برو به محتوای اصلی

چرا پروژه‌ی جواب‌کو متن‌باز (Open-source) نیست؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان ، بنیانگذار جواب‌کو

ما در زمینه متن‌باز کردن جواب‌کو خیلی فکر کردیم و بعد از بررسی‌های زیاد احساس شد برای متن‌باز کردن هسته جواب‌کو کمی زود هست. در حال حاضر هسته جواب‌کو با سرعت خیلی زیادی در حال تغییرات اساسیست و هنوز به مرحله‌ای از بلوغ نرسیده که بتونیم کدش رو برای عموم ازاد کنیم. با این وجود بخش‌های مختلفی از جواب‌کو هست که می‌خوایم از ابتدا به صورت متن‌باز شروعش کنیم:

  • جواب‌کو قصد ایجاد یک افزونه وردپرس (WordPress plugin) را دارد که به سادگی افراد بتوانند بخش «از من بپرس» در وبلاگ‌های شخصی خود، و «سوالات متداول» یا «سوال از شرکت» در وبلاگ‌ها و سایت‌های سازمانی خود را ایجاد کنند. در صورتی که دانش در زمینه PHP و افزونه‌های وردپرس دارید می‌توانید در این پروژه متن‌باز به جواب‌کو کمک کنید و در گیت‌هاب عضوی از سازمان جواب‌کو باشید.
  • در حال حاضر نسخه اولیه برنامه موبایل جواب‌کو در حال توسعه می‌باشد. این برنامه با ری‌اکت-نیتیو (React-Native) نوشته شده و از ابتدا به صورت متن‌باز ارائه خواهد شد. در صورتی که دانشی در زمینه React-Native دارید می‌توانید کمک‌های فراوانی در این زمینه انجام دهید.
  • جواب‌کو برای تمام عملیاتش از API جواب‌کو استفاده می‌کند. بزودی Documentation این API در دسترس همه خواهد بود. در صورتی که به زبان‌های PHP، Node.js، Python، Java و یا هر زبان برنامه‌نویسی پرکاربرد دیگری آشنایی دارید می‌توانید در ایجاد SDK و کد مثال استفاده از API جواب‌کو کمک کنید.
  • ویجت جواب‌کو (Widget) یکی دیگر از بخش‌هایی هست که به صورت متن‌باز ارائه خواهد شد. توسط این ویجت افراد خواهند توانست آخرین پاسخ‌های خود، و یا دکمه دنبال کردن پروفایل جواب‌کوی خود را در وبلاگ و یا وبگاه خود قرار دهند. در صورتی که با JavaScript آشنایی خوبی دارید و قبلا ویجت طراحی کردید در این زمینه می‌توانید به جواب‌کو کمک نمایید.
  • قسمت Back-end جواب‌کو به نحوی نوشته شده که امکان اضافه کردن Integrationهای Native به آن بسیار ساده می‌باشد. به زودی Documentation در این زمینه نوشته خواهد شد و سعی بر این است که تمام Integrationها به صورت متن‌باز ارائه شود. در صورتی که با زبان Node.js و EventEmitter آشنا هستید می‌توانید در نوشتن Integrationهای جدید به جواب‌کو کمک کنید.

لطفا اگر در هر کدام از این زمینه‌ها علاقه به همکاری دارید و مایلید به عنوان یک توسعه‌دهنده در حساب گیت‌هاب جواب‌کو اضافه شوید زیر همین سوال دیدگاه بفرستید. 

۸