برو به محتوای اصلی
سوال
پزشکی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

سیاتیک چیست و چطوری درمان میشود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

  با تحریک شدن بلند‌ترین رشته عصبی، عرق النسا یا همان سیاتیک عود می‌کند که این منجر به احساس درد، مور مور شدن و بی‌حسی پشت ران، پشت باسن و بعضی اوقات کف پا میشود. عصب سیاتیک از قسمت پایین کمر یا نخاع شروع شده و تا انتهای پاها ادامه دارد. عصب سیاتیک عضلات پشت زانو و پایین پا را کنترل می‌کند. مهم‌ترین دلیل بیماری سیاتیک بیرون زدن دیسک بین مهره‌ای و فشار آن بر روی ریشه‌های عصبی است، که به آن فتق دیسک بین مهره‌ای نیز گفته می‌شود. عوامل دیگری هم منجر به تحریک عصب سیاتیک می‌شود، مثلا تنگی ستون مهره‌ها در قسمت کمر و رشد بیش از اندازه استخوان‌ها.

علائم ونشانه‌های بیماری سیاتیک: 

کمردرد، درد باسن و پا شایع‌ترین علائم بیماری سیاتیک هستند. اکثر آدم‌هایی که دچار این بیماری هستند این درد را میشناسند. دردی بسیار عمیق و شدید که از پایین یک سمت از پشت بدن شروع می‌شود و سپس در نتیجه‌ی انجام حرکت‌هایی خاص، باسن و پا را هدف قرار می‌دهد. سیاتیک منجر به درد مفصل ران هم می‌شود. این نوع بیماری ممکن است در اثر نشستن و ایستادن‌های طولانی مدت بدتر شود. هنگام خندیدن، عطسه، سرفه یا حرکت روده ممکن است درد شدید‌تر شود. بعضی اوقات بیمار احساس ضعف و بی‌حالی توأم با درد شدید در مچ پا میکند.  ضعف و بی‌حالی ممکن است آن‌قدر شدید شود که بیمار قادر به حرکت دادن قوزک پا نباشد. 

درمان سیاتیک: 

سیاتیک همیشه نیاز به درمان ندراد، چون عارضه‌ای است که به خودی خود ظرف 6 ماه بهبود می‌یابد. اما اگر این درد پایدار و شدید‌تر شود باید به فکر چاره بود. درمان‌های محافظه‌کارانه‌ای چون دارو درمانی و فیزوتراپی می‌تواند مفید واقع شود، اگرچه میزان تاثیرگذاری و نتیجه‌بخش بودن بسیاری از این درمان‌ها در بهبود سیاتیک کاملاً معلوم نیست. دیسک‌های بین‌مهره‌ای در کل یک چهارم طول ستون فقرات را تشکیل می‌دهند. دیسک‌ها در ناحیه‌ی گردن و کمر که حرکت بیشتری دارند، ضخیم‌تر هستند. یکی از راههای درمان آنها، درمان با لیزر هست. در موارد استثنایی هم بوده که عمل جراحی جواب داده است. ورزش و تمرین هم زیر نظر دکتر می‌تواند بسیار مفید باشد.  

درمان سیاتیک در خانه:

 بیمار برای آرام کردن و تسکین دادن درد می‌تواند اقداماتی را در خانه انجام دهد، مانند: فعال بودن تا حد امکان، استفاده از کمپرس‌های گرم یا سرد و استفاده از مسکن‌های ساده‌ای مانند پاراستامول یا ایبوپروفن.