برو به محتوای اصلی
ناشناس
۵ سال پیش پرسیده شده

تفاوت‌های بیت‌کوین، اتیریم و لایت‌کوین چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پیمان جهانی
مهندس مکاترونیک علاقه‌مند به برنامه‌نویسی و ارزها‌ی دیجیتال

در مورد بیت‌کوین توضیح نمیدم و فقط تفاوت دو ارز دیگه رو نسبت به بیت‌کوین مطرح میکنم.

تفاوت‌های لایت‌کوین با بیت‌کوین:

لایت‌کوین از جهات زیادی مشابه با بیت‌کوین هست و از کدهای اون استفاده کرده. مهم‌ترین تفاوتشون الگوریتم اجماعی هست که استخراج‌کننده‌های این شبکه‌ها باید از اون استفاده کنن. بیت‌کوین از الگوریتم SHA-256 و لایت‌کوین از الگوریتم Scrypt استفاده می‌کنه. هدف از الگوریتم جدید این بود که نشه از سخت‌افزارهای کاملا بهینه شدن برای استخراج (ASICها) استفاده کرد تا تعداد بیشتری بتونن توی پروسه‌ی استخراج دخیل باشن و تا حد امکان قدرت شبکه بین افراد بیشتری توزیع بشه. اما این هدف محقق نشد و توی سال‌های اخیر ASICهایی هم برای الگوریتم Scrypt عرضه شده. ASICها سخت‌افزارهایی هستن که برای انجام یک کار مشخص طراحی میشن. در مقابل CPUهای کامپیوترهامون هرکاری رو میتونن انجام بدن ولی به اندازه‌ی ASICها بهینه و سریع نیستن.

تفاوت بعدی مربوط به زمان بلاک‌ها هست. در بیت‌کوین سختی شبکه طوری تنظیم می‌شه که میانگین فاصله‌ی بین کشف بلوک‌های جدید 10 دقیقه باشه که این زمان در لایت‌کوین یک چهارم شده و به 2.5 دقیقه کاهش پیدا کرده. همینطور پارامترهای شبکه‌ی بیت‌کوین طوری طراحی شده که در نهایت مجموع سکه‌های تولید شده از 21 میلیون تجاوز نخواهد کرد. این عدد برای لایت‌کوین 4 برابر شده و روی 84 میلیون تنظیم شده.

تفاوت‌های ایتریوم با بیت‌کوین:

ایتریوم از الگوریتم اثبات کار Ethash برای استخراج استفاده می‌کنه و کارت‌های گرافیک این کار رو بهینه‌تر از سخت‌افزارهای دیگه انجام می‌دن. و زمان بلاک‌ها به طور میانگین 12 ثانیه هست. همینطور جایزه‌ای که در هر بلاک به استخراج‌کننده تعلق می‌گیره در حال حاضر 3 ایتر هست.
در بیت‌کوین جایزه‌ی هر بلوک از 50 سکه شروع شده و این مقدار در هر 4 سال نصف می‌شه و در حال حاضر 12.5 بیت‌کوین به ازای هر بلوک جدید هست. اما در ایتریوم چنین مکانیزمی تعبیه نشده و با شرایط فعلی تولید کوین‌های جدید تا بینهایت ادامه خواهد داشت که البته داره براش تصمیم‌گیری می‌شه.

مهم‌ترین قابلیت ایتریوم که اون رو از بیت‌کوین متمایز می‌کنه قراردادهای هوشمند اون هست. به کمک قراردادهای هوشمند شما می‌تونید قطعه کدی رو در بلاکچین قرار بدید تا دقیقا کاری رو که براش برنامه‌ریزی شده انجام بده. یکی از کارهایی که با این قراردادها می‌شه انجام داد ایجاد توکن هست و باهاش می‌تونیم عرضه اولیه‌ها رو روی شبکه‌ی ایتریوم داشته باشیم. همینطور می‌شه برای این توکن‌ها روی بلاکچین اکسچنج۱۲۰ ایجاد کرد و...

تفاوت دیگه که احتمالا به خاطر همین قراردادهای هوشمند به وجود اومده مربوط به محدودیت بلاک‌ها هست. در بیت‌کوین کارمزد تراکنش‌ها به ازای حجم تراکنش (اینکه آدرس‌های ورودی و خروجی، امضای تراکنش‌ها و مقادیر ارسالی  چند بایت فضا روی دیسک اشغال می‌کنن) محاسبه و اولویت‌بندی می‌شه اما در ایتریوم میزان پردازش مورد نیاز برای هر تراکنش (Gas) ملاک هست. در نتیجه برای بیت‌کوین یک سقف مشخص (Block Size Limit / مثل 1 مگابایت) برای سایز تراکنش‌های یک بلاک در نظر گرفته می‌شه و برای ایتریوم یک سقف مشخص (Gas Limit / مثل 8 میلیون Gas) برای مجموع پردازش تراکنش‌های یک بلاک می‌شه تعیین کرد.

تفاوت بعدی مربوط به نحوه‌ی انجام تراکنش‌ها و حفظ حریم خصوصی در این کوین‌ها هست. در بیت‌کوین به طور معمول و توصیه شده شما برای هر تراکنش دریافتی یک آدرس جدید ایجاد می‌کنید (که به حفظ بیشتر حریم خصوصی هم کمک می‌کنه) اما در ایتریوم مشابه حساب بانکی معمولا یک آدرس داریم که همه‌ی کارهامون رو با همون انجام می‌دیم.
فرض کنیم شما از 5 نفر و از هر نفر 1 بیت‌کوین روی آدرس‌های مختلف دریافت کردید و حالا قصد دارید 2.5 بیت‌کوین برای دوستتون ارسال کنید. در این صورت باید از 3 آدرس مختلف 3 بیت‌کوین رو برداشت کنید تا 2.5 تای اون برای دوستتون ارسال بشه، 0.001 بیت‌کوین برای هزینه تراکنش صرف بشه و 0.499 بیت‌کوین باقی‌مونده رو هم در یک آدرس جدید برای خودتون ارسال می‌کنید.
اما در ایتریوم شما نمی‌تونید از چند آدرس جداگانه خرج کنید یا هزینه تراکنش رو از حساب دیگه‌ای پرداخت کنید و مشابه تراکنش‌های بانکی برداشت از یک آدرس انجام میگیره و هزینه تراکنش هم با همون آدرس پرداخت می‌شه و باقی‌مونده کوین‌ها هم برای تراکنش‌های بعدی در همون حساب باقی می‌مونه.

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

بیت‌کوین (Bitcoin) اولین ارز رمزپایه (Cryptocurrency) غیر متمرکز می‌باشد که در سال ۲۰۰۸ توسط یک شخص یا یک گروه ناشناس زیر اسم ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakaoto) معرفی شد و صنعت ارزهای رمزپایه را ایجاد کرد. بعد از بیت‌کوین تعداد بسیار زیاد دیگری Cryptocurrency با خاصیت‌های مختلف معرفی شدند ولی بیت‌کوین همچنان در این زمینه پرکاربردترین هست.

تفاوت لایت‌کوین و بیت‌کوین

در سال ۲۰۱۱ واحد دیگری بسیار شبیه به بیت‌کوین معرفی شد به نام لایت‌کوین (Litecoin). تکنولوژی پشت بیت‌کوین و لایت‌کوین بسیار به هم شبیه هستند و سازنده لایت‌کوین آن را مانند نقره در مقابل طلا (بیت‌کوین) می‌داند.

با اینکه ارزش هر واحد لایت‌کوین بسیار کمتر از بیت‌کوین است اما به علت تشابه بسیار زیاد این دو واحد در اکثر مواقع قیمتشان با هم بالا و پایین می‌آید. 

از تفاوت‌های عمده این دو واحد تعداد کل سکه‌هایی است که در هر کدام از این سیستم‌ها می‌تواند وجود داشته باشد. در بیت‌کوین حداکثر تعداد سکه‌ها ۲۱ میلیون عدد است و در لایت‌کوین این مقدار ۸۴ میلیون سکه است. شاید در ابتدا به نظر بیاید این موضوع برای لایت‌کوین بهتر است اما از آنجایی که در بیت‌کوین امکان خرید و فروش کسری از آن وجود دارد خیلی تفاوت بزرگی ایجاد نمی‌کند. در بیت‌کوین می‌توانید حتی یک صدمیلیونیوم یک بیت‌کوین (۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیتکوین) را خریداری کنید که به آن یک ساتوشی (Satoshi) می‌گویند. البته شاید از نظر روانی خرید یک واحد بصورت کل خوش‌آیندتر باشد که در این مورد لایت‌کوین را انتخاب بهتری برای خریدارها دانست.

تفاوت عمده دوم زمان تایید شدن یک تراکنش است. وقتی در واحدهای رمز‌پایه تبادلی انجام می‌شود به علت غیر متمرکز بودن لیست تراکنش‌ها مدت زمانی طول می‌کشد تا معامله در کل شبکه ثبت و تایید شده. این مدت زمان در حال حاضر برای لایت‌کوین خیلی کمتر است و این باعث می‌شود فروشنده‌ها علاقه بیشتری به فروش با لایت‌کوین از خود نشان بدهند چون وقتی یک سرویس یا جنس را می‌فروشند در واقع زمان کمتری طول می‌کشد تا پول به دستشان برسد.

تفاوت اتیریم و بیت‌کوین

اولین نکته بسیار مهم این است که اتیریم فقط یک واحد پول مجازی نیست بلکه یک پلت‌فورم مبتنی بر زنجیره بلوکی (Blockchain-based platform) است. در واقع از امکانات اتیریم می‌توان برای خیلی کارهای بیشتری به جز خرید و فروش استفاده کرد. اتیریم در واقع امکان این را فراهم می‌اورد تا به صورت غیر متمرکز قراردادهایی که بین افراد بسته می‌شود توسط جمع تایید شود. این روش امکان تقلب و سانسور توسط یک سازمان را بسیار سخت یا حتی غیرممکن می‌کند. به عنوان مثال در امور مالی یک بانک امکان غیرفعال کردن حساب یک شخص یا عوض کردن اعداد و ارقام را ندارد.

به جز این تفاوت بزرگ تفاوت‌های کوچک‌تر بسیار زیادی بین بیت‌کوین و اتیریم وجود دارند. به عنوان مثال زمان تایید شدن تراکنش‌ها در اتریم به خاطر پروتوکل GHOST بسیار سریع‌تر از بیت‌کوین است.

تفاوت بعدی این است که اکثر سکه‌های بیت‌کوین در حال حاضر استخراج شده‌اند اما اتیریم هزینه شروع کارش را با پیش‌فروش کردن شروع کرد و تا در سال پنجم ایجاد شدنش (یعنی سال ۲۰۲۰ میلادی) تنها نیمی از سکه‌هایش استخراج خواهد شد.

تفاوت دیگر این است که الگوریتم استخراج (ماین کردن یا Mining) اتیریوم بیشتر به مموری نیاز دارد تا پردازش و این باعث می‌شود که به جای اینکه مانند بیت‌کوین شرکت‌ها با پردازشگرهای صنعتی خود (ASICها) سکه‌ها را استخراج کنند، در اتیریوم افراد و اشخاص در رایانه‌های خود این کار را انجام دهند.

اتریوم و لایت‌کوین ارزهای دیجیتالی‌ای هستن که برای تکمیل دنیای ارز‌های دیجیتال و کاربردهایی علاوه بر بیت‌کوین مانند استفاده‌های خرد روزمره، قراردادهای دیجیتالی و... به وجود اومدن.