برو به محتوای اصلی

در دنیای کنونی آیا واقعا باور شما بر این است که پنیر مجانی فقط در تله‌موش یافت میشود؟ اگر چنین است آیا نگرش ما به مفهوم مهربانی و انسانیت باید تغیر کند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مو نوروزیان ، طراح ،پرزنتر و فکر کن

ترجیح میدم که مثال انگلیسی این نوشته رو بجای بازی با زندگی موش‌ها بکار ببرم! "نهار مجانی" 

بسته به این که کاری که انجام می‌دهید به چه کسی سود خواهد رساند یا ضرر، داستان تفاوت خواهد کرد. علم داشته باشید و به کاری که می‌خواهید انجام دهید احاطه داشته باشید.

مثال نزدیکی میزنم، همین وبسایت که درحال نوشتن و خواندن هستیم. بعنوان کسی که تجربه بلاگ‌نویسی روی سرور اختصاصی خودم را داشته‌ام، میدانم که قصد و نیتی پشت این امکانات رایگان هست. کاملا واقف هستم. خوب؟ محتوایی که می‌توانم بنویسم، می‌نویسم. کمی ذهنم جارو می‌شود، افکارم مرتب خواهد شد، در حین نوشتن به چیزهای جدیدی خواهم رسید (بهترین سیستم آموزشی دنیا آموزش آموخته‌ها است) و از همه مهمتر نیم‌فاصله‌ها را تمرین خواهم کرد. شاید در ابتدا بگویید که مثبت نگرم، اما اشخاصی مانند این حقیر با این سیستم‌ها به وجد آمده و احساس مفید بودن خواهند کرد.

از طرف دیگر، گردانندگان سایت هم به منفعت خویش می‌رسند. این فرمول موفقیت دنیاست، برنده-برنده. 

در مورد نگرش انسانی و مورالیتی ترجیح میدهم این گزینه‌ها را با هم ادغام نکنم. شما را به تعقل ارجاع دهم.

۸
سامان محمودیان ، دانشجو-برنامه نویس

این سوال بستگی به کشوری که توش زندگی می‌کنیم دارد. در یک سری از کشورها هنوز انسانیت و مهربانی زنده است چون فرهنگ آن‌ها بسیار غنی‌تر از بقیه کشو‌ها است. ما باید نگرش خودمان را به دنیا کمی مثبت کنیم چون اگر به همه چیز دید منفی داشته باشیم هیچ‌ وقت نمی‌توانیم دوستی یا ارتباط اجتماعی خوبی داشته باشیم و البته این کار واقعا سخت است. این تجربه را من واقعا در زندگی خودم کسب کردم، هر وقت منفی فکر کنی همان فکر تو زندگی برایت پیش می‌آید پس بهتر است که مثبت فکر کنی. من نمی‌گم که به همه چیز اعتماد داشته باشید ولی درباره‌ی همه چیز بدون هیچ اطلاعی هم منفی فکر نکنید. مثلا کار network marketing در ایران اصلا خوش‌نام نیست و من هم زیاد به این نوع کار اعتماد ندارم ولی تو جلسات آن‌ها شرکت می‌کنم، با آن‌ها نشست و برخواست می‌کنم و فهمیدم که نه اونطوری که مردم فکر می‌کنند شغل بدی هست، نه اونطوری که خودشون فکر می‌کنند شغل خوبی هست. به خودم فرصت دادم تا این نوع کار را بررسی کنم و موقع ورود به این کار ذهنم نسبت به این کار نه خیلی منفی بود و نه خیلی مثبت. انسان‌ها هم همین‌طور هستند. هیچ کس بد مطلق و هیچ کس خوب مطلق نیست. باید بدی‌های هر کس را در کنار خوبی‌هایش ببینیم.

۴