برو به محتوای اصلی

دژاوو (Déjà Vu) چیست و چرا رخ می‌دهد؟

۳

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

میلاد معافی ، توسعه‌دهنده جاوا

مغز برای به خاطر‌آوردن، اطلاعات رو از حافظه بلند‌مدت به حافظه کوتاه‌مدت منتقل میکنه و این حس به یاد‌آوردن رو در ما تلقی میکنه. یکی از فرضیه‌ها این هست که گاهی به هر دلیلی حافظه کوتاه‌مدت پر هست، به همین خاطر اطلاعات برای تجزیه و تحلیل مستقیم وارد حافظه بلند‌مدت شده و بلافاصله بر میگرده. این رفت و برگشت بلافاصله اون حس به یادآوردن رو به ما میده و ما فکر میکنیم که «خب این صحنه رو یک جایی دیدیم».

یه دلیل عارفانه دیگه این تعبیره که زندگی شما در مسیر درستی در حرکت هست.

۱۶

این کلمه که فرانسوی است به معنی"از پیش دیده شده یا آشناپنداری" می‌باشد، و زمانی رخ می‌دهد که فرد، مثلاً جایی را برای اولین بار می‌بیند اما تصور می‌کند که این مکان را قبلاً دیده است. یا اتفاقی می‌افتد و فرد باور دارد که این اتفاق را پیش از این تجربه کرده است. 

فرضیه‌های متفاوتی در این مورد بیان می‌شوند. بعضی محققین می‌گویند که مغز تمام اتفاقات را که می‌بیند و آن را ضبط و بایگانی می‌کند. وقتی دو تجربه‌ی یکسان به‌هم شروع می‌شوند، این طرح‌های ذهنی به گونه‌های متفاوت تعبیر و باز‌خوانی می‌شوند. آکیرا اوکانر در یک آزمایش با گفتن کلمات مرتبط به هم مانند، بالش، تخت و رویا سعی کرد که این حس را در افراد مورد آزمایش بوجود بیاورد. جالب این بود که اکثر آنها تصور می‌کردند که کلمه‌ی خواب را نیز شنیده‌اند. البته باید بدانیم که این پدیده در کسانی که بیماری صرع دارند ممکن است بیشتر و طولانی‌تر اتفاق بیافتد. همینطور در اشخاصی که بیشتر سفر می‌کنند، به دلیل داشتن حافظه‌ی اطلاعاتی بالاتر، امکان بروز دژاوو بیشتر است. خلاصه اینکه دژاوو به دلیل تحریکات الکتریکی کورتکس مغز و قسمت‌های پایینی آن ایجاد می‌شود. وقتی تکه‌های اطلاعات مختلف در مغز به درستی تنظیم نمی‌شوند و در نتیجه این اطلاعات همزمان پردازش نمی‌شوند این حس ایجاد می‌شود.

۱۱

تنها چیزی که میتونم بگم اینه که این حالت برای افراد باهوش و با سطح هشیاری بالا اتفاق میفته و اگر همین فرد سطح هشیاریش پایین بیاد و ذهنش دچار رخوت بشه دیگه دژاوو بهش دست نمیده.

۷