و الان عاشقانه با هم زندگی می‌کنن، خیلی‌ها با عشق ازدواج کردن ولی بعد از مدتی از هم جدا شدن، خیلی‌ها با عشق ازدواج کردن و همچنان عاشقانه دارن با هم زندگی می‌کنن و... برای همین به نظر من ازدواج یه جور شانسه، شانس اینکه فرد مکملت رو ببینی و باهاش آشنا شی، حالا ممکنه به طریق مختلف هم باشه این آشنایی. بعضی‌ها اینترنتی آشنا میشن، بعضی‌ها از طریق معرفی دوستان و آشنایان همو میبینن، بعضی‌ها تو یک تصادف آشنا می‌شن و...

۸

قبل از ازدواج باید مشخص بشه چه ارتباط و تعاملی وجود داره!

در واقع عشق در ارتباط و تعامل پیش میاد و بدون این ممکنه در یک نگاه و یک لحظه معادل هوس باشه.

پس ترجیحا عاشقی قبل از ازدواج اصولی و عقلی نیست مگر اینکه تعمالاتی شبیه به زندگی بعد از ازدواج وجود داشته باشه!

عشق بعد از ازدواج ارزشمندتر از عاشقی قبل هست.

۷
سیامک
سیامک، ۲دنبال‌کننده

قطعا باید عاشق بود، در غیر اینصورت ادامه ازدواج دچار خطرات جدی خواهد شد. در بهترین حالت، لذتی از ازدواجتان نخواهید برد.

عشق تجربه انسان سالم هست، نه بیمار.

اول باید خودمان را سالم کنیم، که البته راهی طولانی است.

افراد بیمار قلابهایی در اطرافشان هست که افراد بیمار دیگر را به خود جذب می‌کنند و مجذوب افراد بیمار دیگر می‌شوند. مثلا: شخصیت برتری‌طلب، شخصیت مهرطلب را به خود جذب می‌کند و شخصیت هیجانی نمایشی، شخصیت پارانویا و شکاک را مجذوب خود می‌نماید.

کسانیکه بدون عشق ازدواج می‌کنند، در واقع می‌خواهند با پای شکسته فوتبال بازی کنند. فوتبال بسیار لذت‌بخش است، ولی برای کسیکه پای سالم دارد و بازی را بلد است. نه فرد بیماری که نمی‌تواند نیاز مالی و... خود را برطرف کند و با ازدواج بدون عشق می‌خواهد مرهمی روی زخم ناتوانی خود بگذارد.

۶
پویا عبدی
پویا عبدی، مشاور روانشناس

عشق و علاقه در زندگی شرط اول هست که در صورت نبود این احساس بین زوجین، بهترین کار قبل از اقدام برای ازدواج، استفاده از مشاوره قبل از ازدواج۲۵ هست. چرا که این مسئله می‌تونه در طولانی مدت مشکلات زیادی برای زوجین بوجود بیاره. 

۶

خیر. خوب نیست بلکه برای دوام زندگی مشترک در بیشتر موارد خطرناک هم هست. 

۲