برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

کیفیت زندگی در کانادا بهتر است یا آمریکا؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ایمان رحمتی‌زاده
مدیر - مهندس نرم‌افزار

کیفیت زندگی رو باید بر اساس شاخصه‌های خودت تعریف کنی، ولی مزایا و معایب این دو نسبت به هم این‌هاست: 

  • آمریکا صنعت بسیار شکوفایی داره و برای کار و درآمد بسیار مناسب‌تر از کاناداست. برای یه متخصص در آمریکا فرصت‌های کاری بیشتری پیدا میشه. 
  • آمریکا آب و هوای متنوع‌تری داره از سرد تا گرم، مرطوب تا معتدل و یا حتی همیشه بهار. کانادا آب و هوای بسیار ناملایم‌تری داره.
  • امنیت در کانادا بسیار بالاتره. در آمریکا حمل اسلحه آزاده. نظام سرمایه‌داری طبقه‌ی بشدت فقیر و بی‌خانمان میلیونی رو تحویل شهرها و جامعه داده که ناامنی‌های بیشتری رو ایجاد می‌کنند. 
  • خدمات پزشکی در آمریکا گرونه، و اگه بیمه نشید (شرکت‌ها موظف به بیمه‌ی افراد نیستند) می‌تونه هستی و زندگی‌تون رو به نابودی بکشه. نظام پزشکی آمریکا بشدت فاسد و سرمایه محوره و ممکنه برای یک چکاپ ساده مجبور شید حقوق یک ماهتون رو بدون بیمه بدید. در کانادا، نظام بیمه‌ی همگانی و دولتی هست و همچین دغدغه‌ای برای کسی وجود نداره. در برابرش در صورت داشتن بیمه‌ی خوب، تو آمریکا پزشک و مراکز پزشکی به وفور در دسترسی هست در حالیکه در کانادا باید تو صف‌های طولانی برای نوبت‌ گرفتن منتظر بمونید.
  • کانادا مهاجرپذیرتر از آمریکاست. آمریکا بخصوص تو فضای یک سال اخیر بشدت سیاست‌های ضد مهاجرتی دنبال می‌کنه. دولت ترودو برعکس بسیار دنبال جذب جمعیت متخصص کشورهای دیگه است.
  • فرهنگ عمومی مردم تو کانادا لیبرال‌تر و آزادی‌خواه‌تر هست. تو امریکا ایالت‌های مرکزی یا ایالت‌های معروف جمهوری‌خواه، فرهنگ بسیار بسیار پایینی تو این زمینه دارن و ۵۰ درصد جمعیت امریکا رو شکل میدن. این ایالت‌ها مذهبی‌تر، وطن‌پرست‌تر و کم‌تحمل‌تر نسبت به اقلیت‌ها یا مهاجران هستند. 
  • تحصیلات ابتدایی و متوسطه تو کانادا بهتر و در دسترس‌تر هست. تو آمریکا سطح تحصیلات عالی بالاتر هست. 
  • نظام سیاسی آمریکا بسیار فاسدتر از کاناداست. تو آمریکا شرکت‌ها قانونا لابی می‌کنند و با پرداخت پول رای سیاستمدارها رو می‌خرن. ر.ک. به آزادی اسلحه، انکار گرمایش جهانی، حمایت بی‌حدوحصر از اسراییل، قانون اصلاح مالیات و ده‌ها مورد دیگه. 
  • به عنوان یه ایرانی تو آمریکا رفت و آمد خودتون به ایران، و رفت و آمد خانواده‌تون به ایران دردسرهای بیشتری داره و اخیرا تا حدودی غیرممکن شده. تو کانادا بسیار راحت‌تر و آزادانه‌تره. 
  • مالیات تو کانادا بالاتر از آمریکاست و با اون مالیات پول بیمه همگانی، تحصیلات همگانی و امکانات دیگه رو فراهم می‌کنند. 


اینها چیزهاییه که ممکنه برات مهم باشه که تصمیم بگیری.  

محمد
مهندسی نرم افزار

به طور کلی کانادا و آمریکا هر دو می‌تونن مقصد بسیار خوبی برای مهاجرت باشن و چون دو کشور همسایه هستن تشابهات زیادی دارن.

خب کانادا آب و هوای سردی داره که اگه بتونید با سرما کنار بیاید نمی‌شه اسمش رو مشکل گذاشت.

از طرفی توی کانادا بعد از تموم شدن تحصیلات و گرفتن مدرکتون می‌تونید راحت زندگی کنید همونجا ولی توی آمریکا سخت می‌شه ادامه داد.

دوست عزیز  مقالاتی مثل (۱۱ دلیل برای زندگی در کانادا ۲۰۱۹ !۸۹) و (برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنم؟۳۹) هم می‌تونه دیدتون رو بیشتر باز کنه در مورد مهاجرت به کانادا.