برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

اکثر شرکتهای فعال در حوزه مالی بانکها به خصوص ارائه‌دهنده پرداختی‌های بانکی دارای کلمه «کیش» در انتهای نام خود هستند. آیا دلیل خاصی برای این امر وجود دارد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

من توی مسایل مالی سررشته و تخصص ندارم. اما چیزی که از قبل به یاد دارم (چون خودم هم این سوال رو پرسیده بودم از کسی) اینه که کیش منطقه آزاد تجاریه و قوانین مالیاتی متفاوتی داره با تهران و باقی شهرهایی که توی مناطق آزاد تجاری نیستن. شرکت‌های مالی برای اینکه شرایط راحت‌تری رو داشته باشن اونجا شرکت ثبت می‌کنن و شرکت‌هایی که اونجا ثبت می‌شن آخر اسمشون «کیش» وجود داره. 

البته این چیزیه که من شنیدم و از صحتش اطمینان ندارم.

حسین کوهساری
مربی، بنیان‌گذار و شتاب‌دهنده کسب‌وکارهای نوپا

در قوانین مالیاتی و ثبت شرکت به این مورد اشاره شده که در صورتی که در اساس نامه شرکت و روزنامه رسمی محل ثبت شرکت در مناطق آزاد (کیش، قشم، انزلی، چابهار و...) باشند معاف از مالیات خواهند بود و همچنین شرایط ویژه‌ای برای ترخیص و هزینه‌های گمرکی چه در صادرات و چه در واردات دارا خواهند بود. عموماً بانک‌ها دارای زیر مجموعه‌ای به عنوان تجارت الکترونیک هستند و خود شرکتی مستقل می‌باشد. وظیفه این شرکت‌ها تامین دستگاه‌های پوز، بسترهای غیر رسمی بانکی مثل برنامه‌های تراکنش دار بانکی و... می‌باشند که گردش مالی بالایی دارند. این شرکت‌ها محل ثبت شرکت خود را در مناطق آزاد اعلام می‌کنند تا از این شرایط ویژه بهره‌مند شوند. البته عموماً تمام گردش‌های مالی به دفتر تهران منتقل می‌شوند. شایان ذکر است بسیاری از شرکت‌های بازرگانی، خدمات ارتباطی، صنایع نظامی خصوصی، اپراتورهای مجازی و... نیز از این قانون استفاده می‌کنند.