برو به محتوای اصلی

تفاوت شخص کمال‌گرا و کامل‌گرا در چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سیدمحمدرضا احمدی
سیدمحمدرضا احمدی، شخصیت شناسی انیاگرام

ساده‌ترین جوابی که می‌تونم بدم اینه که آدم کمال‌گرا (مثل تیپ یک انیاگرام) کاری رو شروع نمی‌کنه و انجام نمیده چون معتقده باید بهترین باشه. مثلا اصلا ازدواج نمیکنه چون گزینه ایده‌آل رو پیدا نمیکنه. اما انسان کامل‌گرا (مثل تیپ سه انیاگرام) به شدت اقدام گراست و سعی میکنه همه چی رو با هم داشته باشه و تمرکز رو از دست میده و میشه همه کاره و هیچ کاره. در حالت کلی هم کامل‌گرایی اگر متمرکز روی بهترین شدن روی یک موضوع خاص باشه خیلی بهتر نتیجه میده تا کمال‌گرایی یا همون پرفکشنیسم.

۱۵
شقایق نبی‌بخش
شقایق نبی‌بخش ، مهندس کامپیوتر

شخص کمال‌گرا و کامل‌گرا هر دو در جهت رشد، توسعه و موفقیت گام برمی‌دارند اما تفاوتی فاحش با یکدیگر دارند. به این معنا که فرد کمال‌گرا با انعطاف و آرامش برای رسیدن به موفقیت تلاش می‌کند، ولی فرد کامل‌گرا بسیار عصبی است و با سخت‌گیری برای رسیدن به موفقیت گام برمی‌‌دارد. هدف او رسیدن به بالاترین مدارج و عالی‌ترین موقعیت و جایگاه است و اگر به خواسته‌اش نرسد، در ذهنش بحران و فاجعه شکل می‌گیرد. این فرد همیشه در زندگی‌اش به دنبال نمره بیست است و هجده و نوزده را قبول ندارد، در نتیجه همواره در استرس و اضطراب شدید به سر می‌برد. اما افراد کمال‌گرا عصبی نیستند، آنها برنامه‌ریزی دارند و هدف‌گذاری می‌کنند و در ضمن احتمال شکست را هم در نظر می‌گیرند.

کامل‌گرایی برای زندگی مرگبار است و هرگاه کامل‌گرایی فردی تشخیص داده شد، او باید قدم به قدم خود را محدود کند و در کوتاه‌مدت زیر نظر روان‌درمانگر قرار گیرد.

۱۰
مرتضی صادقیلر
مرتضی صادقیلر، مدیر رسانه و تولیدکننده محتوا

فرد کمال‌گرا در کنترل تخیلات خود، ضعیف است. خود را در کالبد یک قهرمان تصور میکند و این تصویر را نیز باور میکند، در نتیجه تلاشی برای قهرمان شدن انجام نمیدهد.

فرد کمال‌گرا، هیچگاه برای دستیابی به قهرمانی تمرین نمیکند و صرفا تصور غلط و غیر‌ واقعی قهرمانیِ خود را باور میکند، دام خطرناکی که گاه عمر فرد را به تباهی میکشاند. 

۸
ناشناس

افراد کمال‌گرا اعتماد‌به‌نفس بسیار پایینی دارند و همیشه خود را سرزنش و مجازات می‌کنند. این کار از آن‌ها انرژی بسیار زیادی می‌گیرد و راندمان کاری آن‌ها را پایین می‌آورد. این افراد برای اینکه اعتماد‌به‌نفس ضعیف خود را توجیه کنند، همیشه دنبال نتیجه و کسب موفقیت هستند تا آن‌ها را راضی نگه دارد.


۶