برو به محتوای اصلی

چرا سوسری (سوسک حمام) برایتان چندش‌آور است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مو نوروزیان، طراح ،پرزنتر و فکر کن

فکر می‌کنم چندش‌آور بودن سوسری از محل زیست آن ناشی شود. شانس دیدن آن در جای تمییز بسیار کم است. سوسری‌ها بعلت فیزیک بدنشان بسیار چابک هستند، سیستم راه رفتن آنها بر روی یک شاسی است که اتصال بدن به پاها را فراهم کرده، این اتصال فوق‌العاده توانایی کنترل حرکتی زیادی برایشان دارد.

سیستم حسی سوسری‌ها بسیار حساس است. بر خلاف ۲لکه که صرفا نقش دفاعی داشته و تداعی چشم‌های جانور را دارد. چشمان آن به کمک تمام حسگرهای روی پاها و شاخک یک دید بسیار جالب از اطراف را دارد. جالب اینجاست که ساختار شاخک با ساختار مو فرق دارد، روی شاخک هم شاخک‌های ریزتری برای دریافت اطلاعات از اطراف چه فیزیکی و چه شیمیایی موجود است.

همه این قابلیت‌ها سوسری را غیرقابل پیشبینی کرده و تعامل با وی را مشکل نموده. برای درک این مطلب، شما با گربه یا سگ بواسطه عناصر ارتباطیشان مشکلی نخواهید داشت، جهت حرکت سر و دم نشان دهنده خلق جانور هستند، مثال دیگر اینکه جانوری مانند کفشدوزک که از سوسک‌هاست بواسطه رنگ و حرکت آرام خیلی رام بنظر می‌رسد، درحالیکه یک قاتل واقعی برای آفت‌های کشاورزی بشمار می‌رود.

۶
حسن سیدی، مدیر دیجیتال مارکتینگ

شاید اصلی‌ترین عامل به ظاهر و رنگ آن مربوط شود و چیزی که از کودکی به ذهن انسان القا می‌کنند. منظور این است که اگر کودکی در محیطی باشد که اطرافیانش سوسک حمام را موجودی چندش و کثیف معرفی نکنند ممکن است آن کودم در بزرگسالی نیز احساس بدی به سوسک نداشته باشد.

۴