برو به محتوای اصلی
علیرضا بابالو
مکانیک- عمران
۳ سال پیش پرسیده شده

آیا واقعا سفر در زمان ممکن است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

فکر می‌کنم همه ما حداقل یک بار به این قضیه فکر کردیم. سفر در زمان به نظر رویایی دست نیافتنیه ولی فرضیه‌هایی توسط دانشمندان برای اون داده شده. طبق این فرضیه‌ها برای اینکه بتونیم در زمان سفر کنیم یکی از حالات‌های زیر باید پیش بیاد (که به نظر کمی تخیلی میاد):

  • سریعتر از نرخ فعلی گذر زمان حرکت کنیم: در این حالت با همین سن می‌تونیم به آینده سفر کنیم.
  • کندتر از نرخ فعلی گذر زمان حرکت کنیم: در این حالت می‌تونیم نسبت به بقیه زمان بیشتری برای انجام کارهای خودمون داشته باشیم.
  • بسیار آهسته نسبت به نرخ فعلی گذر زمان حرکت کنیم: در این حالت می‌تونیم به گذشته سفر کنیم.

در فرضیات علمی سفر در زمان امری غیر ممکن نیست ولی طبق این فرضیات شما با سفر در زمان نمی‌تونین تغییری در زندگی آینده یا گذشته‌تون ایجاد کنین. 

اگر یک ذره جرم نداشته باشه، زمان برای اون معنایی نداره. ولی ما انسان‌ها که جرم داریم، گذر زمان رو احساس می‌کنیم. هر چیزی در جهان که جرم داشته باشه نمی‌تونه با سرعت نور حرکت کنه (سرعت نور در خلأ همواره ثابته). یک قضیه خیلی جالب وجود داره به این ترتیب که اگه شخصی سریعتر از شما حرکت کنه در واقع زمان برای اون شخص کندتر از شما می‌گذره. با توجه به نسبیت عام،۳۹ زمان برای کسی که حرکت شتابدار داره کندتر می‌گذره و درنتیجه اون شخص نسبت به کسی که حرکت شتابدار نداره جوون‌تر می‌مونه، چون کسی که حرکت شتابدار نداره در واقع نرخ واقعی گذر زمان رو حس می‌کنه.

با این توضیحات اگه قصد دارین که به آینده سفر کنین باید یک حرکت شتابدار با سرعتی نزدیک به سرعت نور داشته باشین. و بعد از مدتی به همونجایی برسین که حرکتتون رو شروع کردین. در مورد سفر به گذشته بحث خیلی پیچیده‌تره، از نظر ریاضی این کار ممکنه ولی از نظر فیزیک هنوز به این اطمینان نرسیدن و از اونجایی که جهان ما بر پایه فیزیک بنا شده بهتره که این فکر رو از ذهنتون بیرون کنین.