برو به محتوای اصلی

پسرم تابلو نقاشی رنگ روغنم رو پاره کرده چجوری ترمیمش کنم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

ترمیم تابلو‌های رنگ و روغن براساس سن اونها انجام می‌شه. اگر تابلوی مد نظر شما قدیمی هست (بیشتر از ۲۰سال) و یا نفیس هست، حتما باید توسط متخصص ترمیم بشه. زیرا مواد استفاده‌ شده در رنگ روغن هردوره کمی با مواد متاخر تفاوت داره. تابلو‌های بالای ۱۰۰ سال کاملا داستانشون جداست.

در مورد تابلوهای جدیدتر، با کمی حوصله می‌توان در خانه آنها را ترمیم کر. این ترمیم شامل ۲ قسمت است:

قسمت اول: بوم

تار و پود بوم را تمییز کنید، سپس از پشت تابلو آنها را بوسیله چسب‌‌هایی مثل رازی، چسب بل، سریش و یا وینیل (چسب چوب) بنا بر زمان بچسبانید. این امر را بشکلی انجام دهید که روی تابلو تا حد ممکن صاف و یکدست بنظر برسد.

قسمت دوم: رنگ و ورنی

اگر رنگ تابلو ریخته، و خودتان نقاش تابلو هستید این گوی و این میدان! در غیر اینصورت باید به کمک رنگ شناسی رنگ مورد نظر را بسازید و آنرا با نزدیکترین شکل به مدل کاری نقاش اثر اعمال کنید. ناگفته پیداست که حجم رنگ روی کار کمی از حجم نقاشی اصلی بیشتر باشد، زیرا پس از خشک شدن با کار اصلی یکدست می‌شود. پس از خشک شدن روی همه تابلو یکدست ورنی بکشید و ۲۴ساعت درجای عاری از غبار مهلت بدهید که کامل خشک شود.

۷
تارا یحیی نژاد، Researcher Adviser Author Analyst Teacher

من جاتون نیستم ولی اگه بودم می‌بوسیدمش و تابلوی نقاشیم رو بعنوان اثری جدید و نو برای فروش یا ثبت سبک جدید استفاده میکردم! اینجوری طبق این سبک، همه‌ی هنرمندا بعد از اجرای هنر، کارشون رو میسپردن به کاردان تا خلقتی جدید رخ بده!

اسم سبکتون رو هم بذارید فرزندیسم.

۶

من تابلوی آسیب‌دیده خودم رو به این ترتیب تعمیر کردم که یک تکه پارچه‌ی کرباس را کمی بزرگتر از میزان پارگی از پشت تابلو با چسب چوب به بوم چسباندم و پس از خشک شدن آن، روی قسمتی که آسیب دیده بود دوباره کار کردم. البته میزان آسیب‌دیدگی هم مهمه.

۵