برو به محتوای اصلی

برای شما (چه بعنوان کاربر - چه بعنوان صاحب کسب و کار)، تفاوتی بین دامنه‌ی ir و com وجود داره؟

۲

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سامان سلطانی
سامان سلطانی، ۱دنبال‌کننده

شاید ۵ سال پیش این مورد برای شخص من خیلی مهم بود. ولی الان نه. زمانی که دلار گرون شد خیلی‌ها از دامنه‌ی com مهاجرت کردند و ir رو انتخاب کردند و کم کم اون حس بد از بین رفت.

هر چند اگر صاحب کسب و کاری باشم ترجیح می‌دم هر دو رو داشته باشم. ولی برای دیگران داشتن فقط دامنه‌ی .ir رو عیب نمی‌دونم و حس بی‌اعتمادی و بد بهم دست نمی‌ده.

۱۴
مو نوروزیان
مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

واقعیت امر این است که شما یک وب سایت طراحی و اجرا می‌کنید که بر روی اینترنت قابل دسترس هست. اینترنت مرز ندارد. وقتی شما به دامنه خاصی وارد می‌شوید از ابتدا یک مرز برای خود تعیین می‌کنید. وقتی یک وب‌سایت با پسوند co.uk۳۳ ببینید مسلما مکان آن شرکت را فهمیده‌اید. جدا از  ملی‌گرایی که برخی از مشتریان به آن دلبستگی دارند، اینترنت یک فضای بدون مرز است و آزاد.

یکی دیگر از جذابیت‌های  com هم Ctrl+Enter در حین تایپ آدرس سایت است!

۱۲
عرفان آریان‌منش
عرفان آریان‌منش، دیجیتال مارکتر و طراح تجربه کاربری

از دید من به عنوان کاربر هیچ فرقی نداره، همونطور که یک کالا made in داره یک سایت میتونه با دامنه همون کشور باشه و در فضای جهانی ظاهر شه. ولی متاسفانه کمپینهای Google Adwords برای دامنه ir. قابل اجرا نیست و گوگل ما رو تحریم کرده.

۱۲
شهاب سیاوش
شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

دقیق نمی‌تونم توضیح بدم چرا. ولی فکر کنم یه دید منفی‌ای نسبت به ir هست. شاید واسه اینه که مردم معمولا همه چی رو بر اساس هزینه حساب می‌کنن و فکر می‌کنن چون ir خیلی ارزونتره پس حتمن اون سایت هم بی‌ارزشه یا یه همچین چیزی.

۱۰
کاوه متمادی
کاوه متمادی، مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

ترجیحا غیر ir. بهتره. مثلا اگر بعدا خواستید از سیستم تبلیغات کلیکی گوگل استفاده کنید نمیتونید با دامنه ir این کار بکنید.

۸
محمد حسن دشتی
محمد حسن دشتی، مهندس الکترونیک که تو حوزه برنامه نویسی با C# فعالیت دارم

من به عنوان کاربر پیش‌فرض دنبال دامین دات‌کام هستم و به عنوان صاحب کسب و کار حتما باید دامین دات‌کام و آی‌آر را با هم داشته باشم، دامین دات‌کام برای سایت اصلی و دات‌آی‌ار صرفا برای اطمینان و این که کاربر دیگری ثبت نکنه.

۷
حسین شوشتری
حسین شوشتری، مدیرعامل شرکت شایگان

دات‌کام بهتره. تجربه ثابت کرده روی دات‌آی‌آر عملیات سئو دیرتر انجام میشه تا دات‌کام. تبلیغات گوگل رو هم که نمیشه روی دات‌آی‌آر داد.

۷

دامنه ir دارای هویت و اعتبار بیشتری نسبت به com هستش.

دلیلش هم اینه که کام رو براحتی میشه گرفت حتی با هر اسمی اما آی‌آر رو نه!

۶

نظر شخصی من روی دات کام هست. چه به عنوان کاربر و چه به عنوان صاحب کسب و کار. و اگر در نتایج گوگل هم دو نتیجه یکسان ببینم قطعا انتخابم دات کام خواهد بود.

۶
حجت مردانه زاده
حجت مردانه زاده ، بنیان گذار افزونه ها دات کام - طراح و توسعه دهنده سیستمهای متن باز

به شخصه (کاربر و بازدیدکننده صِرف) فارغ از همه تعصبات و افکاری که برخی از دوستان نسبت به هویت و... برای یک دامنه معرفی کردند، با دیدن یک سایت با دامنه آی‌آر فرقی برام نمیکنه. اما اگر از دید یک طراح سایت و فعال در این حوزه به قضیه نگاه کنم، اولین ذهنیتی که بهش میرسم این هستش که مطمئناً دامنه‌ی com.‎ای هم از سایت موجود هستش که یا با این سایت متفاوته و یک مجموعه دیگری اون رو ثبت کرده و مالکش هست و یا صاحب همین سایت اون رو ثبت کرده و هر دو دامنه مربوط به یک مجموعه و یک سایت هستند.

مسئله دیگر این هستش که کاربر عادی چه میدونه که بخواد دنبال مالکیت و هویت و... برای دامنه باشه؛ کسی که دنبال این موارد هستش پس یافتن مالکیت و موقعیت سرور و... برای دامنه آی‌آر و سایر دامنه تفاوتی نمیکنه.

در نهایت در نگاه کلی در دنیا دامنه com. عملا از برای کسب و کارها و مشاغل و انواع بیزنس‌ها میتونه اولویت اول باشه بجای هر پسوند دیگه‌ای.

۵