برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.

از کجا بفهمیم فرزندمان از حد معمول با‌هوش‌تر است؟

۱
ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

خیلی دلگرم کنندست که فکر کنیم فرزند باهوشی داریم، برای همین اولین فرض همه پدر و مادرها اینه که فرزندشون باهوشه، مگه اینکه خلافش ثابت بشه. پس همه حرکت‌ها و رفتارها و حتی مشخصه‌های عادی رشد بچه رو به حساب باهوش بودنش میزارن. بنابراین خیلی خوبه که هر والدی حداقل قبل به دنیا اومدن فرزندش یک کتاب رشد کودک خونده باشه.

بچه‌های باهوش خیلی کنجکاون، سوال زیاد میپرسن، البته همه بچه‌ها در سن دو و سه سالگی سوال زیاد میپرسن، اما نوع سوالات بچه باهوش کمی متفاوته و سوالات نامتعارف‌تری میپرسه.

بچه‌هایی با هوش خیلی بالا مراحل رشدی‌شون سریع‌تر از بچه‌های دیگه است. یک مشخصه بچه خیلی باهوش اینه که قبل نشستن سعی در حرف زدن داره و قبل سن مدرسه اصرار به خوندن، از خودش بازی ابداع میکنه و راه حل‌هاش ابداعی هستند.

اما بعضی بچه‌ها واقعا باهوشن. مثلا بچه سه ساله‌ای که تشخیص میده مادرش تو این هفته چندبار ماهی درست کرده واقعا باهوشه؟ سوالات غیرمعمول میپرسه - اسباب بازی براش سریع تکراری میشه- خیلی زودتر از موعد مقرر (سن آموزش مدرسه) میتونه حروف و کلمات رو بخونه بدون آموزش.

نقاشیش رو با جزیات زیاد میکشه. مثلا آدم میکشه و برای اون آدم دست میکشه، برای دست انگشتان واضح میکشه و برای انگشتا ناخن میکشه و در نهایت براش لاک میزنه با مداد رنگی و انگشتر میکشه !این بچه باهوشه.

هوش‌های خیلی مختلفی داریم. بچه‌ای هوش فضاییش بالاست، دیگری هوش کلامی، یکی هوش منطقی و... بهتره که بدونید فرزند شما در کدام هوش قویتره تا بتونید بهش جهت بدید. با آزمون هوش وکسلر، که فعلا کاملترین و رایج‌ترین آزمون هوشه، در سن مدرسه میتونید بچه‌هارو بسنجید که توسط متخصص و در کلینیک‌های روانشناسی حتما باید انجام بشه. قبل سن مدرسه با آزمون گودایناف، که البته به دقت وکسلر نیست، میشه هوش کلی بچه رو سنجید ولی وکسلر به شما میگه کدوم هوش بچه چقدره و تقریبا یک ساعت زمان میبره.

و در نهایت نظر شخصی من اینه که خیلی مهم نیست هوشبهر بچه شما چه عددیه. در دنیایی که اراده آدمها باعث جابه جا شدن کوه‌ها میشه و آدم معلولی میتونه قله رو فتح کنه و آدمی با هوشبهر پایین و با پشتکار میتونه رکوردهای عجیب ثبت کنه پس همه چیز ممکنه. باید به بچه‌ها خواستن و تلاش کردن آموخت. حتی انیشتن از یک دهم توان ذهنی خودش تونسته استفاده کنه، پس هوش خیلی بالا برای موفقیت کافی نیست.

۶
رضا نجفی ،

با توجه به وجود هوش پنهان و آشکار و همچنین نیاز والدین برای استعدادیابی، جهت برنامه‌ریزی برای آینده کودکان عزیزتان بهتر است از مشاورهای روانشناسی که در این زمینه فعال هستند کمک بگیرید تا با آزمون‌های مختلف مثل وکسلر، مکعب‌های کوست و... شناخت خود را نسبت به کودکان عزیزتان کامل کنید.

۶

یک راه ساده، با مقایسه کردن با هم‌سن‌های خودش می‌تونید متوجه بشید. 

کارهایی انجام میدن که همیشه جلوتر از دیگران هستند.

۴

من همیشه فکر می‌کردم که فرزندی با‌هوش دارم. اما خوب از طرف دیگر با خود می‌گفتم، همه این تصور را دارند که فرزند باهوشی دارند. ولی کم‌کم دیگران نیز این تذکر را به من دادند. برای مثال، زمانی که پسرم را برای یادگیری شطرنج به فدراسیون شطرنج بردم، خانمی نزد من آمد و گفت:"شما مادر فلان پسر هستید؟" و من جواب مثبت دادم. او به صورت جدی و حتی اعتراضی از من خواست که معلم خصوصی برای پسرم بگیرم زیرا بچه‌های دیگر از جمله پسر او دچار ناراحتی می‌شوند. من با ناراحتی و نگرانی علت را جویا شدم. او پاسخ داد برای اینکه تمام بچه‌هایی که به اینجا می‌آیند از حد نرمال با‌هوش‌ترند. اما زمانی که پرسشی مطرح می‌شود، پسر شما بعد از یک دقیقه پاسخ می‌دهد و بقیه‌ی بچه‌ها بعد از ده دقیقه جواب می‌دهند. بنابراین بهتر است که نه وقت پسر شما تلف شود و نه بچه‌های دیگر افسرده شوند. در آن لحظه متوجه شدم که واقعاً او بسیار باهوش است و بعد از آن هم خیلی‌ها این مطلب را تایید کردند.


۴

از همان روزهای اول متوجه با‌هوشی خواهرزاده‌ام شدم و به مرور این را به چشم خود دیدم. چون زودتر از بچه‌های هم‌سن خود شروع به صحبت کردن کرد. قبل از رفتن به مدرسه ریاضیات را یاد گرفت. خلاصه شرایط به صورتی شد، که خواهرم مجبور شد او را جهش بدهد، تا در کلاس خسته نشود. یک روز که رفته بودم که او را از مدرسه بردارم و به خانه‌‌شان ببرم، قبل از اینکه خودش را ببینم، دوستانش دور من جمع شدند و می‌گفتند که خواهرزاده‌ات فرمول کشف کرده است. بعد از آن وقتی با معلمش صحبت کردم متوجه شدم که سوال را به طریق دیگری حل کرده که ابتکاری است. این داستان را برای این تعریف کردم که تایید کنم. افرادی که باهوش‌ هستند معمولاً توسط خانواده و در مدرسه از طریق معلمشان شناخته می‌شوند.

۲