برو به محتوای اصلی
شقایق نبی‌بخش
مهندس کامپیوتر
۴ سال پیش پرسیده شده

بهترین نرم‌افزار و ابزار برای ساخت بازی کامپیوتری چیست؟ چرا؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مصطفی امینی
بنیان گذار و کارگردان استودیو 229

جواب این سوال به خیلی موارد بستگی داره و اینکه نرم‌افزار‌های زیادی وجود داره که با اون میشه بازی‌های رایانه‌ای ساخت. ولی نکته‌ای که وجود داره به نسبت پروژه و مخصوصا تیم سازنده این نرم‌افزار‌ها مشخص میشه و پروژه‌های بازی‌سازی در یک تیم و یا یک شرکت با یکی از نرم‌افزارها بسته خواهد شد.

انتخاب یک نرم‌افزار به عنوان انجین (Engine) ساخت و یا نرم‌افزار‌های دیگه به عنوان ابزار بسیار زیاد به افراد تیم، توانایی و مهارت‌های آنها به نرم‌افزار انتخاب شده بستگی داره. البته این نکته هم وجود داره که معمولا هر نرم‌افزار و یا انجین خصوصیاتی دارند که ارزش افزوده نسبت به مابقی محسوب می‌شوند و افراد متخصص این حوزه با توجه به خصوصیات و کاربر این نرم‌افزار‌ها در شغل و یا هدفشان آنها را انتخاب می‌کنند و تلاش برای ارتقا مهارت خود و مسلط شدن بر آن خواهند داشت.

در آخر پیشنهاد میکنم برای اطلاع پیدا کردن از انجین‌های بازی‌سازی و خصوصیات آنها مقاله زیر رو مطالعه کنید:

برترین موتور‌های بازی‌سازی۱۶۶

نرم افزارهای زیادی برای ساخت بازی وجود داره، اما نمیشه گفت کدام مورد بهترین هست. ساخت یک بازی خوب شاید خیلی به نرم افزار (Game Engine) ربط نداشته باشه و بیشتر به توسعه دهندگان مربوط میشه، این که اونا با چه ابزاری راحت‌ترن کار کنن و تجربه بیشتری دارن با اون انجین. خیلی از شرکت‌های بزرگ بازی‌سازی انجین بازی سازی خودشون رو دارن و برای هر بخش از کار حتی موتور‌های جداگانه دارن. استودیو‌های کوچک‌تر و مستقل (Indie) که اون امکانات رو ندارن معمولا از انجین‌هایی مثل Unity 3D و Unreal Engine استفاده میکنن. و باز بین همین دو انجین معمولا اون‌هایی که بازی موبایل میسازن یونیتی رو ترجیه میدن و شرکت‌هایی که بازی‌هایی با قدرت پردازش سنگین انیمیشن رو دارن و یا نیاز به امکانات شخصی‌سازی شده  بیشتری دارن از Unreal استفاده میکنن. اما سوال اساسی این هست که شما هدفتون دقیقا چی باشه. اگر بخواهید بازی سازی یاد بگیرید بهتره با Unity شروع کنید، چون آموزش‌های فوق‌العاده و فراوانی براش وجود داره و شرکت‌هایی که توی ایران کار میکنند روی بازی‌سازی معمولا با یونیتی کار میکنند. میتونید یه سر بزنید به سایت Gamejobs.ir۲۶۸ و قسمت آگهی‌های مرتبط با برنامه نویسی رو مشاهده کنید، متوجه میشید که روی چه گیم انجینی وقت بزارید.

تا یک دهه پیش، استودیو و افراد مستقل نمیتونستن به راحتی وارد این صنعت بشوند و انحصار دست غول‌های بازی‌سازی بود که سرمایه و نیروی انسانی زیاد و موتور بازی خودشون (In-house)  داشتند، همیشه شعار شرکت یونیتی این بوده  که We want to democratize game development. یعنی ما درصدد این هستیم که توسعه بازی رو برای همه در دسترس قرار بدیم. 

سوالات مشابه

آمار سوال

۸۳۲ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۴ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه