برو به محتوای اصلی
محمد نعمت‌اللهی
۳ سال پیش پرسیده شده

بعد از خوندن یه کتاب کاغذی، باهاش چکار می‌کنین؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

من تا ۴ سال پیش اونو توی کتاب‌خونه قرار می‌دادم به عنوان یادآوری برای خودم که این کتاب رو خوندم. همینطور دیدن کلی کتاب که تا به حال خوندیش خیلی لذت‌بخشه.

۴ سال پیش یک بار توی سایت آمازون بودم که یهو دیدم کتاب "Steve Jobs" نوشته "Walter Isaacson" به قیمت ۵۰ سنت، یعنی نیم دلار، برای فروش قرار گرفته! اول فکر کردم نسخه الکترونیکی این کتاب هست ولی بعد متوجه شدم نسخه کاغذی (Hard copy) این کتاب هست ولی دسته دومه. همونجا سفارشش دادم و چند روز بعد رسید دم خونه. حتی هزینه ارسال هم مجانی بود چونکه همراه یک کالای دیگه خریده بودمش و واقعا کتاب هم مثل یک کتاب نو بود.

بعدا فهمیدم خیلی افراد کتاب‌هایی که می‌خونن رو تقریبا مجانی در eBay و Amazon قرار می‌دن. البته خیلیاشون این کارو می‌کنن که Rating پنج ستاره بگیرن اما در کل به نظرم کار جالبی اومد. خود من شاید اگر همچین Deal خوبی ندیده بودم اون کتاب رو نمی‌خوندم. از اون به بعد سعی کردم کار مشابهی با اون انجام بدم برای کتاب‌های کاغذی که می‌خونم یا اینکه کادو بدم به دوستیم که می‌دونم کتاب رو خواهد خوند.

من بعضی از کتاب‌هارو بیشتر از یک بار می‌خونم چون احساس می‌کنم هر بار چیز جدیدی از اون یاد می‌گیرم و با نگاه جدیدی می‌خونمش. یا مثلا کتاب‌های شعر رو نگه می‌دارم و هر از گاهی شعرهاشو دوباره می‌خونم و لذت می‌برم. اگه کتابیو بخونم و دوسش داشته باشم، دوست دارم که همیشه نگهش دارم. تو قرض دادن کتاب هم خیلی خسیسم! یعنی اگه بدونم که طرف کتابخون نیست و یا قراره یه کتاب پاره و کثیف تحویلم بده، کتاب بهش قرض نمی‌دم. خیلی وقتا کتابامو با دوستای دیگه‌م که اهل مطالعه و کتاب هستن عوض می‌کنم. یعنی یه همچین قراریو گذاشتیم از چند سال پیش، که اینجوری هم کتابای بیشتریو می‌تونیم بخونیم و هم اینکه تو هزینه‌ها صرفه‌جویی میشه. 

اونها رو توی کتابخونه‌‌ام نگه میدارم. شاید احمقانه به نظر برسه، ولی الان حدود یک ماهی میشه که کتابامو از فیدیبو میخونم. بوکمارک میکنم جاهای مهم کتابو. بعد که کتاب تموم شد، میرم نسخه فیزیکی رو از شهر کتاب میخرم، همه جاهایی که بوکمارک کردم رو میام زیرش توی نسخه فیزیکی خط میکشم و بعد میزارمش توی کتابخونه. 

این کار من با اینکه احمقانه به نظر میرسه، ولی بزرگترین مزیت کتاب فیزیکی یعنی امکان به اشتراک‌گذاری رو برام فراهم میکنه، علاوه بر اینکه دیگه لازم نیست کتاب با خودم جابجا کنم. 

محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)

من شخصاٌ دوست دارم و معمولا لازم هم دارم که کتاب رو نگه دارم و برای همین کتابخانه‌ شخصی‌ام همیشه رو به رشد است. اکثر کتاب‌هایی که می‌خوانم مربوط به کارم هست و بارها پیش آمده که بعد از مدتی نیاز به ارجاع دوباره به آنها داشته باشم. یکی از حس‌هایی که خیلی از آن بدم می‌آید وقتی است که دنبال مطلبی که یادم هست در کتابی خوانده‌ام می‌گردم و نمی‌توانم کتاب را پیدا کنم! 

نسخه‌های الکترونیکی اگر با شماره صفحه منطبق با نسخه چاپی باشد عالی است ولی در غیر این صورت نمی‌توانم برای ارجاع دادن به روش علمی در مقالات مطالبی که می‌نویسم از آنها استفاده کنم و برای همین لازم است نسخه چاپی را نگه دارم.

مو نوروزیان
طراح ،پرزنتر و فکر کن

برای اینکه کتاب‌هایی که خوندم من رو مغرور نکنه، اونها رو برحسب مدل آدمها بهشون میدم که بخونن، با اینکار هم اونا خوشحال شدن، هم توی کتابخانه جا برای کتاب جدید باز کردم هم لذت خرید کتاب رو میبرم.

من اکه بخوام به این سوال جواب بدم اول از همه سوالو اینطوری عوض می‌کنم!

قبل از خوندن یه کتاب کاغذی، باهاش چکار می‌کنید!؟

شخصا از کتاب کاغذی متنفرم، برعکس خیلی از افراد.

تا اونجایی که امکانش باشه سعی می‌کنم کتابهای الکترونیکی تو فیدیبو یا طاقچه پیدا کنم و اگه پیدا نشد با اکراه میرم نسخه کاغذی میخرم.

خوب قضیه اینجا تموم نمیشه و من در قدم اول کتاب با گوشیم یا اسکنرم تبدیل به  pdf می‌کنم.

اونجاست که تازه آرامش می‌گیرم و کتابمو هدیه میدم به کتابخونه عمومی! :)

زهرا روشن
کارشناس ارشد مدیریت نیروی انسانی

به نظر من بهترین کار بعد از خوندن یه کتاب، هدیه دادن اون به کتابخونه‌ست، من که همین کارو می‌کنم. البته اگه از کسی هدیه گرفته باشم یادگاری نگهش می‌دارم.

افسون شیرازی
کارشناسی ارشد مخابرات

من کتاب رو قرض میدم اطرافیانم مطالعه کنند و بعد بهم برگردونن. 

به طور عادی نگهش میدارم! خیلی دوست دارم کتابخونه‌م پر کتاب باشه، بنظرم بهترین دکور اتاق، کتاباییه که خوندی!

اما وقتی کتابخونه‌م پر میشه و دیگه جای اضافه کردن ندارم، اون قدیمی‌ترها یا اونایی که میدونم دیگه نمیخونمشون رو میذارم کنار دیوار مهربانی سر کوچه‌مون تا هرکی خواست برداره.

و اینکه یکی 2 سالیه کمتر کتاب کاغذی میخرم، هم بخاطر قیمتش که زیاد شده (مخصوصا الان) و هم اینکه تو موبایل خیلی راحت‌ترم، چون همیشه باهامه و چراغم لازم نیست روشن باشه تا بخونیش!

من معمولا کتاب الکترونیک میخونم ولی با همین حال هم اطلاعات اکانتم رو میدم به دوستام که مشترک کتاب بخونیم، کتابای کاغذی رو اگه خیلی دوستشون داشته باشم یا هدیه گرفته باشم دلم نمیاد به کسی بدمشون. ولی خب کتابایی که خودم میخرم یا قرض میدم به دوستام و یا ترجیحم اینه که بذارمشون تو کتابخونه بزرگی که اکثر مردم بتونن استفاده کنن، بعضی وقتا هم اونارو اهدا میکنم به بچه‌هایی که نمیتونن یا وسعشون نمیرسه کتاب بخرن، مخصوصا کتاب درسی یا آموزشی.

آمار سوال

۲۶۶ نمایش
۵ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه