برو به محتوای اصلی
سید حسین حسینی
برنامه نویس
۵ سال پیش پرسیده شده

اگر کسی برنامه‌نویسی بک‌اند سایت با جاوا را یاد بگیرد، آینده شغلی وی در ایران و کشورهای دیگر را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

آینده شغلی برنامه‌نویسان بسته به میزان تلاش آنها رو میشه از معمولی تا بسیار عالی در نظر گرفت.

برنامه‌نویسی سمت سرور به تنهایی هیچ وقت کافی نیست٬ بنابراین برای رسیدن به اون باید در کنارش زبان‌ها و مفاهیم دیگه‌ای همچون نحوه طراحی و ارتباط با دیتابیس و خیلی موارد دیگر را یاد گرفت.

بنابراین نیاز به تلاش مضاعف‌تر از یک برنامه‌نویس مثلا فرانت‌اند هست و خوب این بر توانایی و مهارت برنامه‌نویس تاثیر مثبت داره.

در مقایسه با دیگر کشورها در ایران٬ ما (اکثریت) به علت داشتن مهارت‌های تجربی بیشتر و آموزش‌های علمی کمتر و همچنین قرار گرفتن در آخرین زنجیره مصرف‌کنندگان علوم و تکنولوژی‌های جدید برنامه‌نویسی٬ همیشه چندین سال عقب‌تر از نرم دنیا هستیم و برای بروز ماندن نیاز به تلاش مضاعف‌تری داریم.

در رابطه با جاوا به خاطر قابل اجرا بودن بر روی پلتفرم‌های بیشتر٬ سطح پایین بودن و داشتن ساختار خشک‌تری نسبت به دیگر زبان‌های پرکاربر فعلی، به نظر من در تکنولوژی‌هایی همانند IOT و Deep Learning و... بیشتر استفاده داره. حالا اگه این تکنولوژی‌ها بازارشون در ایران رشد کنه به همون میزان درآمد برنامه‌نویس هم رشد خواهد داشت. در رابطه با خارج از ایران اطلاعی ندارم. در رابطه با دیگر زبان‌های سمت سرور در حال حاضر اکثریت بازار php و ASP هست (البته من ASP رو بخاطر متن‌باز نبودن با php در یک  قاب میبینم) و بعد از اون نود با روند بسیار سریعی در حال رشد هست. شاید بشه گفت پردرآمدترین زبان در آینده همین جاوااسکریپت خواهد بود.

اما نکته‌ای در اینجا وجود داره که اکثریت php رو زبانی رو به انحلال میبینن در صورتی که در سال‌های گذشته با گرفتن سهم بیشتر در بازار و بالاتر بردن سرعت اجرا (از نسخه ۷) خلاف این مورد اثبات شده. از طرفی با داشتن کامیتونی بزرگ‌تر و بلوغ بسیار بیشتر٬ به محض توسعه قابلیت‌های جدید، php میتونه رشد بسیار سریعی رو همانند نود تجربه کنه و این مورد خیلی هم با واقعیت فاصله نداره. بنابراین برای شروع یک استارتاپ یا یک پروژه استفاده از php تا مدت‌ها میتونه بهترین گزینه برای اون برنامه‌نویس باشه.

من در مورد خارج هیچ چیزی نمیدونم چون نه بودم اونجا و نه کسی از نزدیکان مورد اعتمادم که در اونجا زندگی میکنن بحثی در این باره مطرح کرده. در مورد ایران به نظرم کارفرماها معمولن تعیین میکنن که میخوان پروژه‌شون با چه زبانی نوشته بشه. کم هستن که به شما بگن یک فروشگاه آنلاین میخوام و شما آزادی با هر زبانی یا چارچوبی کار کنی. چون مدیران محصول بزنم به تخته با همه زبانهای برنامه‌نویسی به طور کامل آشنا هستند و همه چیز رو بلدند و شما رو صرفا برای این میخوان که خودشون به دلیل مشغله کاری نمیتونن دست به کد بشن. بعضی از این افراد حتی به دیوایسی که شما باهاش کد میکنی اهمیت شدید میدن، به محیط برنامه‌نویسی، اینکه فتوشاپ کار میکنید یا اسکچ و... به شخصه، در حال حاضر خیلی خوش‌شانس بودم که فقط با جمله «من یک فروشگاه آنلاین میخوام» مواجه شدم.

نگاه کلی من به قضیه اینه که شما اگه در یک موضوع کاربردی که یک جامعیت قابل قبولی تو حرفه شما داشته باشه، تخصص کافی داشته باشید چه ایران و چه خارج میتونه برای شما آینده‌ساز باشه. جاوا هم تو اون تخصص خاص که شما مد نظرته، هم در ایران و هم در خارج (با توجه به نیازمندی‌های شغلی که همین الان تو چنتا کشور چک کردم) آینده شغلی خوبی داره.

مهارت داشتن در موضوعی قطعا کارامده و اگه شما به جاوا تسلط کافی داشته باشید، مطمئنا بیکار نخواهید موند. چه در ایران و چه خارج از اون.
البته بهتر هست که به جای تسلط به یک زبان، به برنامه‌نویسی تسلط داشته باشید.
زبان فقط یک ابزاره اما برنامه‌نویسی یک تفکر!

اگر قصد آینده دارید از لحاظ بازار کار اول جاوااسکریپت دوم هم پایتون و بعد از اون زبان‌های دیگه مثل جاوا.

ولی شما برنامه‌نویسی یاد بگیرید بهتر است تا زبان برنامه‌نویسی‌.‌ مثلا ساختمان داده‌ها و‌ همچنین الگوریتم‌های برنامه‌نویسی.

جاوا عالیه اگه خیلی کار کنید. کاتلین هم اگه جاشو بگیره می‌تونید کاتلین هم آسون یاد بگیرید.