برو به محتوای اصلی

کدام‌ یک از شخصیت‌های شرلوک‌هلمز، پوآرو یا مارپل برایتان جذاب‌تر است؟ و چرا؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
سیاوش محمودیان ،بنیانگذار جواب‌کو

من شخصیت شرلوک هولمز (Sherlock Holmes) رو از دو گزینه دیگه بیشتر دوست دارم. البته مقایسه این ۳ شخصیت کمی سخت هست چون شخصیت خانم مارپل و پوآرو طوری طراحی شدن که امکانش هست در واقعیت آدمی مثلشون وجود داشته باشه، یعنی یک نیروی خارق‌العاده ندارن. ولی شخصیت شرلوک هولمز یه شخصیت تخیلی با قدرت‌های ماورای انسان‌هاست.

یکی از مواردی که برای من خیلی در مورد شرلوک هولمز جالبه اینه که نویسنده این کتاب خودشو در داستانی که می‌نویسه به عنوان دستیار شرلوک، یعنی دکتر واتسون، جا داده. معمولا نویسنده‌ها با شخصیت اول داستانشون رابطه دارن و یا کلا داخل داستانشون نیستن اما در شرلوک هولمز این مورد متفاوته.

از طرف دیگه قابلیت‌های زیاد شرلوک دست نویسندرو برای ایجاد پیچ و تاب‌های (Plot Twist) بیشتری باز گذاشته و معمولا پیش‌بینی اینکه چه کسی مجرم هست، لا اقل برای من، خیلی سخت‌تر از پوآرو و خانم مارپل بوده.

۱۰
شهاب سیاوش
شهاب سیاوش ،طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

من راستش از مارپل کمتر از بقیه خوشم می‌اومد. شرلوک هلمز رو با توجه به خاطراتی که از دوران پخش اولیه‌ش داشتم خیلی می‌پسندیدم. اما چند سال پیش که دوباره کل سریال رو دیدم به نظرم خیلی از معماهاش و جنایت‌هاش حالت مصنوعی داشت. یا نحوهٔ به پایان رسوندن و حل معماش زیاد پخته نبود.

پوآرو رو اما همیشه به خاطر اون صمیمیتی که با هستینگر داشت و مخصوصا اون سفرهایی که می‌کرد و ماجراهای متفاونش که در جاهای مختلف دنیا و با تنوع بیشتر اتفاق می‌افتاد، قطارهای سریع‌السیر و کشتی‌های اقیانوس‌پیما و از آفریقا تا آسیا و... برام یه جورایی حکم ماجراجویی‌هایی تقریبا شبیه نوشته‌های ژول ورن و یا ماجراهای تن‌تن اما به صورت خیلی کلاسیک و سنتی‌تر داشت. برای همین پوآرو رو از بین اینا بیشتر می‌پسندم. الانم همه‌شو به زبان اصلی دارم روی هارد :)

۷
مو نوروزیان
مو نوروزیان،طراح ،پرزنتر و فکر کن

شرلوک هلمز یک بیننده و متفکر هست که میتونه بدور از هرگونه اقتضای روحی و حسی (کاملا برخلاف واتسون) فکر کنه، تخیل کنه و گزینه‌های نابجا رو حذف کنه. تفکر هولمز تفکری هست ناشی از شهود و درک او از جهان. شاید با ابزاری کار نکرده باشه اما دلیل وجود یا ناوجود اون ابزار براش مبرهن هست. این شخصیت یک مدیر خلاق انگلیسی رو همیشه برای من تداعی میکنه، یک مدیریتی که در جایی که باید صبر پیشه کنه بی‌حرکت در سایه مینشینه و در زمانی که باید حرکت کنه، مانند تیر از کمان رها شده، بدون توجه به موقعیتی که در اون هست می‌پره. شرلوک هولمز نمونه کامل یک انسان هست که یک پا در انجمن ضد جامعه و یک پا در جامعه‌ای پر از ناچیزهای حل شدنی از نظر اون هست. در همه آثاری که یا از خود سر آرتور کنون بجا مونده یا اقتباس شده، جایی که موریارتی نابود یا نیست شده، هولمز هم از دل و دماغ افتاده، این نشان میده که وی مشتی تبهکار رو در حد خودش نمیبینه. اما این برخورد هولمز با اطرافش زیاد دوام نداره، بانو ادلر کشیده‌ای هست بر صورت استخوانی هولمز. 

بهترین بازیگری که تونسته این نقش رو بخوبی بازی کنه 'جرمی برت' هست.

۷

من چون نوشته‌های خانم آگاتاکریستی را خیلی دوست دارم، خانم مارپل برایم جذاب‌تر است. زیرا اگر چه بسیار باهوش، اما فوق‌العاده فروتن است. اما پوآرو و همچنین شرلوک‌هلمز بسیار از خود متشکر هستند.

۵
شهداد
شهداد،حسابدار مالی.

به شخصه توی سریال‌هایی به این سبک، من بیشتر از تفکر نویسنده‌ی داستان خوشم میاد که اینقدر با ظرافتی خاص، همه گزینه‌های اصلی داستان رو کنار هم‌دیگه قرار داد.

در هنر داستان‌نویسی همچنین، یکی از بزرگترین ابزارهای لازم برای جلب مخاطب، ایجاد سوال به صورت "چه چیز را؟" و "چه کس را؟" هست که همین ابزار بیننده یا خواننده رو تا آخرین کلمه پای فیلم یا کتاب نگه می‌داره، و استفاده از این ابزار در فیلم‌ها و یا سریال‌های این چنینی کاملا مشهود و مبرهن هستش.

۳
سامان محمودیان
سامان محمودیان،دانشجو-برنامه نویس

من در سریال شرلوک‌هلمز شخصیت جان را دوست دارم، چون بسیار دوست خوبی است و توانسته با آدمی مثل شرلوک، که شخصیت بسیار عجیبی دارد بسازد و با آن رفاقت داشته باشد.

۲