برو به محتوای اصلی

اگر بین دو احساس غمگینی و عصبانیت مجبور بودید یک کدوم رو انتخاب کنید کدوم رو انتخاب می‌کردید؟ چرا؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

آرزو نجفیان، دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی

آدم وقتی که عصبانی هست، هم به خودش صدمه میزنه و هم کارهایی میکنه که باعث ناراحتی دیگران میشه و اونها رو آزار میده. ولی آدم وقتی که غمگینه، فقط خودش در درون اذیت میشه و آزارش به دیگران نمیرسه. 

خوبی عصبانیت اینه که آدم احساس نامطلوبش رو به بیرون از خودش منتقل میکنه و زودتر حالش خوب میشه،‌ هرچند این یعنی دیگران تحت تاثیر این خشم قرار میگیرن. درحالی که احساس غمگین بودن میتونه مدت بیشتری در ما باقی بمونه. 

بنابراین، اگر کمی خودخواه باشم، ترجیح میدم عصبانی باشم و زودتر حالم خوب بشه. ولی اگر فداکار باشم و دلم نخواد که اطرافیانم رو آزار بدم، ترجیح میدم غمگین باشم. 

۹
ساناز هاشمیه، founder TheOM social network

من عصبانیت رو انتخاب میکنم به دلیل نوع شخصیتم، چون به شدت کوتاه‌مدت هست و زود فراموش میکنم از چی اعصبانی شدم، ولی ناراحت شدن زمان بیشتری با من میمونه و باعث میشه از درون احساس بد داشته باشم یک مدتی.

۸
عماد ساعدی، آهنگساز، توسعه دهنده کسب و کار

آدم تا توی شرایط قرار نگیره نمی‌تونه پاسخ بده. اما این رو می‌دونم که آدم‌ها نباید وقتی عصبانی هستند تصمیم بگیرند چون ممکنه بعدا پشیمون بشن.

۴
شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

فکر می‌کنم بارها برای همه پیش اومده باشه این حالت. من گمان می‌کنم که غمگینی رو انتخاب (کردم) و می‌کنم. دلیلش هم اینه که در این حالت برخلاف عصبانیت به دیگری یا دیگران آسیب و فشاری وارد نمی‌شه. و فقط یه نفر حالش بد ‌می‌شه در نهایت. عصبانیت معمولا یه نفره نمی‌شه و باید سر کسی خالی شه. اما غم می‌تونه و تقریبا همیشه شخصی هست.

۳
سامان محمودیان، دانشجو-برنامه نویس

اگر برای خانواده‌ و دوستانم باشد غمگینی را انتخاب می‌کنم. به دلیل اینکه وقتی عصبانی می‌شویم کنترل خود را از دست می‌دهیم و این منجربه گفتن یک سری حرفا و عمل کردن به یک سری از کار‌ها می‌شود که بذر ناراحتی را در دل طرف مقابل می‌نشاند حتی ممکن هست همیشه آن را در ذهن خود به یاد داشته باشد. اما برای غریبه، تابع آن احساساتی که در آن لحظه دارم عمل می‌کنم  یعنی اگر عصبی باشم همان جا خودم را خالی می‌کنم و اگر هم عصبی نباشم با یک نارحتی کوچک مواجه می‌شوم که آن، بعد از مدت اندکی حل می‌شود. گرچند که ممکن هست در بعضی مواقع از این طور نباشد اما سعی‌ام بر این هست.

۱