برو به محتوای اصلی
ناشناس
۶ سال پیش پرسیده شده

در یک تیم استارتاپی اگر شرایط تقسیم سود و سهم بین شرکا از قبل مشخص نشده باشد و پروژه به درآمد برسد، تقسیم سود و سهام بر چه اساسی صورت میگیرد؟ سرمایه آورده بیشتر؟ یا کار مستقیم بیشتر؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناصر غانم‌زاده
مدیر شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه اُپاتان

اگر در ابتدا این کار را نکرده‌اید، که باید می‌کردید، اگر همین الان آب دستتان است زمین بگذارید و این را و مابقی شرایط (از جمله تعهدات، وظایف، Vesting و...) را مشخص کنید. 

حتما و حتما این وظایف و انتظارات را در «توافقنامه‌ی بنیانگذاران» (Founders' Agreement) مکتوب و رسمی کنید. فارغ از اینکه هم‌بنیانگذارتان دوست‌ نزدیکتان است یا برادر/خواهرتان.

نخست مطلب «چطور باید تصمیم گرفت که چند درصد از سهام استارتاپی رو به شریک جدید داد؟» را بخوانید. پاسخ‌هایی که آن‌جا داده‌ام، اینجا هم صادق است.

سپس، برای حذف پیچیدگی، سرمایه را از کارآفرینی (شرکا) جدا کنید. برای مثال فرض کنید دو هم‌بنیانگذار وجود دارند که یکی پول هم آورده است. فرض کنید پول را طرف سومی (سرمایه‌گذار فرضی) آورده است. پس بنا به زحمت و به صورت توافقی ابتدا ۱۰۰ درصد سهام را بین خودتان تقسیم کنید. حالا آن فرد سوم فرضی را وارد فرمول کنید و بنا به سرمایه‌ای که گذاشته است، به او سهام بدهید و سهام دو نفرتان را رقیق کنید. (مطلب «منظور از Dilution در قرارداد‌‌های سرمایه‌گذاری چیست؟» را بخوانید.)

حالا سهام آن سرمایه‌گذار فرضی را به همان کسی که پول آورده بدهید.

محسن ملایری
بنیانگذار آواتک

جنگ اول به از صلح آخر. همیشه بهتر است یک تیم در زمان شروع شرایط همکاری و شراکت را بطور شفاف تعیین کنند. تعیین میزان سهام هر فرد به همراه شرایطی از جمله وستینگ۱۸۸ و کلیف در سندی با نام توافقنامه بنیانگذاران باید مشخص شود. سامانه‌های حقوقی مانند وندا۱۷۱ می‌توانند در تدوین این اسناد کمک کنند.

در جواب سوال شما باید گفت که تفکیک نقش سرمایه‌گذار و کارآفرین باید بخوبی انجام بشود. اینکه فردی فقط در ابتدا سرمایه‌گذاری کرده باشد به این معنی نیست که می‌تواند سهامی به اندازه کارآفرینان داشته باشد. مسیر کسب و کار مسیری طولانی است و بواسطه همین موضوع، کارآفرینان از مکانیزمی مانند وستینگ استفاده می‌کنند تا تعهد بلندمدتی به کسب و کار داشته باشند. ولی در بین تیم کارآفرین آنچه تعیین کننده تقسیم سهام بین آنهاست ملاک‌هایی مانند میزان تخصص، میزان تجربه و میزان تعهد فرد و نقش وی در تیم می‌باشد. در وبلاگ آواتک هم بطور مفصل توصیه‌هایی برای تقسیم سهام میان بنیان‌گذاران استارتاپ۲۱۸ نوشته شده است.

سوالات مشابه

آمار سوال

۸۱۶ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۶ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه