برو به محتوای اصلی
شقایق نبی‌بخش
مهندس کامپیوتر
۲ سال پیش پرسیده شده

چه کنیم تا شارژ موبایلمان دیرتر تمام شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مهرداد خدامی
کارشناس تکنولوژی و پروداکت

کارهای مختلفی می‌توان انجام که در مجموع، عمر باتری را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد:


1- استفاده نکردن از حالت Fast Charghe؛ ابتدا باید عرض کنم که مورد اولی که می‌خواهم ذکر کنم یک تجربه شخصی بوده و الزاما تحقیق علمی روش صورت نگرفته: اگر گوشی شما از قابلیت Fast Charge یا همان شارژ سریع پشتیبانی می‌کند، برای مثال با آداپتورهای 2 آمپری به بالا سریع‌تر شارژ می‌شوند، قابلیت Fast Charge را غیرفعال کنید و بگذارید گوشی به آرام‌ترین حالت ممکن شارژ شود. آموزش گام به گام و تصویری غیر فعال کردن شارژ سریع در گوشی‌های سامسونگ۶۹۵

این کار نه‌تنها باعث می‌شود صدمه کمتری به باتری وارد شود بلکه حرارت کمتری تولید خواهد کرد که دشمن باتری است.

2- عدم استفاده از شارژرهای وایرلس؛ با وجود اینکه شارژرهای بی‌سیم جذابیت زیادی دارند و کاربری را نیز آسان می‌کنند، اما تکنولوژی در ابتدای راه پیشرفت قرار دارد و شارژ کردن گوشی به صورت القائی باعث تولید حرارت شده که یکی از بدترین اتفاق‌هاست که می‌تواند برای گوشی اتفاق بیفتد.

3- پرهیز از گرما؛ همانطور که در دو نکته قبل ذکر کردم، گرما بسیار خطرناک است. بنابراین گوشی را در حالت خنک نگه‌دارید. مثلا دور از نور مستقیم آفتاب، استفاده کمتر از داده یا همان Data گوشی، استفاده کمتر از قابلیت لوکیشن و...

4- تنظیم خودکار درخشش (Brightness) نور صفحه براساس میزان نور محیط؛ بیشتر گوشی‌هایی مدل متوسط به گوشی‌های مدل بالا یا High-end‌ دیگر مجهز به سنسور تشخیص میزان نور محیط هستند که با استفاده از آن می‌توانید حالت Auto Brightness را فعال کنید و در زمانیکه در محیط تاریک هستید، نور صفحه خودبه‌خود کاهش پیدا کند و در محیط‌های پرنور مثل محیط‌های باز، درخشش بالا رود تا صفحه نمایان باشد.

5- غیرفعال کردن موقعیت مکانی (لوکیشن یا همان Location)؛ بسیاری از اپ‌ها به طور مستمر لوکیشن کاربر را بررسی می‌کنند و سپس آن را به سرورهایشان ارسال می‌کنند. این چک کردن موقعیت مکانی انرژی زیادی از گوشی شما می‌برد، بنابراین ترجیحا قابلیت لوکیشن خود را غیرفعال و در زمان‌های موردنیاز فعال کنید.

6- خاموش کردن دیتا (Data)؛ با وجود اینکه این روزها، به خصوص به دلیل وجود پیام‌رسان‌ها، دیگر کمتر کسی از اینترنت گوشی استفاده نمی‌کند، اما اگر زمان‌هایی وجود دارد که به هر دلیلی نمی‌خواهید از اینترنت استفاده کنید، Data‌گوشی خود را غیرفعال کنید.

7- اولویت استفاده از Wi-Fi؛ اگر در موقعیتی قرار دارید که هم می‌توانید از Data‌ و هم از Wi-Fi‌ استفاده کنید، اولویت را به وای‌فای بدهید. در حال حاضر عمدتا وای‌فای مصرف باتری کمتری به نسبت Data دارد.

8- حالت Airplane یا حالت پرواز؛ در زمان‌هایی که آنتن‌دهی خوبی ندارید، برای مثال در زمان سفر با قطار یا در جاده‌های دورافتاده که آنتن‌دهی خوبی وجود ندارد، به دلیل اینکه گوشی در تلاش است که ارتباط قوی برقرار کند، قرار دادن گوشی در حالت Airplane Mode کمک بسیار زیادی به باتری شما می‌کند.

9- خاموش کردن بلوتوث؛ هرچقدر روبه‌جلو می‌رویم و تکنولوژی Bluetooth پیشرفت می‌کند، مصرف باتری آن نیز کمتر می‌شود. اما این ارتباط بی‌سیم همچنان مصرف انرژی قابل توجهی دارد؛ به خصوص در گوشی‌های قدیمی که نسخه‌‌های قدیمی بلوتوث را پشتیبانی می‌کنند. بنابراین در زمان‌هایی که به بلوتوث خود احتیاج ندارید، آن را خاموش کنید.

10- استفاده از حالت Sleep برای اپ‌ها؛ در گوشی‌های high-end و Flagship (یا همان پرچم‌دار) سامسونگ، قابلیت بسیار کاربردی تحت عنوان Sleep‌ وجود دارد که برای بسیاری از اپلیکیشن‌ها می‌توانید آن را استفاده کنید. حالت اسلیپ به شما اجازه می‌دهد که اگر سرویسی از اپلیکیشنی در پس‌زمینه فعال است، یا اپلیکیشنی را برای چند روز متوالی استفاده نکرده‌اید یا... به صورت خودکار یا دستی (Manual) به حالت Sleep (خواب) ببرید و مصرف باتری خود را به شکل قابل توجهی بهبود بدهید. (در مورد قابلیت مشابه در برندهای دیگر گوشی، اطلاعی ندارم، می‌توانید گوگل کنید) این گزینه در تنظیمات سیستم‌عامل و بخش Maintenance و Power Management قابل دسترس است. همچنین باری Sleep به صورت دستی، می‌توانید انگشت خود را روی آیکون برنامه نگه دارید تا منو ظاهر شود و در صورت فعال بودن حالت Sleep می‌توان روی آن تپ کنید.

11- نگه داشتن شارژ در حالت متعادل؛ بسیار توصیه شده است که همیشه سعی کنید میزان شارژ خود را بین 10 درصد تا 90 درصد نگه دارید. طی آزمایشات، این بازه درصد شارژ، حالت ایده‌آل برای باتری گوشی است. بنابراین بهتر است که شارژ گوشی خود را 100% یا صفر درصد نکنید.

12- هیچ‌گاه نگذارید باتری به 0% برسد؛ یکی دیگر از بدترین صدماتی که می‌تواند برای باتری گوشی شما اتفاق بیافتد، رسیدن باتری گوشی شما به صفر درصد و خاموش شدن موبایل براثر آن است! هر بار که گوشی موبایل شما براساس صفر شدن شارژ باتری، خاموش می‌شود، شوک جدی به باتری آن وارد شده و کیفیت باتری آن کاهش جدی خواهد داشت.

13- کمترین زمان مناسب برای خاموش شدن خودکار صفحه را انتخاب کنید؛ در همه گوشی‌ها قابلیتی وجود دارد که به آن Display timeout می‌گویند و به مدت زمانی گفته می‌شود که پس از غیرفعال بودن گوشی، صفحه نمایش خاموش و قفل می‌شود. معمولا در حالت پیش‌فرض تولیدکننده‌ها این مدت زمان 30 ثانیه بوده و پس از رها کردن گوشی خود، و بعد از 30 ثانیه صفحه خاموش می‌شود. بسیاری از افراد برای راحت شدن کار خود و خلاصی از شر باز کردن قفل صفحه نمایش، مدت زمان Timeout صفحه نمایش خودشان را حتی تا 5 دقیقه و 10 دقیقه افزایش می‌دهند! این مدت زمان روشن بودن، باتری زیادی مصرف می‌کند، بنابراین توصیه می‌شود براساس نیاز خود این زمان را در پایین حد ممکن که برای شما ایده‌آل است، مثلا یک تا دو دقیقه قرار دهید. همچنین هر زمان که کارتان با گوشی تمام می‌شود، خودتان با زدن دکمه پاور (یا روش‌های مشابه مثل زدن روی صفحه نمایش در گوشی‌های ال‌جی و ایسوس) صفحه نمایش را به صورت دستی خاموش کنید.

14- پس‌زمینه‌های زنده یا Live‌ Wallpaper  استفاده نکنید؛ استفاده از پس‌زمینه‌های متحرک به خصوص آنهایی که براساس حرکات شما، واکنش نشان می‌دهند، باتری زیادی مصرف می‌کنند.

15- حالت Always On Display را استفاده نکنید؛ به دلیل رشد تکنولوژی و فناوری‌های مثل AMOLED امکان این به وجود آمده که بدون آنکه کل صفحه نمایش روشن باشد، تنها پیکسل‌های مورد نیاز فعال شوند. این قابلیت را در بسیاری از گوشی‌های موبایل پرچم‌دار به خصوص سامسونگ ارائه شده است. با وجود اینکه امکان جذابی هست، ولی غیرفعال کردن آن کمک زیادی به عمر باتری شما می‌کند.

16- غیرفعال کردن روشن شدن صفحه نمایش بخاطر دریافت نوتیفیکیشن؛ اگر گوشی شما از این قابلیت پشتیبانی می‌کند که بتوانید از روشن شدن چند ثانیه‌ای صفحه نمایش در هنگام دریافت نوتیفیکیشن جدید، جلوگیری کنید، حتما این کار را انجام دهید.

من از دو گزینه استفاده میکنم.

1 - تمپلیت پیش فرض خود گوشی

2 - استفاده از اپ greenify۱۴