برو به محتوای اصلی
سلمان بهشتی
کارشناس شبکه و IT - گرافیست
۴ سال پیش پرسیده شده

وجه تمایز جواب‌کو در مقایسه با انجمن‌های گفتگو، Stack Overflow، گوگل و Quora چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

سرویس جواب‌کو را می‌توان با سرویس‌های بومی و غیربومی زیادی مقایسه کرد، در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنم. به طور خلاصه، مهم‌ترین تفاوت ‌جواب‌کو با اکثر این موارد هدف و چشم‌انداز جواب‌کو می‌باشد.

تفاوت جواب‌کو با انجمن‌های گفتگوی فارسی

در حال حاضر، انجمن‌های گفتگوی فارسی‌زبان زیادی وجود دارند. معمولا این انجمن‌ها به صورت تخصصی در مورد یک موضوع خاص هستند. مثلا انجمن گفتگوی مرتبط با گرافیک، فرزندپروری، رایانه و یا حتی محصولات اپل. هدف این انجمن‌ها بحث و پیدا کردن جواب در حول موضوع اصلی انجمن است و معمولا باعث ایجاد Threadهای چندین صفحه‌ای می‌شود. این امر با هدف اصلی انجمن‌های گفتگو، یعنی ایجاد مباحثه درباره‌ی موضوع اصلی انجمن، مطابقت دارد.

در جواب‌کو هدف اصلی بالا بردن سطح دانش و فرهنگ فارسی‌زبانان دنیاست. برای رسیدن به این هدف، در مرحله اول، بهترین پاسخ‌ها برای هر سوال به صورت دسته‌بندی شده جمع‌آوری میشوند. به‌همین‌خاطر، جواب‌کو طوری طراحی شده است که از مباحثه جلوگیری میکند. هر کاربر یک جواب را، که به نظرش بهترین است، ارائه می‌کند و در صورتی که نیاز باشد، می‌تواند آن جواب را ویرایش کند و سابقه‌ی تمام این ویرایش‌ها هم در تاریخچه ویرایش‌ها ثبت خواهد شد. جواب‌های برتر با توجه به رای عموم تعیین می‌شوند. در واقع، جواب‌کو بیشتر شبیه به ویکی‌پدیا برای سوال و جواب‌هاست.

همینطور، جواب‌کو طوری طراحی شده که در مورد تمامی موضوعات بتوان در این سیستم سوال پرسید و جوابش را پیدا کرد. لذا، جواب‌کو مانند اکثر انجمن‌های گفتگو محدود به یک مبحث کلی نیست. در آینده، با زیادتر شدن تعداد موضوعات در جواب‌کو، این موضوعات به صورت زیرشاخه دسته‌بندی خواهند شد. در نتیجه، سیستم قابلیت این را خواهد داشت که فقط سوالات و جواب‌هایی را به کاربران نشان دهد که مربوط به موضوعات موردعلاقه‌ آن کاربر خاص است.

تفاوت جواب‌کو با Stack Overflow، Stack Exchange و سایت‌های بومی مشابه

در Stack Overflow و Stack Exchange طراحی سیستم خیلی شبیه به جواب‌کو است. یعنی، سیستم برای پیدا کردن بهترین جواب برای یک سوال طراحی شده است و امکان ویرایش سوالات و جواب‌ها توسط افراد معتبر هم وجود دارد (مانند ویکی‌پدیا). اما اگر به قوانین StackOverflow رجوع کنید، می‌بینید که در این سیستم از افراد خواسته شده تا سوالاتشان خیلی خیلی دقیق و مشخص باشد. معمولا یک متن بسیار طولانی‌ زیر هر سوال وجود دارد که آن شرایط خاص را توضیح می‌دهد. همینطور در قوانین StackOverflow آمده، از سوالاتی که نظر شخصی افراد را جویا می‌شود خودداری کنید (مثلا بهترین شهر ایران کدام است و چرا؟). بر خلاف Stack Exchange و سرویس‌های مشابه، هدف جواب‌کو استفاده از نظرات و تجربیات دیگران است و جواب‌کو کاربران را تشویق می‌کند تا سوالات کلی بپرسند که توسط افراد زیاد دیگری هم مورد استفاده قرار گیرد.

به همین دلیل، وقتی روی دکمه بپرس کلیک می‌کنید، از شما تنها یک جمله به عنوان سوال خواسته می‌شود و امکان اضافه کردن توضیحات اضافه وجود ندارد. به این روش، میتوان سوالات مشابه و جواب‌هایشان را راحت‌تر با هم ادغام کرد و همینطور امکان پرسیدن سوالات خیلی خاص را از کاربر می‌گیرد.

تفاوت جواب‌کو با گوگل

بدون شک گوگل سرویسی است که اکثر ما وقتی سوالی داریم به آن رجوع می‌کنیم و سوالمان را جستجو می‌کنیم. پس چه نیازی به جواب‌کو وجود دارد؟ نکته‌ای مهم این است که متاسفانه در حال حاضر، محتوای به زبان فارسی در وب خیلی خیلی محدود و کم‌کیفیت است. خیلی از محتواها اصلا به وب نمی‌رسند و در تلگرام پخش شده و بعد از مدتی گم می‌شوند. از طرف دیگر، بسیاری از جواب‌های پیدا شده برای سوال سرچ شده بسیار قدیمی هستند و یا سایت‌هایی که جواب درست را دارند به قدری بد طراحی شدند که در صفحه اول گوگل جایی پیدا نمی‌کنند. اینجاست که جواب‌کو می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. جواب‌کو در واقع شبیه ویکی‌پدیا برای سوال و جواب است. به این معنی که، همانطور که ویکی‌پدیا معمولا اولین نتیجه در جستجوی یک کلمه است و شما می‌دانید که محتوا معمولا به روز است و به راحتی می‌توانید منابعش را ببینید، جواب‌کو هم هدفش این است که وقتی سوالی را سرچ می‌کنید، مطمئن باشید بهترین و به‌روزترین جواب‌ها به سوالتان را اینجا پیدا خواهید کرد. در حال حاضر، سایت‌هایی مانند Quora یا WikiHow این کار را برای زبان انگلیسی انجام می‌دهند. اما برای زبان فارسی یک مرجع واحد وجود ندارد که در تمام زمینه‌ها سوالات و بهترین جواب‌ها را پیدا کند.

تفاوت جواب‌کو با Quora

 قبل از ایجاد جواب‌کو، خیلی دنبال یک سیستم بومی‌ساز مشابه با کوورا (Quora) گشتم، ولی نمونه مشابهی را پیدا نکردم که به خوبی پیاده‌سازی شده باشد. سرویس‌های مشابهی وجود دارد که خیلی خوب بومی‌سازی شده‌اند، اما هدف‌شان بیشتر ایجاد مباحثه بوده است. در نتیجه، نیاز به بومی‌سازی Quora را احساس کردم.

وقتی طراحی سایت جواب‌کو را شروع کردم و ورژن اولیه‌اش را به دوستان خیلی نزدیک و اقوام نشان دادم و با تک تک‌شان صحبت کردم، متوجه شدم که برای بومی‌سازی، سرویس جواب‌کو باید خیلی متفاوت با Quora باشد. در حال حاضر (۴ دی ۱۳۹۶)، از خیلی نظرها، این سرویس شبیه به کوورا است و تنها تفاوت‌های اصلی، به جز هدفش، فارسی‌زبان بودن، سیستم امتیازدهی، و کار کردن سیستم با تلگرام است. و به زودی جواب‌کو، بخاطر هدف متفاوتش و سازگاری با فرهنگ فارسی‌زبانان، مسیر خودش را خواهد داشت.

وقتی از لفظ فارسی‌زبانان استفاده میکنید باید انتظار داشته باشید که سایت Quora هم از لفظ (برای انگلیسی‌زبانان) استفاه کند و بطبع عملا دیگه ما و امثال ما و خیلی از مردم دنیا نباید از اون سرویس استفاده کنند. ولی وقتی زبان نوشتاری مثل انگلیسی، فارسی یا هر چیز دیگه‌ای قرار بگیره اون جز قوانین سایت محسوب خواهد شد. 

به جای فارسی‌زبانان بهتر است که از واژه ایرانیان استفاده کنیم.