برو به محتوای اصلی

چرا رنگ آسمان آبی است؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

همونطور که سر کار خانم رحمانیان پاسخ دادن، طول موج طیف نور آبی کوتاه هستش! یعنی چی؟!

به زبان ساده‌تر یعنی برای نور آبی رنگ، تعداد تکرار موجی شکل (حرکت متناوب سینوسی) در واحد زمان بسیار کمتر است. (برای امواج الکترومغناطیسی نانو متر nm است).

حالا این یعنی چه؟

باز به زبان ساده‌تر، هرچی طول موج بیش‌تر بشه فرکانس یا همون تعداد تکرارهای موج کم میشه. برای تصور بهتر این موضوع، فکر کنید که وسط دریاچه موج ایجاد میکنید. مرکز موج‌ها حرکت سینوسی و متناوب بیشتری دارد ولی هرچه موج‌ها از مرکز فاصله میگیرند، این تناوب آهسته‌تر و طول موج بیشتر میشود. پس اندازه طول موج با سرعت تناوب یا فرکانس رابطه عکس دارد (امیدوارم تقریبا تونسته باشم با مثال نامتعارف مفهوم‌ رو رسونده باشم).

طول موج‌‌ها و طیف نور‌ها گستره‌ی بسیار عظیمی دارد، از عدد بسیار کوچک ۱۰به توان ۱۶- تا عدد بسیار بزرگ ۱۰ به توان ۸ یا ۱۰۰ میلیون. اما چشم انسان تنها قسمت کوچکی از این گستره عظیم  طول موج‌‌ها و طیف نورها را میتواند ببیند. حساسیت چشم ما در تفکیک رنگ محدود هست و یک سری رنگ‌ها رو میتونه تشخیص بده. دلیلش هم اینه که هر رنگ، نوسان در واحد زمان متفاوتی داره و چشم ما فقط میتونه تعداد نوسان در واحد زمان بین ۳۸۰ نانو متر تا ۷۵۰ نانو‌متر رو شناسایی کنه و قادر به دیدنش هست. طیف نور مریی هم در همین بازه قرار داره و برای همین هم ما نور رو تشخیص میدیم. اما خود نور مریی هم به طیف‌های مختلف تقسیم میشه. سایر طول موج‌هایی که برای ما قابل تشخیص هستند مربوط به امواج رادیویی، مخابراتی، بیسیم و اشعه‌هایی مثل ایکس برای مصارف پزشکی یا اشعهای دیگه مثل گاما و غیره، میشه.

نور مریی از رنگ‌های متفاوت با طول موج‌های مختلف تشکیل شده و رنگین کمان هم مثال بارز تفکیک نوسانات رنگی نور مریی است. در این دسته، مادون قرمز یا فرو سرخ، (فرو* چون سرعتش یا بسامدش کمه) بیش‌ترین طول موج بر حسب نانو‌متر (infrared>750nm) رو داره و به ترتیب میشه نور با رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی (۴۵۰-۴۹۵نانومتر)، بنفش و کمتر از اون هم میشه فرابنفش (ultraviolet<380).

در طول روز، از طیف نور خورشید، که در واقع مخلوطی از تمام این رنگ‌ها است، طول موج‌هایی توسط لایه ازون و توسط بخار آب و دی‌اکسیدکربن هوا جذب میشوند و تنها طیف‌های باقیمانده به چشم ما میرسد. از آنجایی که طول موج با رنگ قرمز در این فرایند جذب میشه، تنها ما به جای رنگ واقعی خورشید که قرمز هست، رنگ زرد رو میبینیم. اما حالا تکلیف آسمون چیه این وسط؟؟؟

در روزهایی که هوا صاف است ما آسمان را آبی میبینیم چون که مولکول‌های هوا نور آبی را از نور خورشید تفکیک می‌کنند. آبی بیش از رنگ‌های دیگر پراکنده میشود چون طول موج کمتر دارد و به راحتی تفکیک میشود. به همین دلیل ما آسمان را آبی میبینیم.

امیدوارم بقیه دوستان همراهی کنند در تکمیل جواب.

سپاس

۷

این به جهت طول موج کوتاه رنگ آبی است و چون به راحتی در جو منتشر می‌شود ما آسمان را آبی می‌بینیم.

۶
سیامک ،

دقیقا به همان دلیل که کاغذ سفید است. زیرا کاغذ، بدلیل ساختار مولکولی‌اش، نور سفید را منعکس می‌کند و مولکولهای جو، یا همان اتمسفر، نور آبی را از بین نور خورشید منعکس می‌کنند.

۵