برو به محتوای اصلی
شقایق نبی‌بخش
مهندس کامپیوتر
۲ سال پیش پرسیده شده

مو چگونه رشد میکند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

موها یک چرخه سه مرحله‌ای دارن:

  1. آناژن (فاز رشد): این مرحله بین 2 تا 8 سال طول می‌کشه. سلول‌ها در جوانه مو به سرعت تقسیم شده و تنه مو از پیاز مو خارج می‌شه و به سمت بالا میاد، در اصطلاح شاخی میشه. در عین حال پیاز مو هم به بخش‌های عمیق پوست سر نفوذ می‌کنه تا تغذیه بهتری داشته باشه. افرادی که مرحله رشد طولانی‌تری داشته باشن، موهای بلندتری نسبت به بقیه می‌تونن داشته باشن! مو در هر ماه به صورت متوسط 1.25 سانتی‌متر رشد می‌کنه.
  2. کاتاژن (فاز تحلیل‌رونده): این مرحله بین 2 تا 4 هفته طول می‌کشه. در این مرحله پیاز موی قدیمی کوچیک می‌شه و تحلیل می‌ره و رشد مو موقتا متوقف می‌شه. قسمت پایینی پیاز مو از بین میره، جوانه مو در بخش عمقی پوست تحلیل میره، پیاز مو از جریان خون جدا می‌شه و زمانی که پیاز مو در حال از بین رفتنه، تنه مو به سمت بالا هل داده می‌شه.
  3. تلوژن (فاز استراحت): این مرحله بین 2 تا 4 ماه طول می‌کشه. پیاز مو در این مرحله وارد فاز استراحت می‌شه. در این مرحله مو رشدی نداره ولی به پیاز مو متصل هست. جوانه مو هم در بخش عمقی پوست در حال استراحت هست. همواره 10 الی 15 درصد از موهای سر در این فاز قرار دارن. مو بعد از گذروندن این مرحله دوباره به مرحله آناژن برمی‌گرده، تنه موی جدید ساخته می‌شه و موی قدیمی رو به بیرون هل میده و باعث ریزش اون میشه. به همین دلیل هست که هر روزه حدود 100 تا 150 مو میریزه و این کاملا طبیعی هست. 

برای رشد بهتر مو در طب اسلامی چندین روغن سفارش شده که واقعا معجزه میکنن چنتا از اونا شامل:

  • روغن براهمی
  • روغن نارگیل
  • روغن کنجد
  • روغن زرده‌ی تخم مرغ