برو به محتوای اصلی
علی محمدپور
ICT Security Specialits
۲ سال پیش پرسیده شده

استخراج بیت‌کوین چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سعید صالحی
توسعه دهنده نرم افزار

برای پاسخ دقیق‌تر به این سوال باید ابتدا درباره مفهوم بیت کوین و بطور کلی CryptoCurrency ها توضیح داد.
همون‌طور که میدونید بیت کوین اولین رمز پول (ترجمه بهتری نمیدونستم!) هست که در واقع از طریق یک دیتابیس غیر متمرکز نقل و انتقال پول رو انجام میده. یعنی بر خلاف سیستم‌های بانکی که در اون یک پایگاه داده وجود داره که تمامی تراکنش و اطلاعات حساب‌ها و غیره توی اون وجود داره، توی سیستم غیر‌متمرکز تمامی اطلاعات در تمامی نود‌های (Node) شبکه وجود دارند. حالا برای برقراری یکپارچگی بین داده‌هایی که به صورت غیر‌متمرکز ذخیره شده‌اند و تمامی تراکنش‌ها، باید از طریق سایر افراد اون شبکه (بخوانید کامپیوترها) تایید بشن، بطور مثال سعید X تومان به علی انتقال داد. برای انجام این کار نیاز هست که دو تا کار مهم صورت بگیره:
اول: جلوگیری از تقلب و تراکنش‌های نامعتبر
دوم: جلوگیری از خرج کردن دوباره پول
برای حل کردن  مشکل، اول آقای ساتوشی ناکوموتو یه راه ابداع کردن به نام کار اجباری.
تو این راه کامپیوتر‌هایی که توی شبکه هستند باید یک مقدار کار مشخصی انجام بدهند که بتونن تراکنش‌های بقیه رو تایید کنند.
(برای پیچیده نشدن بحث از توضیح دادن چگونگی انجام این کار خود داری میکنم که میتونید برای اطلاعات بیشتر به پادکست جادی۸۰ درباره این مراجعه کنید).
کامپیوتر‌های حاضر توی این شبکه بعد از انجام این کار می‌تونن تراکنش‌های بقیه رو تایید کنن و در ازای این کار سیستم به آن‌ها پاداش میدهد.
به طور مثال، در صورتی که کامپیوتر بتواند به جواب مورد نظر در الگوریتم کار اجباری برسد، یک بیت کوین دریافت میکند، که به این کار به اصطلاح Mining، یا همان استخراج گفته می‌شود.

جواب سعید صالحی تا حدودی درسته - گواه اثبات کار (همون کار اجباری)  به انگلیسی proof of work رو آدم بک (Adam Back) تو دهه 90 ابداع کرده.
این پروسه برای جلوگیری از Sybil Attack‌ها طراحی شده و نمونه‌های متفاوتی هم داره.

حامد تقوایی

اگه به جواب رسیدی و خواستی عملا بیت‌کوین ماین کنی میتونی از ویدیوهای من استفاده کنی:

https://www.aparat.com/inv3stor۸۴


در طی فرآیند انتقال بیت‌کوین بین کیف پول‌ها، برای ماینرها که انتقال کوین‌ها در هر بلوک رو ثبت میکنند، جایزه توسط شبکه در نظر گرفته میشه.

دریافت این جایزه خودش نیاز به فرآیند اثبات کار داره که مجموعه بسیار بزرگی از پردازش‌های ریاضیه، هر ماینری که زودتر انجام کار رو اثبات کنه جایزه تعیین شده رو میگیره؛ در واقع کوین‌های جدید به این صورت خلق میشه.