برو به محتوای اصلی

چرا مسجد شیخ لطف‌الله در اصفهان مناره ندارد؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مسجد شیخ‌لطف‌الله از مساجد معروفی است که در اصفهان ساخته شده و در میدان نقش جهان قرار دارد. این مسجد به دستور شاه عباس و به نام پدر زنش که از لبنان به ایران آمده بود، ساخته شد و چون این مسجد مخصوص نماز گزاری درباریان و خانواده‌ی شاه عباس بوده و ورود عموم مردم به این مسجد مجاز نبوده است بنابراین نیازی به ساختن مناره نبوده زیرا فلسفه‌ی وجودی مناره در کنار مساجد خواندن اذان و دعوت از عموم نمازگزاران بوده است.

۷
پوریا صبور
پوریا صبور،۰دنبال‌کننده
مسجد شیخ لطف الله
مسجد شیخ لطف الله

بیشتر آدم‌ها دوست دارند همه چیز قرینه باشد. این بیشترها در زمان‌های گذشته بیشتر هم بوده‌اند و تازه بیشتر می‌شدند اگر معمار و نقاش و کاشی‌کار و خلاصه هنرمند هم می‌بودند! پس طبیعی است که یک معمار ماهر بخواهد این ور میدان نقش جهان با آن طرفش کهعالی قاپو است قرینه باشد! بنابراین وجود یک یا دو مناره و یا صحن و شبستان مگر این قرینگی را برهم نمی‌زد؟

گنبد مسجد شیخ لطف‌ الله
مدور‌ترین گنبد جهان

اما نبود مناره دلیلی نسبتاً سیاسی هم داشته. اگر می‌دانید مناره نمادی برای دعوت مردم است پس این را هم بدانید که به خاطر نسبت شیخ لطف‌الله با دستگاه حکومتی این مسجد بیشتر برای حضور درباریان بوده است و عامه‌ی مردم اجازه‌ی ورود به آنجا را نداشتند. پس مناره را نصب نکرده‌اند که نظر مردم بیشتر جلب مسجد شاه شود، نه این مسجد!

برای مطالعه بیشتر در مورد مسجد شیخ لطف الله به این۱۶ وبسایت مراجعه کنید.

۳

سوالات مرتبط

شهرستان سمیرم اصفهان با تولید سالانه 500 هزارتن سیب درختی و محصولات کشاورزی چون گندم، یونجه و چغندرقند و...یکی از مهمترین قطب‌های کشاورزی استان اصفهان است. سمیرم 10 سال است که با کمبود آب روبرو است و امسال با خشکسالی مطلق که ممکن است تمام باغات و مراتع نابود شوند. بر همین اساس از دوستان تقاضا دارم به سوالات زیر جواب دهند تا مشکلات این منطقه بررسی و راهکاری در خور توجه برای کمک به منطقه داده شود: 1-مسلما بیکاری در منطقه شدت خواهد گرفت شما چه پیشنهادی برای بیکاران دارید؟ 2-منطقه پتانسیل بالایی در حوزه گردشگری دارد ولی زیر ساختارهای شهرستان ضعیف است در این زمینه چه پیشنهادی دارید؟ 3-برای جلوگیری از مهاجرت جوانان چه باید کرد؟ 4-حوزه دیجیتال چه کمکی به این مشکل خواهد کرد؟

آمار سوال

۱٬۳۱۳ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۱۱ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار