برو به محتوای اصلی
ناشناس
۵ سال پیش پرسیده شده

برای در امان موندن از آلودگی هوای تهران چه کارهایی میشه انجام داد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

متاسفانه نمیشه نفس نکشید و ناچاریم این هوای آلوده رو تنفس کنیم. ولی برای اینکه میزان آسیب کمتری به ریه‌هامون وارد بشه می‌تونیم کارهای زیر رو انجام بدیم:

1-از دستگاه‌های تصفیه هوا در خانه استفاده کنیم.

2-زمانی که بیرون می‌ریم از ماسک‌های نانو استفاده کنیم (نه ماسک‌های کاغذی معمولی!).

3-مصرف لبنیات مثل شیر و ماست، باعث میشه که میزان آلاینده‌های کمتری جذب بدن بشه.

4-آب زیاد مصرف کنیم.

5-مصرف تره‌فرنگی، سیر و پیاز نیز برای ریه‌ها بسیار مفیده.

ناشناس

یکی از بزرگترین معضلات شهر تهران آلودگی هوا و ریز‌گردها است. ذرات کوچک‌تر از  ۵.۲ میکرون در ریز‌گرد‌ها می‌تواند برای سلامتی بدن بسیار خطرناک باشد و ماسک‌های معمولی نمی‌توانند مانع جلوگیری همه میکروب‌ها شوند. برای جلوگیری از ورود این نوع میکروب‌ها باید از ماسک‌هایی که  به 59-N معروف هستند استفاده کرد. این یکی از راه‌های مهم برای جلوگیری از ورود میکروب‌ها هست.

برای به حداقل رساندن ضررات آلودگی هوا باید چه مواد غذایی مصرف کرد؟

1-طالبی و ماهی:

یکی از مهم‌ترین تغذیه‌ها، مصرف مواد غذایی هست که حاوی آنتی اکسیدان هستند.  هنگام تنفس هوای آلوده، مقدار زیادی رادیکال آزاد در بدن تولید می‌شود که باعث کاهش توانایی فرد در انجام کارهای روزمره زندگی شده و حتی در بلند مدت می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های قلبی و سرطان شود. برای به حداقل رساندن عواقب ناشی از تجمع رادیکال‌های آزاد در بدن، مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها را در رژیم غذایی افزایش دهید. سبزیجات و میوه‌هایی مثل طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل، اسفناج، کلم و زردآلو ماده‌ای به نام "بتاکاروتن" دارند. سلنیوم را هم می‌توانید در غذاهای دریایی، مرغ، نان، آجیل و غلات سبوس‌دار پیدا کنید. 

2- ویتامین‌های E +C+D:

 مواد غذایی مانند کرفس، اسفناج، گوجه‌فرنگی، لیمو شیرین، نارنگی، پرتقال و برگه سبز کاهو استفاده کنید که سرشار از ویتامین C هستند. البته مصرف جوانه گندم، روغن‌های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز که منابع ویتامین E  به شمار می‌روند هم توصیه می‌شود.

3-پکتین:

مواد غذایی که دارای پکتین هستند مانع ورود سرب موجود در هوا به بدن شما می‌شوند. میوه‌هایی مانند پرتقال و توت‌فرنگی نیز سرشار از پکتین بوده و خوردن آن‌ها حتما توصیه می‌شود.

4-لبنیات کم چرب:

برای جلوگیری از ورود هوای آلوده به بدن شما شیر، ماست و دوغ حتما مصرف کنید چون فسفر، منیزیم و کلسیم موجود در لبنیات باعث خنثی شدن سموم بدن می‌شود. شیر و فرآورده‌های آن سبب نرم شدن مخاط تنفسی فوقانی، مری و معده می‌شود و این خیلی به شما کمک می‌کند.

5-سیر و پیاز:

سیر و پیاز به علت وجود گوگرد درون خود می‌توانند از دستگاه تنفسی محافظت کنند و مانع ورود میکروب‌ها به بدن شود.