برو به محتوای اصلی
علی محمدپور
ICT Security Specialist
۶ سال پیش پرسیده شده

مهمترین مواردی که باید در نوشتن مقاله ISI رعایت کرد کدام است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

آرزو نجفیان
دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی

وقتی میخواهید مقاله بنویسید، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که ترتیبی که باید بخش‌های متفاوت یک مقاله را بنویسید با ترتیب قرارگیری این بخش‌‌ها در مقاله متفاوت خواهد بود.

یک مقاله استاندارد با عنوان (Title)، خلاصه (Abstract) و کلمات کلیدی (Keywords) شروع می‌شود.

متن مقاله هم باید طبق فرمت IMRAD باشد، که در هر بخش به یک سری سوال باید پاسخ دهید:

مقدمه (Introduction): چه کاری انجام دادید؟ چرا این کار را انجام دادید؟

روش‌ها (Methods): چگونه این کار را انجام دادید؟

نتایج (Results): چه چیزی پیدا کردید؟

بحث (Discussion): معنی تمام این یافته‌ها چیست؟

نتیجه گیری (Conclusion) 

تقدیرنامه‌ها (Acknowledgements) 

مراجع (References)

با این وجود، در حالیکه این ساختار شناخته شده است، افراد هنگام نوشتن اغلب از یک روش متفاوت استفاده میکنند.

ترتیب نوشتن قسمت‌‌های مختلف یک مقاله:

۱. شکل‌ها، تصاویر و جداول را آماده کنید.

۲. روش‌ها (Methods) را بنویسید.

۳. نتایج (Results) را بنویسید.

۴. قسمت بحث (Discussion) را بنویسید. قبل از نوشتن مقدمه، قسمت نتایج و بحث را نهایی کنید. این به این دلیل است که اگر قسمت بحث به اندازه‌ی کافی معتبر و جذاب نباشد، چگونه می‌توانید ارزش علمی کار خود را در مقدمه نشان دهید؟

۵. یک نتیجه‌گیری خیلی روشن و شفاف بنویسید.

۶. مقدمه‌ای جذاب و قانع کننده بنویسید.

۷. خلاصه (Abstract) را بنویسید.

۸. یک عنوان مختصر و مفید بنویسید.

۹. کلمات کلیدی (Keywords) را برای نمایه سازی انتخاب کنید.

۱۰. تقدیرنامه‌ها (Acknowledgements) را بنویسید.

۱۱. مراجع را بنویسید. 

قبل از شروع به نوشتن مقاله، دو چیز مهم را باید انجام دهید که زمینه را برای کل فرایند تعیین میکند:

- موضوع مورد مطالعه باید یک مسئله‌ای را حل کند. فرضیه و اهداف خود را در قسمت مقدمه توضیح دهید. 

- مقالات مرتبط با موضوع خودتان را مطالعه کنید و حدود 30 مقاله را بررسی کنید و در فهرست منابع ذکر کنید. 

اینها اطلاعات کلی هست که شما برای نوشتن یک مقاله استاندارد نیاز دارید. وهاب پیرانفر
ناشر مجلات علمی پژوهشی

همین طور من پیشنهاد می‌کنم که زمان را از دست ندید با شروع طرح پژوهشی، مشغول نوشتن مقاله بشید. این طوری ادبیات تحقیق به شما کمک میکنه تا شکاف‌های احتمالی را در حین انجام تحقیق آشکار کنید. 

انتخاب موضوع مقاله

موضوع مقاله باید کاملا جدید، نوآورانه و خلاقانه باشد. برای انتخاب موضوع می‌توانید مقالات برتر و جدید را بررسی کنید. با بررسی مقالات معتبر و جدید می‌توانید ایده‌های بسیار خوبی از اینکه مقاله‌ی شما باید به چه شکل نگارش شود را بدست آورید. برای پیدا کردن مقالات برتر می‌توانید از پایگاه‌های متفاوتی استفاده کنید. از مهمترین این پایگاه‌ها می‌توان به Science direct ، Springer ۶۶، IEEE ۵۳، Scopus و Google scholar۶۱ اشاره کرد. 

2. نگارش استاندارد مقاله

نگارش مقاله باید مطابق با یک استاندارد اصولی صورت گیرد. البته فرمت و شکل هر مقاله بسته به مجله و یا کنفرانسی که در آن ارائه می‌شود می‌تواند متفاوت باشد ولی بصورت اصولی در نوشتن مقاله باید از بخش‌های زیر پیروی کرد:

1-2. عنوان و چکیده

عنوان مقاله باید حتی‌المقدور کوتاه ولی جامع و کامل باشد. تکراری نبودن عنوان و همینطور این نکته که عنوان باید پوشش‌دهنده‌ی مطالب مهم بیان شده در مقاله باشد بسیار مهم است. چکیده معمولا باید کمتر از 300 کلمه باشد (در مجلات مختلف این عدد می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد). در چکیده شما به صورت خلاصه به بررسی علت انتخاب موضوع، ضرورت انجام تحقیق، روش تحقیق استفاده شده و بررسی نتایج و ارائه‌ی پیشنهادات می‌پردازید.

2-2. مقدمه

در مقدمه شما به بررسی کلیات پروژه، مبانی و تعاریف استفاده شده در مقاله می‌پردازید. مقدمه باید بخش‌بندی شود تا خواننده بتواند به خوبی آن را مطالعه کند. در فصل مقدمه باید بطور مناسبی به بررسی مفاهیم، تعاریف، فرمول‌ها، مبانی نظری و... بپردازید.

3-2. مروری بر پیشینه‌ی تحقیق

در این بخش شما به بررسی تحقیقات دانشمندان و پژوهش‌های قبلی می‌پردازید. هدف از این فصل این است که شما ابتدا تحقیقات دیگر پژوهشگران را بررسی کنید. سپس به بیان این موضوع بپردازید که مقاله شما چه نقص‌ها و خلاهایی در مطالعات قبلی را پوشش می‌دهد.

4-2. روش تحقیق

در هر رشته شما باید بررسی و اعلام کنید که مقاله‌ی شما از چه روشی برای رسیدن به نتایج استفاده می‌کند؟ آیا از آزمایشگاه و بدست آوردن داده‌های آزمایشگاهی به کمک ابزار، وسایل، دستگاه‌ها و یا مواد استفاده می‌کنید؟ آیا از شبیه‌سازی، تحلیل‌های نرم‌افزاری، مدل‌سازی و سایر موارد به کمک نرم‌افزارهای مربوطه استفاده می‌کنید؟

شما در فصل روش تحقیق باید به بررسی اینکه به کمک چه ابزاری به نتایج دلخواه دست می‌یابید، اشاره کنید.

5-2. نتایج  و بحث

این قسمت عموما مهمترین بخش نگارش مقاله است. در این بخش شما نتایج بدست آمده از روش تحقیق خود را ارائه می‌کنید. از اصولی‌ترین مبانی نوشتن این فصل مقاله ارائه‌ی اطلاعات درست و دست اول در قالب‌بندی اصولی مقاله است. در صورتی که کار شما نظری است می‌توانید با بحث و تفسیر به ارائه‌ی نتایج بپردازید. در صورتی که کار تحلیلی، آزمایشگاهی و نرم‌افزاری داشته اید بهترین حالت این است که نتایج شما در قالب جداول، اشکال و نمودارها ارائه گردد و با ارائه‌ی مطالب و تفسیر نتایج همراه گردد. 

6-2. پیشنهادات

پس از بررسی نتایج و بحث (فصل قبل) باید در بخش جدید به این مسئله بپردازیم که بر اساس نتایج چه پیشنهاداتی ارائه می‌گردد. این پیشنهادات از دل نتایج بدست آمده است. ضمنا همانطور که شما در شروع کار پژوهش‌های دانشمندان قبلی را بررسی می‌کنید و پروژه‌ی شما برای پوشش دادن خلا و نقص پژوهش‌های قبلی صورت گرفته است، در انتهای کار خود در قسمت پیشنهادات، می‌توانید پیشنهادات خود برای پروژه‌های آتی را ارائه دهید تا پژوهشگر بعدی بتواند در نگارش مقاله خود برای رفع خلا‌های پروژه‌ی حاضر تحقیق کند.

بخش‌های دیگر پس از بخش پیشنهادات، تقدیر و تشکر، منابع و مراجع و پیوست می‌باشد.

بخش تقدیر و تشکر در نگارش مقاله بصورت اختیاری است و بسته به مجله می‌تواند متفاوت باشد. بخش بسیار مهم انتهایی مقاله بخش منابع و مراجع است. تمامی مقالاتی که به هر نحوی از آنها در نوشتن مقاله‌ی خود استفاده کرده‌اید را باید در انتهای مقاله در بخش مراجع و منابع لیست کنید. بخش پیوست هم برای ارائه‌ی مطالب اضافی که در متن مقاله به آن اشاره نشده است وجود دارد.

بد نیست اینجا را هم برای نگارش مقاله ISI۴۱ ببینید.