برو به محتوای اصلی

راهکار برای پیش‌گیری از معتاد شدن کودکان به رایانه و دنیای مجازی چیست؟

۳

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

الناز نجفی ، مهندس کارشناس تجهیزات پزشکی

ده نکته برای والدینی که کودکان وابسته به بازی‌های رایانه‌ای دارند:

۱- به بچه‌ها یاد بدید که فقط بعد از انجام مسئولیت‌های دیگه، مثلا انجام تکالیف مدرسه، اجازه دارند تا از کامپیوتر یا موبایل استفاده کنند. توجه کنید که مسیولیت‌های دیگه رو با اشتیاق باید انجام بدن، نه زورکی.

۲- برای جلوگیری از اعتیاد بچه‌ها به کامپیوتر و کنترل کردن آنها باید برای بازی‌های کامپیوتری محدودیت زمانی تعیین کنید. مثلا فقط یک یا نیم ساعت در روز، مخصوصا در طول سال تحصیلی.

۳- کودکان معتاد به بازی‌های کامپیوتری با خوشحالی میتوانند ساعت‌ها بازی کنند. اگر چه این می‌تواند وقت آزاد برای مادران و پدران پرمشغله را فراهم کند، والدین باید اطمینان حاصل کنند که بازی‌های کامپیوتری تبدیل به سرگرمی اصلی فرزندانشان نمیشود. به بیان دیگر، والدین نباید برای اینکه خودشان چند ساعتی استراحت کنند کودک را آزاد بگذارند تا ساعت‌ها با بازی‌های کامپیوتری سرگرم شود. چندین دهه پیش، والدین همین مشکلات را در مورد استفاده از تلویزیون داشتند. پس ایجاد محدودیت‌های زمانی برای کودکان ضروری است. 

۴- دسترسی به بازی‌های کامپیوتری باید به عنوان یک تشویق به کودک داده شود، نه اینکه کودکان حس کنند این حق مسلم آن‌ها است. 

۵- صرف نظر از اینکه چه کسی برای خرید بازی کامپیوتری پول پرداخت میکند، والدین باید تایید نهایی را بدهند که بازی وارد خانه شود یا نه. بعضی مواقع والدین معتقدند که اگر فرزند پول خود را به دست آورده باشد، میتواند هرطور که میخواهد پولش را خرج کند. اما این اشتباه است. کودکان معتاد به بازی‌های کامپیوتری اغلب دنبال بازی‌هایی خشونت‌آمیزتر و مهیج‌تر هستند که اصلا مناسب سنشان نیست و هرگز والدین نباید اجازه دهند که این بازی‌ها به خانه وارد شوند.  کنترل مخارج کودکان قطعا تعداد فرزندان معتاد به بازی‌های رایانه ای را کاهش خواهد داد.

۶- والدین قبل از اینکه بازی‌ای برای فرزندانشان بخرند باید مطمین شوند که بازی مناسب رده‌ی سنی فرزندشان هست. 

۷- اگر ممکن است، یک کامپیوتر برای انجام تکالیف و یکی دیگر برای بازی اختصاص دهید. در رایانه کار، نباید هیچ بازی‌ای وجود داشته باشند، سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک باید بلاک شوند و وب‌سایت‌های بازی قابل دسترسی نباشند. بنابراین، هنگامی که فرزند شما از  رایانه کاراستفاده می‌کند، اطمینان خواهید داشت که در حال  انجام بازی‌های کامپیوتری نیست.

۸- کامپیوتر را از اتاق خواب کودک دور نگه دارید. اگر رایانه در فضاهای باز یا اتاق‌های خانوادگی باشد، نظارت والدین بر فعالیت آنلاین کودک بسیار بیشتر خواهد شد. برای کمک به کودکان معتاد به بازی‌های کامپیوتری این شاید اولین گامی باشد که پدر و مادر باید بردارند.

۹- یک ابزار مفید برای مقابله با کودکان معتاد به بازی‌های کامپیوتری، تنظیمات "کنترل والدین" است که در تمام بازی‌های مدرن موجود است. این گزینه اجازه می‌دهد تا والدین بتوانند کنترل کنند که فرزندشان چه بازی‌ای می‌کند و چقدر زمان صرف بازی میکنند. نرم‌افزارهای زیادی وجود دارند که با نصب آن‌ها امکان این کنترل‌ها به والدین داده میشود.

۱۲