برو به محتوای اصلی
علی محمدپور
ICT Security Specialist
۶ سال پیش پرسیده شده

نکاتی که برای نوشتن توصیه‌نامه (Recommendation Letter) برای دانشگاه باید رعایت کرد کدام است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

آرزو نجفیان
دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی

توصیه‌نامه‌ها یا همان Recommendation Letter به صورت جدی توسط افسران پذیرش دانشگاه‌‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند. با توجه به رقابت بسیار زیاد برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌‌ها، توصیه‌نامه‌ خوب میتواند شانس شما را برای پذیرفته شدن افزایش دهد، همانطور که یک توصیه‌نامه‌ بد میتواند شانس شما را به کل از بین ببرد. 

اکثر کمیته‌های پذیرش به دنبال این هستند که یک دید کلی از دانش آموز پیدا کنند. آنها می‌خواهند که شخصیت هر متقاضی را بهتر بشناسند، چیزی که فراتر از نمرات و مدارک تحصیلی شماست. یک توصیه‌نامه خوب هم ویژگی‌‌ها و توانمندی‌‌های شما را به بهترین شکل بیان میکند و هم ویژگی‌های شخصیتی شما را به خوبی معرفی میکند. 

برای آشنایی با ویژگی‌های یک توصیه‌نامه‌ خوب نیاز هست تا چند مورد را در نظر بگیریم:

اگر توصیه‌نامه‌ توسط معلم، استاد دانشگاه، یا حتی همکار شما نوشته میشود، در نهایت آنچه که مهم است این است که باید ویژگی‌های شخصی و پیشرفت و دستاورد‌‌های علمی و تحصیلی شما را بیان کند. کمیته‌های پذیرش می‌خواهند بیشتر درباره شما بدانند. آنها می‌خواهند در مورد شخصیت شما، نقاط قوت شما و علایق شما اطلاعات کسب کنند. میخواهند بدانند که چه چیزی به شما انگیزه میدهد؟ چگونه با معلمان و همکلاسی‌هایتان ارتباط برقرار میکنید؟ چطور با چالش‌ها و مشکلات روبرو میشوید؟ چه اهدافی را برای خودتان تعیین کرده‌اید و چه کاری میخواهید انجام دهید؟ 

بنابراین، شما باید از کسی بخواهید که توصیه‌نامه‌ بنویسد که شما را به خوبی میشناسد و میتواند یک نامه عالی درخور شخصیتتان بنویسد.

همچنین، بسیار مفید خواهد بود اگر به فردی که توصیه‌نامه‌ برایتان مینویسد بگویید که چه چیزی در نامه بنویسد. مثلا آیا می‌خواهید معلم انگلیسی شما در مورد مهارت‌های شما در نوشتن و اشتیاق به شعر و ادبیات انگلیسی صحبت کنید؟ آیا می‌خواهید معلم زیست شناسی شما درباره علاقه شما به دنیای طبیعی بنویسد؟ بگذارید توصیف‌کننده بداند که برای شما مهم است این موارد ذکر شود.

مشاور مدرسه شما ممکن است در جایگاهی قرار داشته باشد که بتواند نظر خودش را درباره اینکه شما در چه شرایطی رشد کرده‌اید و چه ارزش‌‌هایی رابه مدرسه افزوده‌اید بنویسد. همچنین،  یک توصیه‌نامه‌ قوی به دستاوردهای گذشته شما و پیش بینی موفقیت‌های آینده شما اشاره میکند. برخی از مهارت‌ها و ویژگی‌هایی که بطور خاص شانس شما را افزایش میدهد قدرت و مهارت شما در رهبری، خلاقیت، حل مسیله، تحلیل، کارگروهی، حس همدردی،... است.