برو به محتوای اصلی
علی محمدپور
Senior Computer Network and Systems Engineer
۳ سال پیش پرسیده شده

کدام گرایش برای ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر در خارج از ایران مناسب‌تر هست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

به عنوان کسی که آماتوری بیش در زمینه کامپیوتر نیست و دانش آموخته این رشته در ایران در حدود ۱۶-۱۷ سال پیش بودم (کاملا بی‌سواد و بی‌استعداد) و در حال حاضر خارج از ایران مجدد مشغول به تحصیل تو همین رشته هستم، میتونم به عنوان یه تجربه پیشنهاد کنم با توجه به نیازمندی‌های بازار و سرعت تغییر در حرکت جامعه جهانی مباحث مربوط به وب در هر نوع و تخصص جایگاه خاص در فعالیت‌های فردی و گروهی و مباحث مربوط به گیم و بازی و گجت‌ها در هر زمینه بازار کار خوب در غالب شرکت‌های نرم‌افزاری داره.

امنیت شبکه کم کم داره جای خودش رو به سخت‌افزارهایی مثل فایروالها و روترهایی با قابلیتها‌ و انعطاف‌پذیری خاص میده و تامین امنیت سرورهای‌ مبتنی بر لینوکس که نیاز به تخصص آکادمیک یا دانشگاهی نداره، کما اینکه افراد با استعداد در لینوکس و یونیکس، Networkmanهای خوبی هستن.

از طرفی دنیای سخت‌افزار یا رشته سخت‌افزار(تو ایران داریم ولی اینجا نداریم) و دنیای هوش مصنوعی و ربات‌ها و پیاده‌سازی اسمبلرها با ساخت کیت‌ها و سوکت‌ها و چیپ‌ها و همچنین ICهای آماده توسط شرکت‌های ابرقدرت (مثلا شرکت Bosch بزرگ‌ترین سازنده میکروکنترلرها و چیپها و فروش به اپل و سامسونگ مثلا برای همین که گوشی موبایل، که عمودی و افقی میکنیم دسکتاپ هم تغییر میکنه یا سازنده سنسورهای حرکتی ABS واسه BMW یا مرسدس بنز) جای همه رو گرفته ولی جایی برای علاقه‌مندان سخت‌افزارها باز کرده در زمینه میکروتکنیک. که با توجه به این بازار عرصه فعالیت بازتر میشه. و در آخر برنامه‌نویسی سیستم‌عامل‌ها و برنامه‌های اسمارت فون‌ها یا تبلت‌ها. 

این چهار رشته رو من پیشنهاد میکنم، یک رشته هم که الان خاطرم اومد و هنوز بلوغ کامل نداره ولی پتانسیل بالایی واسه ادامه داره، مجازی‌سازی هستش که چه در زمینه سرورها چه وب‌سایت‌ها و چه بانک‌های اطلاعاتی طرفداران زیادی پیدا کرده.