برو به محتوای اصلی
سوال
خودرو
حمید رضا شیرزاد
کارشناس ارشد صنایع
۵ سال پیش پرسیده شده

باور عموم مردم ایران درباره استفاده از تهویه مطبوع خودرو این است که باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می شود. به نظر شما این باور درستی است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

به طور قطع استفاده از تهویه مطبوع باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود. اما نکته مهم این است که پایین کشیدن شیشه ماشین نیز باعث استفاده بیشتر سوخت مخصوصا در سرعت‌های بالاتر می‌باشد.

در واقع با وارد شدن هوا به داخل ماشین نیروی کششی (Drag) وارده به ماشین زیاد می‌شود. نیروی کششی همان نیرویی هست که هوا به چتر نجات وارد می‌کند و از سقوط با سرعت وزنی که به چتر نجات وصل است جلوگیری می‌کند.

حالا سوال پیش می‌آید چه موقعی به صرفه‌تر است که از تهویه مطبوع (Air Conditioning یا A/C) استفاده کنیم و چه موقعی  پنجره را پایین دهیم؟ در مقالات متعددی این مورد بررسی شده است و در اکثر این مقالات ذکر شده بسته به نوع ماشین در سرعت‌های بیشتر از ۷۵ تا ۱۰۰ استفاده از تهویه مطبوع به صرفه‌تر است. در واقع وقتی که در اتوبان بدون ترافیک هستیم استفاده از کولر و تهویه مطبوع راه بهتری برای خنک کردن داخل ماشین است.

منابع:

حمید رضا شیرزاد
کارشناس ارشد صنایع

 استفاده از تهویه در هنگام رانندگی در اتوبان مصرف سوخت و فشار کمتری به موتور وارد می‌کند (تا زمانیکه شیشه‌های ماشین بسته باشد).
تهویه و برف پاک کن دو سیستم خودرو هستند که باید به طور متناوب مورد استفاده قرار بگیرند، چه در زمستان و چه در تابستان، عدم استفاده طولانی باعث فرسودگی سریع آنها می‌شود. به طور مثال شما می‌توانید برای رفع سریع بخار شیشه جلو در زمستان همزمان با استفاده از بخاری، تهویه هم روشن کنید تا هم باعث گردش گاز فشرده شده پشت کمپرسور شود و هم سریعا بخار را برطرف نماید.
در تابستان هم با ریختن آب شیشه شوی خودرو با غلظت پایین مواد شوینده و استفاده از برف پاکن می‌شود عمر تیغه‌ها را برای مدت زیادتری افزایش داد.