برو به محتوای اصلی

بهترین فونت‌های فارسی برای استفاده در وب کدامند؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

فونت‌های آزادی هم هستند که با تنوع وزن‌ها و خوانایی خوب برای وب طراحی شده‌اند. مانند فونت‌های صابر راستی‌کردار که به اعتقاد من از بسیاری جهات بهتر از فونت‌های تجاری هستند و می‌توانند این روند تکراری استفاده از فونت‌های ایران برای تقریبا هر پروژهٔ با ربط و بی‌ربطی را کاهش دهند.  

۸
محمد صالح سوزنچی ، توسعه‌دهنده نرم افزار، هکر و نینجای(نگهبان) خط فارسی، توسعه‌دهنده فونت فارسی

از لحاظ فنی و تخصصی:

 با کمال تأسف باید اعتراف کنم که ما هم‌اکنون در ایران اصلاً فونت فارسی خوب و استاندارد نداریم. یعنی ما فونت برای وب نداریم، برای نشر رومیزی و چاپ نداریم و حتی برای کارهای گرافیکی و تصویری هم واقعاً نداریم.

به این دلیل که:

۱- در حال حاضر ما برای سنجش و ارزیابی یک فونت فارسی، هیچ‌گونه معیار دقیق و شناخته شده که مورد تأیید اکثریت باشد در اختیار نداریم. پس نمی‌توانیم به‌ درستی بسنجیم چه چیزی درست است یا چه چیزی اشتباه. بنابراین اگر کسی در این مورد اظهار نظر می‌کند باید آگاه باشیم که آن شخص در اصل دارد براساس تجربیات و سلایق شخص خودش صحبت می‌کند. 

 و این دقیقاً همان معضلی بود که من چهار سال پیش متوجهش شدم و دست به پژوهش زدم و خوشبختانه موفق شدم به دستاوردهای خوبی در این زمینه برسیدم که آنها را به‌زودی قالب در پژوهشنامه‌ام منتشر می‌کنم. نکته بسیار مهم این دو خط این است که بنده از آنجایی که نتوانستم هنوز گفته‌هایم را به اثبات برساندم، پس دارم فقط تجربیات خودم را انتقال می‌دهم، احتمال دارد اشتباه کنم. پس سؤال کردن حق شماست.

۲- تعداد فونت‌های فارسی که تا به امروز طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند (طراحش ایرانی باشد و بازطراحی هم نشده باشد) هنوز به سقف ۳۰ عدد هم نرسیده‌ است. متاسفانه نیمی از آنها فقط اسم هستند و بصورت تصویری قابل رویت هستند و در دسترس برای استفاده قرار ندارند. بنابراین ما آنقدر فقر فونت‌ فارسی داریم که حتی قادر نیستیم دست به مقایسه خیلی ساده و در شرایط یکسان بزنیم. باید تعداد و تنوع فونت‌های فارسی آنقدر زیاد شود تا بتوانیم به یک نتیجه نسبی دست پیدا کنیم. برای درک این موضوع پیشنهاد می‌کنم تایپ‌فیس‌هایی که ظرف مدت سه سال گذشته توسط طراحان (فارسی ۱۷۰- عربی۵۹)  طراحی شده‌اند را ببینید.

نتیجه‌گیری این بخش:

آنچه بیان شد مهمترین مواردی بودند که از لحاظ فنی و تخصصی باید اطلاع‌رسانی‌می‌کردم.

بزودی از زوایایی دیگه هم مباحثی رو مطرح می‌کنم.

۸

بطور کلی فونت‌های سن سریف برای استفاده در صفحه نمایش انتخاب بهتری هستند. فونت‌های سن سریف به فونت‌هایی می‌گویند که دارای ابعاد و ضخامت‌های مشخصی هستند و از هرگونه تزئین و کشیدگی اضافه به دور هستند. فونت‌های یکان، رویا و ایران سن‌سریف از نمونه این فونت‌ها هستند که مناسب محیط وب هستند.

نظر شخصی من فونت استاندارد ایران سنس‌سریف یا همان ایران سنس هست و تا اونجایی که می‌دونم اکثر طراحان وب فارسی از این فونت استفاده می‌کنند. خوانایی، تنوع در ضخامت از ویژگی‌های فونت ایران سنس هست و تمامی کاراکترهای زبان فارسی عربی و انگلیسی را دارد.

۷
علی حسینی ، مدیر تیم سئو علی بابا

Iranian sans

Mitra

Yekan

Tahoma

به ترتیب اولویتی که نوشتم برای من جذاب هستند.

۷

به نظر من تایپ‌فیس‌های زیر گزینه‌های جذابی برای استفاده در وب هستن:
۱. وزیر۳۵۷. کاری از آقای راستی‌کردار و مناسب متن
۲. یکان‌بخ۲۹۸. کاری از آقای بخیتیاری، مناسب متن و تیتر
۳. بهداد۲۹۱. کاری از آقای سوزنچی، مناسب متن
۴. لاله‌زار۳۳۴. کاری از آقای ایزدپناه، مناسب تیتر

* تمامی فونت‌ها به جز «یکان‌بخ» رایگان هستند.
** از فونت‌های «بهداد» و «لاله‌زار» فقط یک وزن منتشر شده.

۷

۱. ایران سنس (متن)

۲. ایران یکان (متن)

۳. لاله زار و اردیبهشت (تیتر)

۴. میترا و صمیم (متن)

۶