برو به محتوای اصلی
مو نوروزیان
طراح ،پرزنتر و فکر کن
۳ سال پیش پرسیده شده

چرا ایلان ماسک، موسس اسپیس‌اکس (SpaceX)، می‌خواهد به مریخ برود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)

دلایل بسیاری وجود دارد برای اینکه هدف رفتن به مریخ برای ایلان ماسک جذاب و مفید باشد. دو مورد از این دلایل را در ادامه بررسی می‌کنیم:

هدف دادن و معنی بخشیدن به زندگی: برای افرادی که همه زندگی خود را پای کار می‌گذارند، به پول زیادی هم رسیده‌اند و بعضاً به خاطر مسیر کاری و حرفه‌ای خود سختی بسیار و هزینه‌های گزافی در زنذگی خصوصی۶۷، خانوادگی و اجتماعی متحمل شده‌اند، معمولا  ثروت‌اندوزی بیشتر هدفی کافی و رضایت‌بخش نیست. آنها دوست دارند بدانند که کار آنها یک آثار و سابقه ماندگار و مفید برای جهان یا بشریت داشته و نامشان در تاریخ ثبت خواهد شد.

الهام بخشیدن و رهبری دیگران: از آنجا که همه انسان‌ها دنبال معنی دادن به زندگی خود هستند، همیشه جذب افراد و ایده‌هایی می‌شوند که بزرگترین و والاترین اهداف را پیش روی آنها قرار دهند. اهداف موفق از دید رهبری علاوه بر این ویژگی معمولاً اهدافی هستند که مجموعه پیچیده‌ای از اهداف دیگر را ساده‌سازی می‌کنند و مسیر پیش رو را به ظاهر روشن و شفاف می‌کنند. بدین ترتیب تخصیص منابع و زمان و انرژی ساده‌تر و تصمیم‌گیری آسان‌تر می‌شود. یکی از مثال‌های معروف این گونه اهداف وقتی بود که جان اف کندی در اوج جنگ سرد آمریکا با روسیه، نشاندن انسان روی کره ماه را یک هدف ملی۸۹ برای کشور اعلام کرد. تا قبل از آن نحوه «برنده شدن» در جنگ سرد برای آمریکایی‌ها مبهم و پیچیده بود ولی این هدف مسیر روشنی را جلوی روی آنها قرار داد. ایلان ماسک هم به خوبی این مثال را می‌شناسد که هدف رفتن به مریخ را برای خود انتخاب کرده.

همچنین انسان‌ها جذب افرادی می‌شوند که بتوانند برای خود الگو قرار بدهند و بتوانند به دیگران هم بگویند که می‌خواهند مثل آن الگو باشند. طبیعتاً این نوع الهام‌بخشی و الگو دادن به دیگران برای تآمین مالی و بازاریابی شرکت‌های ایلان ماسک هم بسیار مفید است. ایلان ماسک خیلی وقت‌ها برای تآمین مالی کارهای بزرگش به فروش اقلام بی‌ربط مثل کلاه یا آتش‌افکن روی آورده. کسی که این اقلام را می‌خرد معمولا انگیزه دارد به خودش و دیگران نشان دهد که دنباله رو هدف والایی در زندگی است. این یک کلاه خریدن نیست، این پیش بردن آرمان‌ها و آرزوهای بزرگ۷۸ بشریت است! یا کسی برای اینکه حاضر شود یک ماشین بسیار گرانقیمت بخرد یکی از دلایلی که از نظر ذهنی خودش را آماده همچین خرجی می‌کند این است که دارد به اهداف والای ایلان ماسک و بقای درازمدت بشریت کمک می‌کند.