برو به محتوای اصلی
مرتضی صادقیلر
مسئول توسعه محتوا و مدیر رسانه
۲ سال پیش پرسیده شده

دوست داری چه کتابی که الان داری و خوانده‌ای رو با دیگران تبادل کنی؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

کتاب "هدف" اثر برایان تریسی بهترین کتابی هست که خوندم و دارم بازم میخونم.

این کتاب معمولی نیست. این کتابی نیست که صرفا باید بخونید و به انتها برسید. این کتابی هست که اگر فقط یک صفحه‌اش رو در زندگی اجرا کنید تغییرات زیادی رو به سمت مثبت برمیدارید. کتابی که با نکات و ظرافت خاصی نوشته شده و هر کلمه از این کتاب تجربیات گران‌بهایی هستند که اگر بخواین شما در واقعیت کسب کنید شاید باید ده‌ها سال وقت بذارید. چرا انقدر جذاب هست؟ شما میتونید زمان رو بخرید؟ نه نمیتونید. ولی من میگم با این کتاب میتونید. تست کنید.

مسعود دانش‌پور
توسعه دهنده و موسس تب‌رو

هفت عادت مردمان موثر نوشته استیوان کاوی. عالیه این کتاب.

شهاب سیاوش
طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

به تازگی کتاب «حالات و مقامات م.امید» به قلم «محمدرضا شفیعی کدکنی» رو خوندم که در اون از رفیق و یارش «مهدی اخوان ثالث» نوشته و روزهایی که با او بوده و خاطرات دست اول خصوصی‌ای در کنارش رو شامل می‌شه. همیشه از این جور کتابها که کاری می‌کنه با احوالات شخصی کسانی که آثارشون رو دوست داریم آشنا بشیم خوشم میاد.

البته همیشه این خطر هست که گاهی با دونستن برخی از نظریاتشون که به طور کامل با عقاید و دید ما تفاوت داره، تو ذوقمون بخوره. ولی خب همینه که هست!

یلدا احمدی مقدم
کارشناسی مترحمی زبان انگلیسی- مدرس خوشنویسی خط شکسته نستعلیق و نستعلیق- مدرس خوشنویسی انگلیسی در خطوط ایتالیک-گوتیک-کاپرپلیت

الان در حال خواندن کتاب ریگ روان اثر استیو تولتز ترجمه پیمان خاکسار هستم.

کتاب "ظرافت جوجه تیغی" اثر موریل باربری، ترجمه مرتضی کلانتریان را خوندم بسیار جذاب است، ابتدا از خواندنش خسته می‌شوید ولی لطفا کتاب را رها نکنید.

  ص ۱۸۴:  آن‌ها سرگذشت‌ها را بر تئوری‌ها, قصه‌ها را بر مفهوم‌ها, تصویرها را بر ایده‌ها ترجیح می‌دهند. ولی این امر باعث نمی‌شود که فلسفه‌بافی نکنند. این چنین ما در تمدنی هستیم که خالی بودن وجودمان را می‌جود و دایم در نگرانی کمبود به سر می‌بریم. از دارایی و حواس‌مان وقتی لذت می‌بریم که اطمینان پیدا کنیم آن وقت باز هم بیشتر لذت خواهیم برد. شاید ژاپنی‌ها می‌دانند که آدم لذتی را می‌چشد که می‌داند زودگذر و یگانه است و فراتر از این آگاهی می‌توانند بر پایه آن زندگی خود را سامان بدهند. افسوس, تکرار غم‌انگیز و ابدی, یک بار دیگر, مرا از اندیشه‌ام بیرون می‌کشد-ملال از یکنواختی زاده می‌شود-زنگ در اتاقم به صدا در می‌آید. 
ص ۱۸۵:  کاغذ بسته‌بندی, بیشتر زبری خشن روستایی داشت تا ظرافت کاغذی که به دور هدیه‌ای می‌پیچند. دقتی که در بسته‌بندی شده بود توجه انسان را به این واقعیت جلب می‌کند که تدوین والاترین مفاهیم از بررسی پیش پا افتاده‌ترین جزییات آغاز می‌شود.
ناشناس

من اصلا از سیاست خوشم نمیاد و به صحت کتاب‌های تاریخی هم زیاد اعتقاد ندارم چون احساس میکنم که تو کتاب‌های تاریخی و سیاسی تحریف وجود داره. ولی چند وقت پیش توسط یکی از دوستانم 2 جلد کتاب بهم رسید با عنوان (از ظهور تا سقوط سلطنت پهلوی) که توسط ارتشبد حسین فردوست یکی از نزدیکان محمدرضا شاه نوشته شده. در حال حاضر که دارم مطالعه میکنم، به نظرم اگر بخواهیم داستانی بهش نگاه کنیم، کتابی هست که توصیه میکنم دیگران هم مطالعه کنن. در این کتاب نکات جالبی نهفته هست.

ناشناس

بنده رمانی مشهور و پربار و پر از فراز و نشیب «جنایت و مکافات» رو به دوستان پیشنهاد میکنم که روال داستانی بسیار گیرا و آموزنده‌ای رو داره که خواننده رو به ادامه مطالعه و پیگیری آن ترغیب میکند...

ناشناس

کتاب خاطرات زلاتان ایبراهیموویچ. این کتاب شاهکار هست. این کتاب برخاستن از بد‌بختی کامل و رسیدن به همه چیز را در ذهن آدم به ترسیم می‌کشد. این کتاب نشان می‌دهد که باور دیگران نسبت به تو اهمیتی ندارد و تو هستی که سرنوشت‌ات را تعیین می‌کنی.  زلاتان ایبراهیموویچ بدترین زندگی که فکرش را بکنید داشته است. در اوایل زندگیش از هیچ چیز شانس نیاورده بود. ولی با تلاش و کوشش و ایمان به خود به اهدافش رسیده است. نکته بسیار حائز اهمیت دیگر در این کتاب، صداقت در کلام این شخص است. در بعضی جاها خودش را بسیار بی‌رحمانه نقد کرده است. 

کتاب دیگر که توصیه می‌کنم کتاب، حکایت دولت فرزانگی هست. این کتاب برای شما قدرت کلمات و قدرت ذهن را نمایان می‌کند و به شما می‌فهماند که اگر می‌خواهید زندگی خوبی داشته باشد باید اول ذهن خوب و قدرتمندی داشته باشید.

دوست دارم این کتابها رو همه بخونن:

اثر مرکب، قدرت عادت، راز جذب پول در ایران، مردان مریخی و زنان ونوسی.

البته اگه کتابخون نیستین، میتونین از هری پاتر شروع کنین (یا اون راز جذب پول در ایران نوشته آقای علی اکبری) که متن خیلی روانی دارن و خسته کننده نیستن. 

ولی هیچ کدومشون رو خودم قرض نمیدم 😊 کتاب خودمه. 

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

سینوهه پزشک مخصوص فرعون یکی از بی‌نظیرترین کتاب‌هایی هست که در حال خوندش هستم. دو جلدی هست و کتاب صوتی‌اش هم موجوده در اینترنت.

کتاب نوآفرینی نوشته آدام گرانت و ترجمه رضا رایان راد و محمد علی شفیعا فوق‌العاده است. ترجمه دلنشینی داره و طراحی بی‌نظیر. درباره تغییر دادن دنیا است. اینکه آدم‌های بزرگ چگونه بجای اینکه مثل دنیای اطرافشون بشن دنیا رو تغییر دادند. پر از مثال‌های خوب و کاربردی. وقتی شروع کنی نمیتونی دل بکنی.

کتاب‌های صد سال تنهایی، مردی به نام اوه، خاطرات خانه مردگان، ابله، جنایات و مکافات، اثر مرکب، کافکا در کرانه الان دم دست هستن، اگه کسی از دوستان دوست داشت تبادل کتاب کنیم در خدمتم.

یه اتفاقی که چند وقت پیش تو بلوار کشاورز تهران دیدم و خیلی جالب بود واسم، 

"بوکتاب۲۳" بود و در توصیف خودشون نوشتن که:

بی هیچ کتاب قرض می‌دهیم
کاش بخوانی، کاش برگردانی
هر هفته یه جا هستیم
کتابای خاک خورده‌تون رو برامون بیارین

یه اتفاق خیلی جالب، شما بدون هیچ کارت عضویت یا ضمانت‌نامه و... میری چندتا کتاب قرض میگیری و اگه کتابی هم داری قرض میدی، دفعه بعد دوباره همین منوال، کتاب‌های خوب همه کسانی که توی بوکتاب هستن دست به دست میشه و خونده میشه.

واقعا جالب بود واسم، هرکسی تونست یه سر بزنه بهشون:

افسون شیرازی
کارشناسی ارشد مخابرات

کتاب "آدمیت"
کتاب "خلق یا نفرت"
و کتاب "آیین سخنوری"