برو به محتوای اصلی

آیا فضای کسب و کار در ایران مردسالار است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

تارا یحیی نژاد
تارا یحیی نژاد، Researcher Adviser Author Analyst Teacher

خلاصه بگم کماکان بله! چرا که سِمتی هم اگر باشه عدالت رعایت نمیشه و همچنان حقوقش نصفه پرداخت میشه، حالا اون نگاه‌های سنتی و مردسالارانه و آزار و اذیت‌ها بماند...

۱۲
محمد کرمانپور
محمد کرمانپور، مدیر نوآوری و توسعه کسب و کار

در شرایط فعلی می‌توان پاسخ داد خیر. شاید در تعدادی از کسب و کارهای سنتی هنوز چنین مفهومی وجود داشته باشد ولی در دهه گذشته و مسیر پیش رو چنین مفهومی تقریبا خیلی ضعیف شده و هم اکنون شرکت‌های بزرگی هستند که توسط مدیریت و حاکمیت سازمانی خانم‌ها اداره و مدیریت می‌شود. 

۱۰
حمیده نجفی
حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

به نظر من هم فعلا فضا کاملا مردسالاره و راه زیادی تا برابری مونده، نه در ایران که همه جا حتی کشورهای پیشرفته‌ای که ادعای فمنیستی قوی دارن، اما در ایران خیلی چشمگیره.

البته در سطوح عادی اداری یا مشاغل معمول بعضا حتی بیشتر پرسنل خانم هستن اما در رده‌های بالای مدیریت فرض رو بر این بگیرید که دو کاندید یکی زن و دیگری مرد داشته باشیم با تمام شرایط مساوی کفه ترازو به سمت مردان سنگین‌تره که خود بحث مفصلی شامل تاهل، دغدغه مادری و وظایف همسری، دوران بارداری و مرخصی‌های طولانی زایمان، رقابت بر سر احراز پست رو برای کاندیدای زن سخت‌تر میکنه. 

باور جامعه و فرهنگ ما هم بی‌تاثیر نیست. اگر که کسی در مورد مدیر یک شرکت بدون ذکر جنسیت برای شما صحبت کنه، ناخودآگاه فکر میکنید مدیر ایشون یه مرده و اگر هم عنوان بشه که مدیرمون خانمه بارها شنیدم گفتن: اما برای خودش مردیه! این یعنی جامعه ما هنوز مدیریت رو کاری مردانه میدونه و تمایل چندانی به تبعیت از زنان مدیر نداره. 

فکر میکنم اگر در مدرسه و از کودکی الگوهای تو درسهامون مدیران زن هم معرفی میشدند، زنان خودباوری بیشتری داشتند و برای پستهای مدیریتی متقاضی بیشتری از زنان داشتیم. برنامه‌های رادیو و تلویزیون هم به ندرت از مدیران زن قهرمانانی داشتند. چطور باید این باور به زنان تزریق میشد؟

و هنوز هم حقوق مردان در مقایسه با زنان بیشتر است!

۱۰
محمد شهریاری
محمد شهریاری، ۰دنبال‌کننده

خیر! الان روی خیلی از آگهی‌های استخدام نوشته به یک فروشنده آریالا، ترجیحا خانم، نیازمندیم. دلیلش هم اینه که جدیدا کسب درآمد از اینترنت مد شده و خانوما وقت بیشتری برای توی اینترنت رفتن دارن.

۷

فعلا کسب و کار ایران نه مردسالار است و نه زن سالار، بلکه رانت سالار است و این معظلی است که چند دهه است گریبان گیر این کشور شده.

۷

سوالات مرتبط

آمار سوال

👁️ ۱۷۰ نمایش
👤 ۰ دنبال‌کننده
🗓 ۱۰ ماه پیش پرسیده شده
📈 آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار