برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.

آیا استفاده از Proxy Server یا VPN باعث افزایش حجم مصرفی اینترنت می‌شود؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان ، بنیانگذار جواب‌کو

وقتی از پراکسی (Proxy) و یا VPN استفاده می‌کنیم در واقع تمام درخواست‌ها ابتدا برای یک سرور یا رایانه واسط فرستاده شده، آن واسط درخواست را به مقصد نهایی می‌فرستد و پاسخ گرفته شده در نهایت به رایانه شما برمی‌گردد.

از دید فنی برای اینکه این پروسه انجام شود، تمام Packetهای درخواستی Encapsulate می‌شود، یعنی اطلاعاتی در ابتدا و انتهای آن قرار می‌گیرد که مشخص می‌کند این پکت به کجا برود و برگردد. این موضوع که به آن Protocol Overhead می‌گویند باعث می‌شود کمی سایز هر Packet بیشتر شود ولی معمولا این افزایش بسیار ناچیز می‌باشد.

همینطور در صورتی که پراکسی یا وی‌پی‌ان شما از Encryption یا رمزگذاری برای امنیت بالاتر استفاده کند، میزان پکت‌ها کمی بیشتر خواهند شد که با اینکه افزایش سایز در رمز‌گذاری بیشتر از Protocol Overhead می‌باشد، باز هم در مقابل اندازه کل پکت ناچیز است. پس می‌توانیم بگوییم استفاده از Proxy و یا VPN باعث افزایش حجم مصرفی محسوسی نمی‌شود.

لازم به ذکر است که پراکسی‌ها قابلیت ایجاد تغییرات در اطلاعاتی که بصورت غیررمز‌گذاری‌شده برایشان فرستاده می‌شود و پاسخی که از مقصد دریافت می‌کنند را دارند. به عنوان مثال وقتی به یک سایت می‌روید می‌توانند تصاویری که در آن سایت وجود دارد را فشرده (Compress) کنند و برای شما پس بفرستند. در مرورگرهایی مانند «Opera برای موبایل» که به صورت پیش‌فرض از پراکسی استفاده می‌کنند، این کار انجام می‌شود و باعث می‌شود در نهایت تلفن همراه شما به علت فشرده‌سازی تصاویر و ویدیوها از حجم اینترنت خیلی کمتری استفاده کند! با استفاده از همین امکان بعضی Proxyها تبلیغات را از صفحات حذف می‌کنند و یا برعکس به تمام صفحات تبلیغات اضافه می‌کنند.

۱۲

نه. پراکسی فقط باعث میشه که شما تمام درخواست‌هاتون رو به یک سرور بدید به جای سرورهای مختلف. ولی حجم درخواست‌ها و پاسخ‌ها تغییر نمی‌کنه. 

۷