برو به محتوای اصلی
هادی اسدی
دانشجو
۳ سال پیش پرسیده شده

علت حلقه دور سیاره زحل چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

عباس
ایده پرداز در زمینه تجارت الکترونیک - علاقه‌مند به گردشگری، اسطوره‌شناسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه

سیاره‌های بیرونی منظومه شمسی همه دارای حلقه هستند. سیاره برجیس (مشتری) نیز دارای حلقه است.

دلیل اینکه حلقه‌های سیاره کیوان بهتر دیده می‌شوند، به عقیده برخی دانشمندان جوان‌تر بودن آن‌هاست. 

این حلقه‌ها از جنس تکه‌های یخ و سنگ و غبار هستند. پهنای حلقه‌ها بسیار زیاد و کلفتی آن‌ها فقط ۱ کیلومتر است. دلیل اثبات شده‌ای برای وجود این حلقه‌ها نیست اما گروهی از دانشمندان معتقدند در اثر فروپاشی یک قمر (ماه) دور این سیاره‌ها به وجود آمده‌اند. به همین دلیل بهتر دیده می‌شوند. 

زمانی که جسمی خارج از مدار جاذبه نسبت به یک سیاره یا سیارک وارد میدان جاذبه سیاره می‌شه، به علت فشار و ضریب اتمسفر و یا جاذبه‌های محاطی اون سیاره این جسم هم بسته به سرعت و جرمش خودش متغییر عمل میکنه. اگر سرعت بسیار بالا و جرم قابل توجهی داشته باشه، که عملا سیاره و یا سیارک شانسی نداره و ملزم به نابودی میشه و منجر میشه به تقسیم به اجرام مختلف و حرکت در کهکشان. این اجزای متلاشی شده بنا به شانس و اقبال جذب کشش و جاذبه سیاره و یا سیارک دیگه میشوند حتی به ستاره‌ها، مثل همین خورشید ما که اجرام‌ بزرگی با سرعت وارد میدان جاذبه‌اش شدن که همگی منظومه شمسی رو تشکیل دادن. در واقع ماها و سیاره‌های همسایمون همگی متلاشی شده‌های سیاره‌ای بسیار بزرگتر با جنس و مواد مختلف و در فاصله‌های بسیار دور از هم و کاملا غریبه بودیم، که دیگه اینجا در منظومه شمسی جمع شدیم. واسه همینه جنس و حالت و مواد تشکیل دهنده و عناصرهر کدوممون با اون یکی فرق میکنه، چون‌ ما فرزندان متلاشی شده از والدین مختلفیم. 

حالت دیگه اینه که اون جسم و یا جرم آسمانی که گفتم اگر نه سرعت خاصی و نه جرم قابل توجهی داشته باشه، به اجبار در دام جاذبه سیاره و سیارک و یا ستاره‌ها میوفته و گرداگرد اون سیاره یا ستاره به حرکت در میاد. باز بنا به سرعت و‌ جرمش که تا چه عمقی میتونه وارد بشه بصورت خطی و به بصورت دورانی به چرخش در میاد که ما به اینها میگیم قمر. البته اجرام گرداگرد سیاره رو قمر میگیم، اجرام حول ستاره هم که بلدید سیاره. این روند چرخش اونقدر ادامه پیدا میکنه که تحت تاثیر تغییرات جوی در اتمسفر، یا جاذبه سیاره و یا سرعت قمر، این قمر یا جسم یواش یواش فاصله خودشو با سیاره کمتر و کمتر میکنه و در واقع نزدیک میشه تا جایی که با سیاره برخورد میکنه. همونطور که دوستمون هم گفت، این برخورد یا بسیار ضعیف هست و جسم به سیاره میچسبه یا متلاشی میشه.

حالا این متلاشی شدن و از خودش اثری که بجا میزاره اینه :

اگر جنس و یا سطح سیاره یا جسم از یخ و یا کربن یا هر چی باشه، غبار ناشی این تصادم  به حدی زیاده و عظیمه که تمام سطح اتمسفر یا جو سیاره رو میگیره حالا چون اون سیاره در حال چرخش و نیروی گریز از مرکز و جاذبه و قوانین و حالت‌های دیگه هستش این غبار بصورت حلقه‌ای حول اون سیاره میچرخه که این غبار میتونه از ریز ذرات برخورد جسم یا قمر با سیاره باشه و میتونه از یخ باشه نه اون یخی که ما رو زمین داریم نه چون آبی اونجا نیست، بلکه یخ تشکیل شده از مواد دیگه و عناصر تشکیل دهنده اون سیاره و‌ قمر شاید از یخهای عناصر دیگه باشن، یا غبار از جنسهای خودشون و یا گاز و ابرهای  گازی.

سیامک

4.5 میلیارد سال قبل، در روز پیدایش زحل، یک قمر بسیار به آن نزدیک بود و به همین دلیل نتوانست مدار خود را حفظ کند، لذا از هم پاشید و مقداری یخ و بقایای آن همچنان بصورت جرم در اطراف زحل می‌چرخند و بصورت حلقه دیده می‌شوند.

آمار سوال

۲٬۶۵۴ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه