برو به محتوای اصلی

تفاوت شخص کمال‌گرا و کامل‌گرا در چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سیدمحمدرضا احمدی، شخصیت شناسی انیاگرام

ساده‌ترین جوابی که می‌تونم بدم اینه که آدم کمال‌گرا (مثل تیپ یک انیاگرام) کاری رو شروع نمی‌کنه و انجام نمیده چون معتقده باید بهترین باشه. مثلا اصلا ازدواج نمیکنه چون گزینه ایده‌آل رو پیدا نمیکنه. اما انسان کامل‌گرا (مثل تیپ سه انیاگرام) به شدت اقدام گراست و سعی میکنه همه چی رو با هم داشته باشه و تمرکز رو از دست میده و میشه همه کاره و هیچ کاره. در حالت کلی هم کامل‌گرایی اگر متمرکز روی بهترین شدن روی یک موضوع خاص باشه خیلی بهتر نتیجه میده تا کمال‌گرایی یا همون پرفکشنیسم.

۱۵
شقایق نبی‌بخش ، مهندس کامپیوتر

شخص کمال‌گرا و کامل‌گرا هر دو در جهت رشد، توسعه و موفقیت گام برمی‌دارند اما تفاوتی فاحش با یکدیگر دارند. به این معنا که فرد کمال‌گرا با انعطاف و آرامش برای رسیدن به موفقیت تلاش می‌کند، ولی فرد کامل‌گرا بسیار عصبی است و با سخت‌گیری برای رسیدن به موفقیت گام برمی‌‌دارد. هدف او رسیدن به بالاترین مدارج و عالی‌ترین موقعیت و جایگاه است و اگر به خواسته‌اش نرسد، در ذهنش بحران و فاجعه شکل می‌گیرد. این فرد همیشه در زندگی‌اش به دنبال نمره بیست است و هجده و نوزده را قبول ندارد، در نتیجه همواره در استرس و اضطراب شدید به سر می‌برد. اما افراد کمال‌گرا عصبی نیستند، آنها برنامه‌ریزی دارند و هدف‌گذاری می‌کنند و در ضمن احتمال شکست را هم در نظر می‌گیرند.

کامل‌گرایی برای زندگی مرگبار است و هرگاه کامل‌گرایی فردی تشخیص داده شد، او باید قدم به قدم خود را محدود کند و در کوتاه‌مدت زیر نظر روان‌درمانگر قرار گیرد.

۱۲
مرتضی صادقیلر، مسئول توسعه محتوا و مدیر رسانه

فرد کمال‌گرا در کنترل تخیلات خود، ضعیف است. خود را در کالبد یک قهرمان تصور میکند و این تصویر را نیز باور میکند، در نتیجه تلاشی برای قهرمان شدن انجام نمیدهد.

فرد کمال‌گرا، هیچگاه برای دستیابی به قهرمانی تمرین نمیکند و صرفا تصور غلط و غیر‌ واقعی قهرمانیِ خود را باور میکند، دام خطرناکی که گاه عمر فرد را به تباهی میکشاند. 

۹
ناشناس

افراد کمال‌گرا اعتماد‌به‌نفس بسیار پایینی دارند و همیشه خود را سرزنش و مجازات می‌کنند. این کار از آن‌ها انرژی بسیار زیادی می‌گیرد و راندمان کاری آن‌ها را پایین می‌آورد. این افراد برای اینکه اعتماد‌به‌نفس ضعیف خود را توجیه کنند، همیشه دنبال نتیجه و کسب موفقیت هستند تا آن‌ها را راضی نگه دارد.


۶

کمال‌گرا شخصیه که برای چشم و هم چشمی از دیگران چیز‌هایی رو انتخاب میکنه که مجلل و بی‌نقص باشن اما کامل‌گرا شخصیه که برای خودش زندگی میکنه و مسلما هیچکس چیزی رو نمیخوادکه به ضررش باشه.

۲