برو به محتوای اصلی
شهداد
حسابدار مالی.
۲ سال پیش پرسیده شده

چگونه می‌توان از یک کشور، اقامت کاری گرفت؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

چون این سوال رو خیلی‌ها از من پرسیدن، تصمیم دارم یه جواب اینجا بنویسم که در آینده هم دوستان رو ارجاع بدم به این جواب.

سه سال پیش (ژانویه ۲۰۱۵) یکی از دوستانم به من اطلاع داد که یک شرکت تو فنلاند دنبال برنامه‌نویس هست و چند موقعیت شغلی باز داره. با اینکه من قصدی برای مهاجرت نداشتم و روندش رو هم نمیدونستم، برای اون شرکت رزومه‌ام رو فرستادم. ۱-۲ روز بعد با من تماس گرفتن و گفتن که یک تست فنی برام می‌فرستن و باید اون رو انجام بدم. تست فنی رو که فرستادن، من به سرعت انجام دادم و جواب رو براشون طی چند ساعت فرستادم (یه اپ تحت وب نقاشی میخواستن که بسازم). فرداش تماس گرفتن و گفتن که تست رو قبول شدم و نوبت مصاحبه اسکایپیه. یکی از برنامه‌نویس‌های ارشدشون باهام قرار گذاشت و اسکایپی ۲-۳ ساعتی حرف زدیم و ازم در مورد خودم و برنامه‌نویسی و... پرسید. بعد از چند روز تماس گرفتن گفتن که مصاحبه فنی رو قبول شدم و نوبت به مصاحبه با CTO شرکته که اون هم بیشتر در مورد موقعیت شغلی و حقوق و این چیزها بود. روز بعدش برام یه قرارداد فرستادن و من امضا کردم.

وقتی قرارداد رو فرستادن، من از سفارت فنلاند در تهران وقت گرفتم (که برای دو هفته بعدش وقت دادن). وقتی رفتم سفارت این مدارک رو بردم:

  • قرارداد کاری
  • مدارک تحصیلی
  • نامه‌ای از طرف شرکت استخدام کننده که به اداره کارشون تعهد داده بود که استخدام من براشون مهمه
  • فرم ویزا و...

من چون از اقامت چیزی نمی‌دونستم، همه اطلاعاتم رو از سایت سازمان مهاجرت فنلاند برداشتم. فرمی که پر کردم برای اقامت کاری تخصصی بود (Specialist Expert Resident Permit). بعد از تحویل مدارک به سفارت، دو هفته بعد کارت‌های اقامت من و همسرم رسید و ما بلیط خریدیم و اومدیم فنلاند. 

کارت اقامت ما اون اول یک سال اعتبار داشت و بعد از یک سال، تمدیدش کردیم و ۵ ساله شد. بعد از اون ۵ سال میشه یا باز تمدیدش کرد و دائمی گرفت و یا برای دریافت سیتیزنشیپ اقدام کرد. چون نوع اقامت من دائم و تخصصیه، میتونم بعد از ۴ سال ورود به فنلاند (یعنی مارچ ۲۰۱۹) برای شهروندی اقدام کنم (اگر اقامت کاری عادی بود باید ۵ سال صبر می‌کردم نه ۴ سال). 

اگر بخوام خلاصه کنم مراحل مهاجرت رو:

  1. پیدا کردن شرکتی که موقعیت شغلی باز داشته باشه (از اینترنت میشه پیدا کرد) تو کشور مورد نظر
  2. ارسال رزومه به اون شرکت
  3. انجام مراحل مصاحبه و تست فنی
  4. اقدام از طریق سفارت برای دریافت اقامت کاری
  5. پایان

معمولا شرکت‌هایی که از کشورهایی مثل ایران و در کل کشورهای خارجی استخدام می‌کنن، تمام هزینه‌های انتقال به اون کشور رو هم پرداخت می‌کنن.

رضا حیدری
مشاور در زمینه مهاجرت به کانادا

درمورد کانادا میتونم راهنمایی کنم.
روش اکسپرس انتری از ابتدای سال ۲۰۱۵ برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا، راه اندازی شده است. اکسپرس اینتری سیستم مهاجرت به کانادا را کاملا تغییر داد و پس از راه‌اندازی روش اکسپرس انتری برای مهاجرت به کانادا، بسیاری از متقاضیان که قبلأ از روش معمول مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال اقدام می‌کردند پشت درهای بسته ماندند. در حال حاضر اداره مهاجرت کانادا هر ماه حداقل امتیاز فرد انتخاب شده جهت اخذ اقامت دائم کانادا را اعلام می‌کند. اکنون روش اکسپرس انتری دربرگیرنده‌ی طبقه‌های فدرال اسکیلد ورکر (FSW)، نیروی متخصص فنی و حرفه‌ای (FST)، تجربه کانادایی (CEC) و برخی اسکیلد ورکرهای استانی شده است.

نحوه امتیازبندی

در این سیستم حداکثر امتیاز ۱۲۰۰ در نظر گرفته شده است که از این امتیاز، ۶۰۰ امتیاز آن به داشتن پیشنهاد کاری دارای تایید استانی اختصاص یافته است. در این برنامه متقاضیانی که از امتیاز بیشتری برخوردار هستند انتخاب می‌شوند. انتخاب شدگان ۲ ماه فرصت دارند که مدارک خود را بطور کامل ارائه دهند.

حداقل نمره زبان CLB 5 در این سیستم در نظر گرفته شده است.

چهار بخش امتیازبندی شامل: 
۱- تجربه و تخصص

۲-  همسر

۳- مهارت قابل انتقال

۴- پیشنهاد شغلی دارای تایید استانی ۶۰۰ امتیاز

اگر بتوانید با موارد بالا امتیاز بالای ۴۶۰ دریافت کنید گرفتن ویزا برای شما حتمی است. 

برای بررسی امتیاز خود از این لینک۴۰۴ استفاده نمایید.
شما با داشتن پیشنهاد شغلی می‌توانید ۶۰۰ امتیاز کسب نمایید و شانس خود را برای پذیرش حتمی نمایید.

در حال حاضر، از طریق شرکت کاریابی، در حرفه‌های مختلف قادر به دریافت جاب آفر می‌باشیم. 

بسته به کشور مقصد، متفاوت هست، اما به طور مثال، در اتحادیه اروپا کشورها تقریبا قوانین یکسانی برای اخذ ویزای کاری دارند.

ابتدا شغل مورد نظر به مدت سه ماه در کشور مقصد آگهی شود و اگر کسی برای این کار اقدام نکند، سه ماه دیگر در اتحادیه‌ی اروپا آگهی می‌شود و اگر کسی این شغل را دریافت نکرد، در این زمان هست که شرکت درخواست کننده می‌تواند از سایر کشورها اقدام به جذب نیروی متخصص کند و سفارت‌ها به این افراد ویزا اعطا می‌کنند.
اما یکی از دیگر روش‌های مهاجرت کاری ویزای جستجوی شغل Job seeker می‌باشد که به شما یک فرصت 6 ماهه برای جستجو در کشور مقصد می‌دهند و در صورت یافتن شغلی که مرتبط با تخصص و رشته‌ی تحصیلی شما هست، متناسب با مدت قرارداد کاری، ویزای شما تمدید می‌شود.

صنم والی زاده
کارشناس ارشد جهانگردی

برای این که توی یه کشوری مثل کانادا بتونی اقامت بگیری، شما باید مدارک خودت رو اسکن کنی و توی پروفایل آنلاین خودت توی سایت دولت کانادا ثبت و ارسال کنی. افسرا بعد بررسی مدارکتت بهت اطلاع می‌دن. برای این که کامل از جزیاتش مطلع بشی لینک زیر رو دنبال کن:

چگونه ویزای کار کانادا بگیریم۴۵

آمار سوال

۲٬۶۵۵ نمایش
۵ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار