برو به محتوای اصلی

چه خصلتی می‌تواند مانع رشد شخصیت و پیشرفت انسان شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

علی محمدپور
علی محمدپور ،مهندسی کامپیوتر - نرم افزار

انسان در‌ هر‌ مرحله از زندگی که قرار دارد نیاز به آموختن و‌ یادگیری دارد ولی اگر‌نسبت به آموختن و‌ فراگیری دانش مقاومت نشان داده شود مانع بزرگی در رشد افراد خواهد بود. 

۹
تارا یحیی نژاد
تارا یحیی نژاد،Researcher Adviser Author Analyst Teacher

۱.توهم همه چی دون بودن!

۲.دنبال ایراد اینو اون گشتن

۳.تلاش برای تغییر دیگران بجای تغییر خود

۴.در بند بودن

۵.قیاس و چشم و هم چشمی

۶.خودشیفتگی و برعکسش تنفر از خود

۷.متحجر بودن

۸.کینه‌ورزی

۹.اهل انتقام بودن

۱۰.نقاب گذاشتن و باور کردن این نقاب و تبدیل کردن و جایگزین کردنش بجای "خود واقعی"

طرف تموم وقت و انرژیش رو میذاره برای این گزینه‌ها، اونوقت کی فرصت میکنه که رشد کنه؟ کی وقت میکنه رو خودش و پیشرفتش کار کنه؟ هیچوقت.

۷
مهدی صابری منش
مهدی صابری منش،سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

عوامل زیادی مانع رشد شخصیت و پیشرفت انسان هستن. بعضیاشون درونی و قابل کنترل و بعضی عوامل خارجی هستن و کنترلشون به راحتی عوامل درونی نیست. موانع رشد شخصیت و پیشرفت انسان‌ها در طبقه‌بندی دیگه رو میشه به عوامل ارادی و غیرارادی تقسیم‌بندی کرد. اما زمانیکه در مورد خصلت صحبت می‌کنیم ناخودآگاه به دنبال خصوصیاتی می‌گردیم که مانع پیشرفت هستن. از مهمترین عوامل جلوگیری از پیشرفت میشه به حسادت اشاره کرد. حسادت باعث میشه تا بیشتر از اینکه به دنبال پیشرفت باشی به دنبال مقابله با دیگران باشی و تمرکزت رو به رفتار دیگران تخصیص بدی.

۵
سامان محمودیان
سامان محمودیان،دانشجو-برنامه نویس

مقایسه کردن: بسیاری از انسان‌ها باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه می‌کنند و این منجر به کم شدن اعتماد به نفس، ناامیدی، لذت نبردن از زندگی، حسادت و... می‌شود در نهایت انسان را دچار یأس و دل‌زدگی از زندگی می‌کند.

۳