برو به محتوای اصلی
هادی اسدی
دانشجو
۳ سال پیش پرسیده شده

تفاوت بین رشته معماری و عمران چیه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

تعریف کلی وخلاصه:  
معماری به طور کلی در طراحی و خلق فضا داخلی و خارجی  هر نوع سازه فعالیت میکند و عمران در بحث پدیدار کردن و ایستایی فکر معمار تلاش میکند. 

  • اصلی‌ترین تفاوت: اصولا فارغ‌التحصیلان معماری، کار طراحی فضاها و جنبه‌های بصری رو بر عهده دارند و مهندسان عمران هم باید بتونن با توجه به طرح تعریف شده، سازه و اجزای اون رو به درستی طراحی و اجرا کرده طوری که پایداری لازم رو در مقابل زلزله و بارهای وارده داشته باشه.
  • اجرای کار: معمولا مهندسان معماری در کار اجرای پروژه به صورت مستقیم دخیل نیستند و صرفا نقش نظارت رو بر عهده دارند (مگر در مواردی مثل طراحی داخلی که عموما خود معماران، کار اجرا رو به عهده می‌گیرند)، اما مهندسان عمران کار اجرا رو به کلی بر عهده دارند، چه در قسمت‌های سازه‌ای (که هم‌رشته‌ای‌های خودشان طراحی کرده‌اند) و چه در قسمت‌های نازک‌کاری (که مهندسان معمار طراحی کرده‌اند).
  • حیطه کاری: حیطه کاری معماران معمولا به ساختمان خلاصه میشود، حالا این ساختمان میتواند یک ساختمان مسکونی ساده و یا یک برج عظیم و یا آمفی تئاتر باشد (البته طراحی بصری سازه‌هایی چون پل‌های عظیم هم به عهده معماران می‌باشد). اما مهندسان عمران علاوه بر موارد مربوط به ساختمان، در طراحی  و اجرا انواع راه ماشین‌رو و خط راه‌آهن، طراحی پی، طراحی شبکه‌های انتقال آب، سد و سازه‌های هیدرولیکی آن، نقشه‌برداری، موارد مربوط به خاک و آزمایشات مختلف آن و موارد بسیار دیگری نیز کار می‌کنند.
امیرشایان
مهندس معماری

البته که پاسخ دوستان صحیح بود.

در خلاصه‌ترین جمله، معمار فردی است که بدون محاسبات عددی یک عمارت (ساختمان) را صفر تا صد طراحی میکند و مهندس عمران فردی است که انجام محاسبات را بر عهده دارد.

مهندسین معماری فقط در زمینه ساختمان‌ها طراحی میکنن و مهندسین عمران در همه‌ی حوزه‌های طراحی سازه به طراحی و محاسبه میپردازند.

ناشناس

مهندسان عمران بعد از فارغ‌التحصیل شدن می‌توانند در پروژ‌ه‌های عمرانی کشور مانند راه‌سازی، پل‌سازی، بناهای آبی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب، مسئولیت طرح، محاسبه و نظارت بر اجرا فعالیت کنند. مهندسی عمران بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی کشور است و بیشتر به ساخت و استحکام داده‌ها می‌پردازد.

رشته‌‌ی معماری دارای دو جنبه فنی و هنری هست که درس‌‌های طراحی، زیباشناسی و نحوه زیبا چیدن وسایل به جنبه‌ی هنری آن بر‌می‌گردد و دروسی مثل سازه‌های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی به جنبه‌ فنی این رشته مربوط میشود و در کل جنبه فنی آن در راستای جنبه‌ی هنری آن هست.

مهدی 7474

در کل نتیجه نهایی رو در یک جمله خدمتتون عرض کنم:

معماری آرزو میکنه، مهندس عمران برآورده میکنه.

یعنی اینجوری که مثلا معمار میگه کاش یه خونه هشت ضلعی هشت طبقه میساختیم ولی هیچی از مقاومت مصالح و نیروهای استاتیکی و دینامیکی نداره.

مهندس عمران باید تو اکثر زمینه‌ها خبره باشه و در دروسش از حسابداری گرفته تا مکانیک سیالات و مهندسی برق و محیط زیست وجود داره ولی معماری بیشتر جنبه هنری داره.

عمران کارهای اجرایی است ولی معماری بیشتر در حد ایده است.