برو به محتوای اصلی
سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو
۳ سال پیش پرسیده شده

وظایف اصلی مدیرعامل در یک استارتاپ چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

عباس
ایده پرداز در زمینه تجارت الکترونیک - علاقه‌مند به گردشگری، اسطوره‌شناسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه

نظر کاملا شخصی:

تقسیم وظایف به نظرم مهمترین وظیفه یک مدیر عامل استارت‌آپ است. در کنار آن اعتماد به تیم اجرایی. شما یک شرکت با سرمایه مشخص و بیزینس‌پلن مشخص نیستید که برخی از نیروهای خود را به عنوان ماشین به خدمت بگیرید. شما به عنوان مدیرعامل استارت‌آپ باید از تمام ظرفیت‌ها و توان تیم خود استفاده کنید تا خود را شکوفا کنند و در نهایت منجر به رشد مجموعه شوند.

شاید یکی از بهترین مثال‌ها زندگی‌نامه خانم مریسا میر در زمان کار در گوگل باشد. وقتی چند اشتباه کرد، تیم او را حذف نکرد بلکه نوع وظایفش را تغییر داد و در نهایت به سرویس جیمیل ختم شد. 

همین انگیزه‌های درونی برای رشد شخصی افراد به رشد کل استارت‌آپ و مجموعه منجر می‌شود. 

رضا هاشمی
مهندس ارشد معماری کامپیوتر

برای پاسخ من دو فرض مختلف میکنم:

۱) استارتاپ هنور در مراحل ابتدایی است و تعداد کارمندان محدود و از نظر شرکتی کوچک است:

در این حالت استارتاپ شرکتی فاقد ساختار سلسله مراتبی و سازمانی پیچیده است و بیشتر برای داشتن هویتی حقوقی اقدام به ثبت شرکت کرده است و مدیر عامل از نظر حقوقی صاحب امضا و از نظر اجرایی نماینده گروه موسسین در مذاکرات رسمی شرکت و مجری تعهدات است و از نظر استارتاپی بیشتر مدیر محصول است ولیکن به طور همزمان چندین نقش دارد. (‌فنی و کسب و کار و غیره)  

۲)استارتاپ مراحل اولیه را پشت سر گذاشته و به  بلوغ رسیده و در جستجوی رشد همه جانبه و تحقق آرمانها است:

در این حالت  هیات مدیره  که عموما متشکل از موسسین و نمایندگان سرمایه گذاران جسورانه است تعیین میکند که مدیر عامل چکار کند. مدیر عامل  برای رسیدن به خواسته‌های مختلف بایستی برنامه ریزی دقیق و زمان سنجی مناسب داشته باشد. نفر اصلی در تصمیم گیری‌های مختلف اجرایی شرکت است و مدیر محصول و مدیر تیم فنی و مدیر بازاریابی و کسب و کار به وی گزارش میدهند.

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

من در مورد رفتاری که خودم به عنوان موسس و مدیرعامل انجام دادم از زمان شروع به کار استارتاپ فروشگاه اینترنتی لباس۵۱ فیزا این بوده که خودم پایه‌ای‌ترین کارها رو انجام میدادم و بعد از اینکه کار را یاد میگرفتم آن را بعد از جذب نیروی جدید محول کرده سراغ یک کار سطح بالاتر میرفتم و این رویه کماکان تا این لحظه ادامه‌دار بوده به عنوان مثال خودم مدت‌ها به مشتری پاسخگویی کردم، انبارداری کردم، تبلیغات کردم و... این به خاطر ۳ علت بوده: 

۱. به علت نبود سرمایه (ایده فیزا با لیمیت ۲۰۰۰ لیر پول موجود در کردیت کارتم شروع کرد یعنی پول که نداشتم هیچ از اعتبار استفاده کردم) و مجبور بودیم به صورت lean و رعایت بوت‌استرپ کار رو جلو ببریم. 

۲. با توجه به تجربیات خانوادگی سرمایه‌گذاری‌های کلان این را فهمیده بودم که در ابتدای کار صاحبان کار باید به جای پول از وقت‌شان برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند و خود کاملا توانایی‌های هسته‌ای کار را یاد بگیرند به همین خاطر به دنبال تامین پول گرم از جایی هم نبودم (بر خلاف دیگر کارآفرینان نمایشی که ایده‌ای میدن که مشهور شن و سرمایه پیدا کنن که بسوزوننش).

۳. ما کارمون رو از استانبول شروع کردیم، نیروی متخصص که به مسایل مربوط به ایران هم مصلت باشه و در استانبول زندگی کنه یا نبود یا خیلی گرون بود و بعد از مدتی دفتر دوممون رو هم تو ارومیه سرزمین مادریم راه انداختیم که متاسفانه نیروی متخصص متعهد بسیار نادر هست (آخ که دلم از این موضوع بسیار خونه).

در پاسخ به سوالتون باید بگم که میشه تعریف‌های متفاوتی داشت از وظایف مدیرعامل ولی به نظر من باید مدیرعامل یک خط‌شکنی باشد که در صورت نیاز در مورد هر مسئله‌ای مطالعه کرده و توانایی کار رو به دست بیاره تا بتونه اون کار رو جلو ببره و در نهایت بتونه سیستمی راه بیاندازه که همه کارها بر اساس اعداد و ارقام معیار (KPI) در داشبوردی به صورت زنده قابل رصد باشد.