برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

بهترین وب‌سایت ایران کدام است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)

برای پاسخ به این سوال اول باید در نظر بگیریم که چه معیاری را برای سنجش بهتر بودن انتخاب کنیم و آیا برای آن معیار ابزار سنجش یا اندازه‌گیری برای مقایسه وبسایت‌ها وجود دارد یا خیر. 

یک معیار ممکن کیفیت طراحی و کارکرد وبسایت است اما برای این معیار مقیاس مناسبی در دست نیست. یک شاخص موجود اما ضعیف این است که وبسایت برنده جوایزی شده باشد. برای مثال می‌توانید به فهرست برندگان جشنواره وب و موبایل ایران نگاهی بیاندازید. فهرست برندگان سال ۱۳۹۵۱۶۷، ۱۳۹۴،۶۶ ۱۳۹۳،۸۰ ۱۳۹۲،۷۰ ۱۳۹۱۷۸ و... موجود است.

یک معیار ممکن میزان درآمد وبسایت است اما این فقط مربوط به وسایت‌های کسب و کارها می‌شود و آنها هم معمولا آمار درستی و دقیق و قابل قیاسی از درآمدشان در دسترس نیست. امّا به طور شهودی و طبق گفته‌ها و شنیده‌ها و اخباری که از  سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها به دست می‌رسد می‌توان برخی از پردرآمدترین وبسایت‌ها را تشخیص داد. مثلا طبق این خبر مربوط به یک سال پیش۷۶ یک سرمایه‌گذار خارجی دیجیکالا۹۸ ارزش مالی این کسب و کار را در حدود ۵۰۰ میلیون دلار آمریکا حساب کرده است. کافه بازار۷۰ و اسنپ ۶۶هم جزو کسب و کارهای اینترنتی با ارزش مالی بالا در کشور محسوب می‌شوند. البته باید این را در نظر داشت که در دنیای استارتاپ‌ها ارزش مالی از دید سرمایه‌گذاری بعضی وقت‌ها ارتباط زیادی با درآمد خالص پس از هزینه‌ها ندارد و حتی شرکت‌های ضررده ممکن است ارزش سرمایه‌گذاری بالایی داشته باشند چرا که در حال رشدند و درآمدشان را صرف رشد می‌کنند. همین که تعداد کاربر یا بازدیدکننده زیادی داشته باشید خودش ارزش مالی دارد. مثلا این وبسایت۷۳ از روی آمار ترافیک و کاربران دیجی‌کالا ارزش فعلی آن را حدود ۸۰۰ میلیون دلار آمریکا حساب کرده.

راحت‎‌ترین معیار سنجش بهترین وبسایت همین آمار ترافیک است چرا که اطلاعات نسبتا معتبری برای آن وجود دارد. سایت‌هایی مثل Alexa۷۳ و SimilarWeb۱۵۴ آمارهای معتبری ارائه می‌دهند. نشریات مختلف هر از گاهی از روی آمار این سایت‌ها فهرستی از پربازدیدترین وبسایت‌های ایرانی منتشر می‌کنند مانند اینجا۶۶ و اینجا۹۵. شرکت ایرانی Anetwork هم فهرست خوبی از بهترین وبسایت‌ها دارد۶۵ اما با اطلاعات کم و مقداری غیرشفاف که به ما اجازه نمی‌دهد وبسایت‌های فهرست شده را با هم مقایسه کنیم. به هر حال با نگاهی به این فهرست‌ها می‌توان دید که وبسایت‌های زیر همواره جزو پربازدیدترین وبسایت‌های ایرانی اخیر بوده‌اند:

Aparat.com ۵۷

Digikala.com۹۸

Varzesh3.com۵۱

Shaparak.ir۶۸

Namnak.com۷۱

Divar.ir۶۷


شهاب سیاوش
طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

این سوال مثل این است که بپرسیم: «بهترین کتاب دنیا کدام است؟» برای پرسیدن و جواب دادن به چنین سوالهایی نیاز به تفکیک گروهی یا طبقه‌بندی داریم.