برو به محتوای اصلی

آیا موسیقی، می‌تواند در روحیه افراد تاّثیر بگذارد؟ چگونه؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سامان محمودیان
سامان محمودیان،دانشجو-برنامه نویس

 موسیقی می‌تواند باعث آرامش و خشنودی شما باشد. حتما برای شما پیش آمده که با گوش دادن به یک آهنگ با ریتم تند انگیزه بگیرید یا با گوش دادن به یک آهنگ ملایم و لطیف اشکتان در بیاید. اما موسیقی فواید روانشناسی دیگر هم دارد که چندتا از آن‌ها را ذکر می‌کنم:

۱- بهبود عملکرد ادراک و شناخت:

 تحقیقات نشان می‌دهد پخش موسیقی به عنوان زمینه، زمانی که شخص در حال انجام فعالیت دیگری است و روی آن تمرکز کرده می‌تواند عملکرد او را در کارهایی که نیاز به درک و شناحت دارد بالا ببرد. مطالعات نشان داده است گوش دادن به موسیقی با ریتم تند منجر به سریع تر شدن درانجام  کار و پردازش اطلاعات شده و موسیقی با ریتم کلاسیک و ریتم ملایم هم می‌تواند باعث تقویت حافظه شود. به شما توصیه می کنم کار کردن همراه با گوش دادن به قطعه بدون کلام را حتما امتحان کنید. 

۲- کاهش استرس:

سالهاست مردم بر این باورند که موسیقی میتواند باعث کاهش استرس شود و این باور کاملا صحیح هست. در سال ۲۰۱۳ مطالعه‌ای روی افرادی که در یک مسابقه شرکت کرده بودند انجام شد. قبل از اینکه این افراد دچاراسترس شوند، در یکی از شرایط مشخص شده بودند و سپس از آنها تست استرس روانی اجتماعی گرفته شد. برخی از افراد به یک موسیقی ریلکس کننده و آرام گوش داده بودند، برخی دیگر به صدای امواج کوچک آب و بقیه نیز هیچ محرک شنوایی دریافت نکرده بودند. نتایج نشان داد گوش دادن به موسیقی روی واکنش انسان به استرس، مخصوصا روی سیستم عصبی خودکار انسان بسیار تاثیر دارد. افرادی که به موسیقی آرامش بخش و ملایم گوش داده بودند، بعد از دچار شدن به استرس، سریع‌تر توانسته بودند شرایط روحی خود را به حالت نرمال بر گردانند. 

۳- کاهش اشتها: 

گوش دادن موسیقی بسیار میتواند در کاهش وزن و رژیم به شما کمک کند. طبق تحقیقاتی که در رستوران‌ها انجام شده، آدم‌هایی که در رستوران‌هایی با نور کم و موسیقی لایت غذا می‌خوردند نسبت به آنهایی که در سایر رستوران‌ها غذا می‌خوردند، ۱۸ درصد غذای کمتری خورده بودند. محققان به این نتیجه رسیده اند که موسیقی و نور کم کمک می‌کند شرایط آرام‌تری ایجاد شود، در نتیجه افراد بیشتر احساس آرامش و راحتی کرده و آهسته تر غذا می‌خورند و در نتیجه نسبت به سیر بودن خود آگاه ترند. 

۴- تقویت حافظه: 

بسیاری از آدم‌ها عادت دارند که در زمان مطالعه به موزیک گوش دهند. هرچند که سر این مسئله اختلاف نظر بسیاری هست، عده ای می گویند گوش دادن به موزیک باعث افزایش تمرکز و تقویت حافظه میشود عده‌ای میگویند فقط حس خوشایندی در انسان ایجاد میکند. اما عده‌ای هم میگویند که باعث حواس پرتی میشود. تحقیقات نشان میدهد که گوش دادن به موسیقی باعث تقویت حافظه میشود. البته این موضوع بستگی به عواملی مانند نوع موزیک، لذت بردن شنونده از آن موسیقی و حتی میزان آگاهی  و برداشت های شنونده از موسیقی دارد. 

۵- افزایش انگیزه: 

حتما دقت کردید که باگوش دادن به موسیقی، ورزش کردن برایتان راحت میشود. این  به همان  خاصیت موسیقی در افزایش انگیزه برمیگردد. مطالعه‌ای روی ۱۲ فرد سالم  که روی دوچرخه‌ی ثابت رکاب می‌زدندانجام شد. در این آزمایش، در سه شرایط مختلف افراد به موسیقی‌هایی با ریتم‌های مختلف گوش دادند و عملکردشان ارزیابی شد. موسیقی در یک شرایط، ریتم نرمال داشت، در شرایط دیگر ریتم ۱۰ درصد افزایش و در شرایطی دیگر نیز ریتم ۱۰ درصد کاهش داشت. در نهایت محققان به این نتیجه رسیدند که افزایش ریتم موسیقی باعث افزایش میزان فعالیت و افزایش قدرت تلاش کردن میشود. اما کاهش ریتم موسیقی منجر به کاهش فعالیت و آهسته رکاب زدن می شود.  

۶- کاهش علائم افسردگی: 

طی تحقیقات انجام شده، پزوهشگران دریافتند که گوش دادن به موسیقی روشی بسیار موثر و بی‌ضرر برای درمان اختلالاتی مانند افسردگی هست. تحقیقاتی که روی بیماران مبتلا به زوال عقل، سکته‌ی مغزی و پارکینسون انجام شده نشان میدهد که هیچ عارضه‌ی جانبی به جا نگذاشته بود، یعنی این روش درمانی، بسیار بی‌ضرر و کم ریسک است.  

۱۰

سوالات مرتبط

سوال مشابهی موجود نیست.

آمار سوال

۸۷ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۹ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار