برو به محتوای اصلی
سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو
۲ سال پیش پرسیده شده

در ابتدای تاسیس شرکت خود از چه روش‌های بازاریابی استفاده کردید و کدام برای کسب و کار شما موثرتر بود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

علی فزونی
بنیانگذار چنکا

در ابتدا همیشه روی محصول تمرکز کردیم تا بتونیم چیزی بسازیم که یه تعداد کمی واقعا دوستش داشته باشن. اولین حرکت این بود که یه ام‌وی‌پی یک روزه ساختیم.
اما اگه بخوام به عقب‌تر برگردم، تقریبا قبل از اینکه پلتفرمی داشته باشیم روالو یبار کامل دستی با چندتا مشتری از چندتا طیف طی کردیم. البته بدون تعارف به میزان شناخته شدن در بازار شاید با تاکید بر بخش استارتاپی بستگی داره، چون بعد چندتا استارتاپ میشناختن، تونستیم چندتا شات از مارکت رو باهاشون صفر تا صد کارو پیش ببریم، پول واقعی بگیریم، بیزینس‌مدل رو تست کنیم و اعتبارسنجی (validation) کنیم.
بعدش رفتیم تمرکز روی محصول. ام‌وی‌پی مون رو بهتر کردیم و رفتیم سراغ مارکت با سگمنت مشخص.

واقعیت بخصوص در مورد روشهای بازاریابی اینه که به سختی میشه گفت مزیت رقابتی پایداری وجود داره واسه استارتاپای بخصوص نوپا، بیشتر باید روی مزیت نسبی موقت وقت گذاشت، کاری که خودمون کردیم. تو یه بازه (البته بنا به آنالیزامون) رفتیم روی شبکه‌های اجتماعی و شدیم نامبر‌وان مارکت تو اونجا. اما می‌دونستیم با توجه به منابع‌مون این پایدار نیست (همون چیزی که گفتم) و با فیدبکای دائمی که می‌گرفتیم رفتیم سراغ سئو. اونجا روی کیوردای اصلی و طویل‌تر (long tail) اول شدیم و این مزیت نسبی رو (باز هم تاکید روی موقت) بدست آوردیم. میزان زمان موقت بودن این مورد مشخصا بنا به فیدبک‌ها بیشتر بود از شبکه‌های اجتماعی پس روی این گزینه هم انرژی بیشتری گذاشتیم و هم‌ زمان بیشتری روش برنامه ریختیم. قسمت بعدی با توجه به ماهیت B2B استارتاپ ما B2B Marketing بود، کاری که تونستیم اونم با درنظر گرفتن چندتا متریک مناسب تست کنیمو بهترش کنیم و همچنان مثل سئو در حال انجامشیم. چندتا کار دیگه هم انجام دادیم که هم موفق هم ناموفق بود که شاید از حوصله اینجا خارج باشه.
خلاصه‌ش تاکید من روی متریک مشخص ست کردن، سریع فیدبک گرفتن و اصلاح کردن (iteration) و منابع متناسب با زمان هزینه کردنه. هر روشی ممکنه تو یه بازه‌ای بنا به نوع و شرایط بیزینس جواب بده و واسه یکی دیگه نده. در این موردم قانون طلایی وجود نداره.

مسعود دانش‌پور
توسعه دهنده و موسس تب‌رو

ما در شروع به کار، با توجه به تحلیل بازار اولیه، تصمیم به بازاریابی از شرکت‌هایی که سابقه فعالیت قبلی در موارد دیگه داشته‌ایم گرفتیم.

بعد از تست و پایلوت محصول و کشف خطا‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و حتی بیزینس مدل بازاریابی را بر اساس محدود کردن جامعه مشتریان هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر نوع کسب و کار طراحی کردیم.

روش‌های مختلفی از جمله کار با ویزیتور، همکاری با کانون‌های تبیغاتی و... نیز طراحی و اجرا شد.

به جرات بدترین روش ممکن تبلیغات به وسیله ویزیتور بود.

بهترین روشی که در ابتدای کار باعث بهبود محصول ما شد، فروش به شرکت‌هایی با سابقه همکاری قبلی بود.

سینا حسین زاده
بنیانگذار و مدیر سایت ماهگون

با توجه به محدودیت منابع مالی در استارتاپ‌ها طبیعی است که ما هم از این قاعده مستثنی نباشیم و در برنامه بازاریابی به ابزارهای درونی متمرکزتر و متمایل‌تر باشیم. از این رو بازاریابی محتوایی و بازاریابی ارجاعی را به عنوان گام‌های محکم اولیه شناسایی کردیم. لازم است که این نکته را هم عنوان کنم که فقط به این دو نوع بسنده نکردیم، اما تمرکز عمده تیم بر روی این دو نوع است. 

با توجه به این نکته که مدل و ساختار بیزینس ما از نوع پلتفرم‌های چند وجهی است، برای رسیدن به هدف مطلوب، گاها نیاز داریم برنامه بازاریابی را به شکل چند فازی طراحی کنیم. بزرگترین چالشی که در طراحی برنامه بازاریابی برای بیزینس‌هایی که از این مدل تبعیت می‌کنند شناسایی طرف اشتباه به عنوان مشتری و اجرای برنامه بر مبنای همان شناخت اشتباه است. شاید در کلام کار ساده‌ای به نظر بیاید اما حقیقتا نیاز به نگرش استراتژیک وسیعی دارد.

در نهایت این را می‌خواهم عرض کنم که اگر مشتریان کسب و کار خودمان را به طور دقیق بشناسیم و طراحی محصول بر مبنای همین شناخت صورت گرفته باشد انتخاب ابزارهای بازاریابی و طراحی برنامه بازاریابی به مراتب کار راحت‌تری خواهد بود.

با توجه به نوع بیزینس روش‌های بازاریابی که بیشترین آورده رو داشته باشه، کاملا متفاوته.
باید تمامی روش‌های مارکتینگ و بازاریابی رو روی بیزینس خودتون تست کنید تا در آخر با توجه به نتایج بدست آمده، بهترین روش‌ها رو انتخاب کنید.
بر اساس تجربیات شخصی خودم زمانی که سگمنت اصلی مشتری‌های ما قشر دانشجو بود تبلیغ در Social Media بیشترین بازده رو داشت و یا زمانی که مشتری اصلیمون به موسسات آموزشی تغییر پیدا کرد، بهترین روش Direct sales و PR بود.

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

ما روش‌های متفاوتی استفاده کردیم ولی بهترینش اینستاگرام بعدا تلگرام بود. اینستاگرام مشتری‌های وفادارتر و دست به جیب‌تر ولی مشتریان تلگرام سریع لفت میدنو اصلا قابل پیش‌بینی و کنترل نیستند.

همه چیز بستگی به نوع کسب و کارتون داره. کانال‌های مختلفی برای فروش هست که باید خودتون پیدا کنید. برای اشنایی با بهترین کانال‌های فروش، مقاله افزایش فروش آنلاین۲۵ را مطالعه فرمایید.