برو به محتوای اصلی
محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)
۴ سال پیش پرسیده شده

بهترین کلاس، درس یا دوره آمورزشی که تا به حال در مورد کارآفرینی یا استارتاپ گذرانده‌اید کدام بوده و چرا؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مرتضی صادقیلر
مدیر محتوا و مربی تولید محتوا

دوره مدیریت کسب و کار دانشگاه تهران برای من بسیار مفید و موثر بود. زمانیکه من در این دوره شرکت کردم، کسب و کار خوبی داشتم (در حوزه ساختمان) اما هیچ نسخه‌ای برای رشد و بهبود آن نداشتم! به معنای واقعی گنگ در بیزینس بودم!

اما این دوره برای من بسیار روشنگر بود. دوره مدیریت کسب و کار دانشگاه تهران، حدود 2 سال طول کشید، در 3 ماهه اول دوره، من واقعا  درکی از مطالبی که بیان میشد نداشتم. عمده افرادی که در دوره حضور داشتند، افراد سرشناس، موفق و صاحبان کسب و کارهای بزرگ بودند و ترمینولوژی خاصی بین آنها برقرار بود که اصلا برای من آشنا نبود.

من به دلیل انگیزه بالایی که داشتم و تشنگی خاصی که برای یادگیری این علم و فن حس میکردم، به شدت مشغول مطالعه شدم. آنچنان که تقریباً تمامی کتاب‌هایی را که اساتید دوره‌ها در کلاس‌ها معرفی میکردند را خواندم.

کم کم ورق برگشت

مطالعات پیوسته کتاب‌های حوزه کسب و کار و استفاده از اساتید دوره، سبب شد که به سرعت یکی از فعالین دوره شوم. وجود  کسب و کار موازی دوره هم برای من بسیار بسیار کمک‌کننده بود و حقایق ویژه‌ای از پشت پرده کسب و کار را برایم روشن میکرد.

الان حدود 4 سال است از اتمام دوره دوساله مدیریت کسب و کار من میگذرد و قطعا این دوره‌ها را هم به صورت آکادمیک و هم به صورت آزاد ادامه خواهم داد.

......................................................

اصلاحیه: دوره مدیریت کسب و کار دانشگاه تهران۱۲۳ در دانشکده کارآفرینی یا دانشکده مدیریت روزهای 4 و 5 شنبه و جمعه برگزار میشه که من در این دوره‌ها شرکت کردم. و در سایتش اطلاعاتی رو میتونید بدست بیارین. البته من برای دوره دکترای مدیریت قصد دارم که در موسسه بهار۱۵۵ و یا سازمان مدیریت صنعتی۷۶ شرکت کنم. برنامه دوره در این دو موسسه، یکپارچه‌تر، خوش ترکیب‌تر، سطح بالاتر و البته گرانتر هست. و لازمه حضور در این دوره‌ها هم مقادیری سابقه اجرایی مرتبط است. 

کاوه متمادی
مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

دوره‌های آنلاین از چندین فرد تو نت هست. کمی جستجو کنید دوره‌های خوبی گذاشتن. اینکه نامی نمیبرم بخاطر تبلیغ نکردن برای فرد خاصی است. کافیه جستجو بشه : شروع کسب و کار آنلاین.

دوره‌های از راه دور و وبینار دارن که میتونید تو سه تا ۶ ماه نهایتا آماده شروع کسب و کار آنلاین بشید.

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

من ۳ نوع دوره گذروندم که بسیار راضی هستم ازش که به ترتیب میگم خدمتتون:

۱. دوره بوت استرپ، آماده کردن مدل کسب‌و‌کار، مسایل حقوقی و ثبت پتنت و... که تو جوجه‌کشی استارتاپی (incubator) دانشگاه تکنیک استانبول به نام (itu çekirdek) گذروندم. 

۲. دوره شتابدهی استارتاپی eTohum که تو استانبول و آنتالیا به مدت ۳ ماه گذروندم به صورت کمپی که شامل حاضر کردن ارایه (pitching)، هک رشد، مارکت فیت و ارزشگذاری و... بود.

۳. دوره مذاکره با سرمایه‌گذارها، آماده کردن آمارهای مهم برای سرمایه‌گذاران و پروسه سرمایه‌پذیری که تو دره سیلیکون واقع در ایالت کالیفرنیای آمریکا بود. 

رسول زارع
موسس سایت ساز سی فایو see5.ir

دوره‌های کارآفرینی یک کارآفرین خودساخته رو نمیسازه، کارآفرین تو دل سختی‌ها و مشکلات و چالش‌ها ساخته میشه، اما تو این بین قطعا مطالعه و مشورت با کارآفرین‌های خودساخته خیلی میتونه مسیر رو هموار کنه. شاید دسترسی به این آدم‌ها گاهی سخت باشه ولی کتاب جایگزین خوبیه برای مشورت گرفتن از کارآفرین‌های واقعی.

  1. بازانجام جیسون فرید مدیر عامل بیس کمپ
  2. افسانه کارآفرینی مایکل گربر

دومی رو حتما بخونید یکی از بهترین و شیرین‌ترین کتاب‌های داستانی کارآفرینی است.