برو به محتوای اصلی
سینا سوجه
دانشجوی ترم 4 مهندسی کامپیوتر دانشگاه تبریز
۳ سال پیش پرسیده شده

کتابهای استارتاپی نوشته شده (چه به زبان فارسی چه انگلیسی) رو هر کی مطالعه کرده و براش مفید بوده لطفا معرفی کنه و یه ذره هم در موردش توضیح بده!

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)

در کلاس کارآفرینی که به دانشجویان کانادایی درس می‌دهم کتاب اصلی که معرفی می‌کنم Disciplined Entrepreneurship است:

Aulet, B. (2013). Disciplined entrepreneurship: 24 steps to a successful startup. Hoboken, New Jersey: Wiley. ISBN-10: 1118692284۲۶۰

این کتاب به فارسی هم ترجمه۵۴ شده. البته به دلیل اینکه کتاب از کلاس‌های کارآفرینی در دانشگاه فنی MIT درآمده مقداری متمرکز روی استارتاپ‌های فناوری محور هست و فرض کتاب این است که شما با یک ایده یا فناوری در دست دارید کار رو شروع می‌کنید. این کتاب در استفاده از واژه‌ها و اصطلاح‌های مرسوم در دنیای استارتاپ‌ها بسیار پیشرو است.

کتاب فوق و رویکرد اصلی من به تدریس کارآفرینی تأکید روی اکتشاف برای مدل کسب و کار و مشتری، بازخورد سریع و آزمایش سیستماتیک است که این ایده‌ها عمدتا از رویکرد استارتاپ ناب می‌آید. این رویکرد هم پدر فکری‌اش Steve Blank۷۸ یوده و توسط کتاب Eric Ries۷۷ گسترش عمومی پیدا کرد. برای همین خواندن این دو کتاب را هم به دانشجویان علاقه‌مند توصیه می‌کنم:

Ries, E. (2011). The lean startup: how today's entrepreneurs use continuous innovation to create radically successful businesses (1st ed.). New York: Crown Business.۱۰۸

Blank, S. (2012). The startup owner's manual: The step-by-step guide for building a great company. BookBaby. ۴۴

علاوه بر اینها دو کتاب زیبای استروالدر و همکاران هم تآثیر مهمی در دنیای استارتاپ‌ها داشته‌اند و موفق شده‌اند مقدار زیادی استفاده از برنامه یا طرح کسب و کار را از مد بیاندازند و آن را با بوم مدل کسب و کار ۱۰۹و بوم ارزش پیشنهادی۱۰۴ جایگزین کنند:

Osterwalder, A., & Pigneur, Y. (2010). Business model generation: a handbook for visionaries, game changers, and challengers. John Wiley & Sons.۱۰۳

Osterwalder, A., Pigneur, Y., Bernarda, G., & Smith, A. (2014). Value proposition design: how to create products and services customers want. John Wiley & Sons.۹۸

کتاب‌هایی که دوستان فرمودن عالی هستن و برای جلوگیری از تکرار مکررات، تنها یک کتاب رو اضافه میکنم:

Evil by Design: Interaction Design to Lead Us Into Temptation ۹۶

به نویسندگی Chris Nodder

این کتاب ۷ گناه کبیره که همه‌ی انسان‌ها بهش تمایل دارن رو بررسی میکنه و به طراحای UX و صاحبان کسب و کار نشون میده که چطوری میتونن از این تمایلات به نفع خودشون (توی وب) استفاده کنن.
توی این کتاب ۵۷ دیزاین‌پترن معرفی/بررسی میشه و به همه پیشنهاد میکنم بخوننش.

البته یک disclaimer وجود داره که ایشون این توضیحات رو میده تا من و شما به عنوان کاربر یک محصول، داخل دام نیوفتیم!

یلدا احمدی مقدم
کارشناسی مترحمی زبان انگلیسی- مدرس خوشنویسی خط شکسته نستعلیق و نستعلیق- مدرس خوشنویسی انگلیسی در خطوط ایتالیک-گوتیک-کاپرپلیت

من در زمینه ux (تجربه کاربری) در مرحله مقدماتی ترجمه‌ای انجام دادم.

بهترین روش‌ها و شیوه‌های فرآیند طراحی UX: اسناد و مدارک برای روند رو به پیشرفت در طراحی  

نام انگلیسی: UX Design Process Best Practices 

نویسنده‌ها: جری کاو۴۴، بن گریمیلیون۵۰، کامیل زیبا۴۵، مت الیس۴۴ 

مترجم: یلدا احمدی مقدم۴۰

در حال حاضر می‌توانید از سایت کتابراه آن را دانلود کنید: لینک دانلود کتاب۷۷

توضیح:

 در کتاب بهترین روش‌ها و شیوه‌های فرآیند طراحی UX‌، می‌آموزیم چگونه یک طراح فوق‌ حرفه‌ای در زمینه طراحی UX شویم و استراتژی‌های غلط خود را کنار بگذاریم. حرفه‌ای‌ها در این کتاب، اسناد و مدارک برای روند رو به پیشرفت در طراحی خود را به راحتی می‌یابند.
 در کتاب بهترین روش‌ها و شیوه‌های فرآیند طراحی UX‌، خواهیم آموخت که چگونه تفکر طراحی، محصول تولید شده پیرامون آنچه کاربران می‌خواهند و به آن نیاز دارند طراحی گردد. تفکر طراحی به عنوان یک ایدئولوژی کسب‌و‌کار، در بر‌گرفته می‌شود. حتی غول‌های مهندسی مانند IBM روش‌های قدیمی خود را رها کرده و در تولیدات خود روش‌های مبتنی بر طراحی را اتخاذ می‌کنند. آن‌ها هزاران طراح استخدام نموده و در سمت‌های اجرایی آن‌ها را قرار داده‌اند، تا آن‌ها زبان طراحی خود را ایجاد و اعمال نمایند.

محمد کرمانپور
مدیر نوآوری و توسعه کسب و کار

کتاب طراحی ارزش پیشنهادی که هم به زبان انگلیسی هست و‌ هم‌ در ایران ترجمه شده‌ و‌ توسط الکساندر اوستروالدر نوشته شده. در ایران انتشارات آریانا قلم ۵۳ترجمه و‌ منتشر کرده است.

کتاب طراحی ارزش پیشنهادی یا همان value proposition  به شما کمک می‌کند تا با موفقیت آنچه را مشتریان می‌خواهند طراحی و آزمون کنید و به آنها ارائه دهید. در واقع به شما کمک می‌کند تا مسیر خلق ارزش واقعی برای مشتریان را درک کنید.

ناشناس

میتونین کتاب مدل‌های استارتاپی رو نیز تهیه کنین که نخستین کتاب بومی استارتاپی است در کشور. این کتاب در لینک زیر قابل تهیه است. 

armansafayi.com/book۱۱۶

آمار سوال

۱٬۲۶۰ نمایش
۴ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه