برو به محتوای اصلی

آیا زلزله قابل پیش‌بینی است؟ چرا؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سلمان بهشتی ، کارشناس شبکه و IT - گرافیست

تنها عاملی که مانع پیش‌بینی زلزله و همچنین کند کردن سرعت پیشرفت تحقیقات در این زمینه میشود، کافی نبودن سرعت پردازنده‌های ابر رایانه‌ها برای پردازش حجم زیادی از داده‌هایی است که به منظور پایش وضعیت گسل‌ها مورد نیاز هستند.

طبق آخرین تحقیقات به عمل آمده۴۲ توسط  دانشمندان دانشگاه Northwestern،  لرزه‌های آهسته به مرور طی ساعت‌ها و ماه‌ها تبدیل به یک زمین‌لرزه بزرگ می‌شود و حجم داده‌های استخراج شده از این لرزه‌ها بسیار زیاد است. آنها امیدوارند تا با پیشرفت سیستم‌های پردازش موازی و تکنولوژی Cloud، نیاز به تعداد زیادی از پردازنده‌های پردازش موازی در سراسر جهان برای دریافت خروجی مناسب تأمین شود تا بتوانند فرضیه خود را به اثبات برسانند.

 نتایج این تحقیق درمجله  JGR: Solid Earth۴۰  در ماه ژوییه 2017 به چاپ رسیده است.        

۸
مهدی صابری منش ، سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

در حال حاضر امکان پیشبینی دقیق زلزله وجود ندارد. ولی امروزه مراکزی هستند که ادعا می‌کنند می‌توانند تا حدودی احتمال وقوع زلزله را پیشبینی کنند. از جمله  فردی به نام دکتر علی اصغر برهمند می‌باشد که ادعا دارد می‌تواند تا حدود ۷۰ درصد زلزله‌ها را پیشبینی کند. البته ایشان گفته‌اند که تا ۷۰ درصد بازه زمانی چند روزه و بازه شدت زلزله را پیشبینی می‌کنند. برای مثال، اطلاع می‌دهند که در ۱۰ روز آینده زلزله‌ای بین ۶-۵ ریشتر در منطقه X رخ خواهد داد. جالب آنجاست که با توجه به اینکه بنده درکانال ایشان عضو هستم، در تعداد زیادی از مواقع توانسته‌اند به درستی زلزله را پیشبینی کنند. می‌توانید اسم ایشان را در اینترنت جستجو و در کانال ایشان عضو شوید.

۶
الناز نجفی ، مهندس کارشناس تجهیزات پزشکی

پاسخ به سوال بالا بستگی به تعریف شما از پیش‌بینی دارد. در علم زلزله‌شناسی چندین تعریف برای پیش‌بینی و طبقه‌بندی روش پیش‌بینی زلزله وجود دارد. اما به طور کلی، دانشمندان روش‌های مختلفی برای پیش‌بینی زمین‌لرزه را آزمایش کرده‌اند، اما هیچ کدام موفق نشده‌اند. آنها میتوانند به خوبی مشخص کنند که در چه مکان‌هایی امکان وقوع زلزله بیشتر است، ولی نمی‌توانند دقیقا مشخص کنند که چه زمانی زمین‌لرزه اتفاق خواهد‌ افتاد. 

تاکنون، دانشمندان قادر به یافتن سیگنال‌های زمین لرزه‌ها نشده‌اند و هیچ نشانه‌ی واضحی نیست که بگوییم زلزله خواهد آمد. ارتعاشات مربوط به زلزله را تنها می‌توان درست قبل از وقوع زلزله شناسایی کرد، اما این زمان کافی برای فرار را به مردم نمیدهد.

دانشمندان نتیجه گرفته‌اند که تحقیق تجربی و اندازه‌گیری روی زمین‌لرزه‌ها و پیش‌لرزه‌ها، برای پیش‌بینی شدت زمین‌لرزه‌های آتی کار بیهوده‌ای بوده و تا به حال به نتیجه‌ای نرسیده‌ است. 

علارغم تلاش‌های قابل توجه در چندین کشور در سرتاسر جهان، هیچ ارزیابی آماری دقیقی از پیش‌لرزه‌ها وجود ندارد که پیش‌بینی دقیق درباره‌ی زلزله را ممکن کند، بنابراین، پیش‌لرزه‌های گزارش شده را می‌توان نویز‌های رندم (Random Noises) یا کاملا تصادفی تلقی کرد. 

زمین‌لرزه‌ها پدیده‌های غیر خطی، هرج و مرج دار و با مقیاس ناپایدار هستند، لذا پیش‌بینی آنها ناممکن به نظر میرسد. 

۵